رابطه سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی -دانلود پايان نامه

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

سرمایه انسانی

سرمايه انساني مهم­ترين دارايي يك سازمان و منبع خلاقيت و نوآوري است. در يك سازمان دارايي­هاي دانشيِ ضمنيِ كاركنان يكي از حياتي ترين اجزايي است كه بر عملكرد سازمان تأثیر بسزايي دارد (زاهدي و همكاران، 1386). سرمايه انساني به عواملي نظير: دانش كاركنان، توانايي و مهارت آن­ها مربوط مي­شود و همچنين رفتارشان در رابطه با عملكردهاي تشويقي كه مشتريان حاضرند بابت آن پول بدهند و سود شركت از آنجا ناشي مي­شود. علاوه بر اين، كارمند با چنين مهارت و دانش در رأس همه كاركنان قرار مي­گيرد. رأس كاركنان در برگيرنده دانش و مهارت است، اگر يك كارمند روشن فكر، نتواند به شركت خدمت كند مهارت و دانش او فعال نمي­شود. همچنين بروكينگ[1] (1996) نیز معتقد است که دارايي انساني يك سازمان شامل مهارت­ها، تخصص، توانايي حل مسأله و سبك­هاي رهبري است.

سرمايه ساختاري، سرمايه نوآوري و سرمايه مشتري به سرمايه انساني وابسته هستند، به طوري كه سرمايه انساني به وسيله تغيير اين سه سرمايه، دانش را به ارزش بازار تبديل مي­كند و از اين طريق دانش و اطلاعات غيرمادي را به خروجي­هاي مادي، سودمند و حتي اشكال مناسبي از اين سه سرمایه تبدیل می­کند (ژو و ژی[2]، 2004)

در شرکت­ها و سازمان­های مهندسین مشاور نیز که به سبب نوع خدماتشان در همین گروه قرار می­گیرند، سرمایه انسانی دارای جایگاه ویژه و منحصر به فردی است و دارایی اصلی هر یک از این سازمان­ها، دانش، تخصص، توان فنی و نوآوری­های کارشناسان آن­هاست. لذا مدیریت و بهره­گیری اثربخش از این سرمایه­ها، می­تواند ضامن موفقیت این سازمان­ها در محیط متلاطم کاری ایشان باشد (دانشی­فرد و ذاکری، 1388).

 

 

 

2-5-2- سرمايه ساختاري

سرمايه ساختاري را ادوينسون و مالون به عنوان سخت­افزار، نرم­افزار، پايگاه داده­ها، ساختار سازماني، حقوق انحصاري سازمان، علايم تجاري و تمام توانايي­هاي سازمان كه حامي بهره­وري كاركنان است، تعريف مي­كنند. سرمايه ساختاري چيزي است كه، هنگامي كه كاركنان شب به خانه مي­روند در شركت باقي مي­ماند. سرمايه ساختاري  به چند دسته تقسيم مي­شود: فرهنگ شركت، ساختار سازماني، يادگيري سازماني، فرآيند عملياتي و سيستم اطلاعاتي (زاهدي و همكاران، 1386).

سرمايه ساختاري مرتبط با روال­مند بودن انجام امور سازماني، توالي و ترتيب منظم انجام فعاليت­هاي سازمان و همچنين در اختيار بودن نرم­افزار و سخت­افزار لازم براي انجام امور، مي­باشد. سرمايه ساختاري در اختيار داشتن حق­امتيازها و تسهيلات زيرساختي براي انجام فعاليت­ها نيز تعريف مي­شود. بدين جهت، تأثیر بسيار زياد و اساسي در انجام كارآمد امور دارد و در نهايت، موجب بهبود عملكرد و ارزش شركت را فراهم مي­آورد (رضایی، 1389).

 

2-5-3- سرمايه مشتري (سرمایه بازار)

سرمايه مشتري كه بعنوان پل و كاتاليزوري در فعاليت­هاي سرمايه فكري محسوب مي­شود، از ملزومات اصلي و تعيين كننده تبديل سرمايه فكري به ارزش بازار و در نتيجه عملكرد تجاري شركت است. سرمايه مشتري يك جزء اصلي و اساسي سرمايه فكري به شمار مي­رود كه ارزش را در كانال­هاي بازاريابي و ارتباطاتي كه شركت با رهبران آن صنعت و تجارت دارد، جاي داده است (زاهدي و همكاران، 1386). ارزش بازار يا عملكرد سازماني را بدون سرمایه مشتري، نمي­توانيم به دست آوريم. سرمايه مشتري، ارتباط مستقيمي با عملكرد تجاري شركت دارد. براي جذب سرمایه مشتري بايد تكيه و اعتماد كرد به حمايتي كه از طرف سرمايه انساني، سرمايه ساختاري و سرمايه نوآوري مي­شود (رضایی، 1389).

[1] Brooking

[2] Zhu, Z. Xie, H.Y

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

–  اهداف پژوهش

هدف اصلی، بررسی رابطه سرمایه­های فکری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.

اهداف فرعی

1- بررسی رابطه سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

2- بررسی رابطه سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

3- بررسی رابطه سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

1-5- پرسش­ها و فرضيه­های تحقیق

1-5-1- پرسش­های تحقيق

1-5-1-1- پرسش اصلی تحقیق

آیا رابطه معناداری بین سرمایه فکری و میزان آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

1-5-1-2- پرسش­های فرعی تحقیق

1- آیا رابطه معناداری بین سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

2- آیا رابطه معناداری بین سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

3- آیا رابطه معناداری بین سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: 92