عدم تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی-پايان نامه حسابداري

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تاثیر عدم تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

قسمتی از متن پایان نامه :

بيان مسئله

اطلاعات در بازار سرمايه، پايه اوليه­ي معاملات، تلقي مي­گردد به طوري كه قيمت اوراق بهادار، رابطه­ايي مستقيم با اطلاعات در اختيار سرمايه­گذاران­، دارند. در دهه­ی 1970­ ميلادي، سه دانشمند به نام­هاي مايكل اسپنس[1]، جورج آكرلروف[2] و جوزف استيليتز[3] در زمينه­ي اقتصاد اطلاعات نظريه­اي را پايه­گذاري كردند كه به نظريه­ي عدم­تقارن اطلاعاتي ­موسوم شد. عدم­تقارن اطلاعاتي به وضعيتي اطلاق مي­شود كه در آن، يكي از دو طرف مبادله، اطلاعات بيشتري را نسبت به طرف مقابل در اختيار داشته باشد. اين امر به علل مختلف از جمله وجود معاملات و اطلاعات محرمانه، به وقوع مي­پيوندد. اسكات[4] در كتاب ايتاليك حسابداري مالي خود، عدم­تقارن اطلاعاتي مزيت اطلاعاتي برخي از طرف­هاي معامله نسبت به ديگران در يك داد و ستد بازرگاني تعريف مي­كند. مقاله آكرلوف[5](1970) به عنوان “بازار سرمايه” تحقيقي با اهميت در ادبيات اقتصاد اطلاعات محسوب مي­شود و توجه صاحب­نظران حوزه­هاي مختلف اقتصادي را به مسأله­ي عدم­تقارن اطلاعاتي و تبعات آن جلب نموده است. ريشه و پايه­ي نظريه­ي مذكور بر اين اصل استوار است كه در يك معامله، چنان­چه يكي از دو طرف از شرايط واقعي كالاهاي مورد نظر آگاهي نداشته باشد، طرف دوم مي­تواند سود بيشتري حاصل نمايد. در چنين شرايطي، گونه­اي از نبود اطمينان و عدم قطعيت بر فضاي معامله حاكم خواهد بود كه در نهايت، به تضعيف جريان بازار و به عبارت ديگر، شكست بازار مي­انجامد(آکرلوف، 1970، ص 488-500).

مداخله هدفمند در فرآيند گزارشگري مالي خارجي كه به قصد كسب منافع شخصي صورت مي­گيرد را “مديريت سود” گويند. مديريت سود زماني واقع مي­شود كه مدير ارقام متفاوتي از سودهاي واقعي را به سهام­داران گزارش نمايد. در واقع مديريت سود، اقدامي آگاهانه و عامدانه جهت كاهش نوسان­هاي سود گزارش شده در طول دوره­هاي متوالي در حول سطحي از سود، كه سطح عادي (نرمال) سود شركت ناميده مي­شود، تعريف شده است. به طور کلی مدیریت سود از دو طریق انجام می­شود:1) دستکاری در اقلام تعهدی اختیاری و یا 2)دستکاری در فعالیت­های واقعی(ملانظری و کریمی­فرد، 1386، ص 85).

جونز[6] (1991) تفاوت سود و وجوه نقد حاصل از عمليات را به عنوان اقلام تعهدي تعريف مي­كند و آن ­را به دو قسمت اقلام تعهدي اختياري و اقلام تعهدي غيراختياري تقسيم مي­كند كه در برخي از پژوهش­هاي مرتبط با اقلام تعهدي(مانند دچو[7]، 1994. نوروش و همكاران، 1385. مدرس و عباس­زاده، 1387 و كانگ[8] و همكاران، 2006) از اين تقسيم­بندي استفاده شده است. در اين تحقيق بر اقلام تعهدي اختياري به عنوان منشاء اوليه­ی مديريت سود تمركز شده است. زيرا تغيير در روش­هاي حسابداري و يا زمان­بندي تصميمات مالي و يا سرمايه­گذاري، روش­هاي مفيدي براي جلوگيري از دعاوي حقوقي نبوده و باعث مي­شوند كه به شدت مشهود بوده و احتمالا خيلي سريع توسط سرمايه­گذاران شناسايي مي­شوند(گارسيالارا و همكاران[9]، 2008، ص 16).

[1].  Michael Spence

[2].  George Akerlof

[3].  Jodeph Stilitz

[4].  Scott

[5] . Akerlof

[6] . Jones

[7] . Dechov

[8] . Kang et al

[9] . Garcia  Lara et al

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

هدف تحقیق

از آن جا که امکان نظارت مستقیم بر فعالیت­های شرکت برای سهام­داران شرکت­های سهامی فراهم نمی­باشد و با توجه به جدایی مدیریت از مالکیت (تئوری نمایندگی)، سهام­داران برای اطمینان از این که تصمیمات مدیریت در راستای منافع آن­ها بوده یا خیر، نیازمند ارزیابی عملکرد مدیریت می­باشد. معیارهایی که برای ارزیابی عملکرد مدیران مورد استفاده قرار می­گیرند، عمدتا مبتنی بر قیمت سهام می­باشند.استرابل[1](2009) در تحقیق­های خود به این نتیجه رسیده است  مدیران همواره نگران قیمت سهام شرکت خود می­باشند. در بعضی موارد پاداش مدیران به قیمت سهام شرکت وابسته است. استفاده گسترده سرمایه­گذاران و تحلیل­گران مالی از اطلاعات حسابداری به منظور تعیین ارزش سهام، انگیزه­های قابل توجهی را در مدیران برای دستکاری سود با هدف تاثیر گذاشتن بر روی قیمت سهام ایجاد می­کند .  بنابراین همواره این نگرانی وجود دارد که سود به عنوان یکی از مهمترین شاخص­های عملکرد مالی شرکت­ها، توسط مدیران که در تضاد منافع بالقوه با سهام­داران عادی هستند، با اهداف خاصی مدیریت شده باشد(  مرادزاده­فرد و عدیلی، 1388، ص 36).

هدف اصلی این تحقیق ارائه شواهدی در رابطه با ابزارهای مدیریت سود، به ویژه در شرایط عدم­تقارن اطلاعات بین مدیران و سهام­داران می­باشد تا بدین وسیله الگوی مناسبی برا ی تصمیم­گیری در اختیار استفاده­کنندگان اطلاعات قرار می­گیرد و به تبع آن تصمیمات آگاهانه­تری اتخاذ شود. با توجه به مطالب بیان شده اهداف اساسی این تحقیق عبارتند از:

  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و اقلام تعهدی اختیاری.
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و جریان نقدی غیرنرمال(فروش غیرنرمال).
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و تولید غیرنرمال.
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و هزینه­های اختیاری.

1-5 سوال تحقیق

با توجه به اهداف سوال های اساسی پژوهش عبارتند از:

  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و اقلام تعهدی اختیاری در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و جریان نقدی غیرنرمال در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و تولید غیرنرمال در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و هزینه­های اختیاری در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟

[1] . Strobl

پایان نامه بررسی تاثیر عدم¬تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی تاثیر عدم¬تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :بررسی تاثیر عدم تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *