مدلی کاربردی برای ارزیابی سلامت مالی یک بنگاه -دانلود پايان نامه

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی کارایی مدلهای اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون در امکان پیش بینی ورشکستگی شرکتها 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

سود قبل  از بهره و مالیات به کل دارائیها[1]:

این نسبت معیاری برای بهره وری واقعی دارائیهای  شرکت بدون درنظرگرفتن هرگونه هزینه های مالی ویا عوامل دیگر می باشد، زیرا می توان گفت ادامه فعالیت واقعی هر شرکت به ایجاد سود از محل دارائیهای آن شرکت وابسته است ( وکیلی فرد ودیگران،1380،ص79)2.

سود قبل  از کسر مالیات به بدهی جاری3:

این نسبت نیز مانند نسبت فوق یکی از نسبتهایی است که میزان موفقیت واحد تجاری در کسب سود را تعیین می نماید (وکیلی فرد ودیگران،1380،ص79)4.

دارائیهای جاری به بدهیهای  جاری5:

این نسبت که نسبت جاری نام دارد در واقع بیانگراین مفهوم است که چند برابرمبلغ بدهی جاری برای واریزآن در دارائی جاری وجود دارد. هرچه این نسبت بالاتر باشد وضعیت نقدینگی شرکت بهتراست. حد مطلوب این نسبت براساس نرم صنعت تعیین می شود اما بصورت یک اصل کلی بهتراست کمتر از2 مرتبه نباشد (قالیباف اصل،1387،ص17)6.

بدهیهای جاری به داراییهای جاری[2]7:

این نسبت معکوس نسبت جاری بوده وازتقسیم بدهیهای جاری از داراییهای جاری بدست می آید. هرچه مقدارآن بزرگتراز یک باشد نشاندهنده مشکلات نقدینگی در شرکت است (قالیباف اصل، 1387، ص18)8.

فروش به کل دارائیها9 :

می توان این نسبت را یکی ازنسبتهای فعالیت دانست، که نمایانگر قابلیت افزایش فروش به کل دارائیهای واحد تجاری می باشد. این نسبت یکی از نسبتهای استاندارد مالی است که به نسبت گردش سرمایه معروف است. وجود این نسبت را می توان ملاکی برای برخورد مدیران واحد های تجاری با شرایط رقابتی  دانست (نیکومرام ودیگران،1381،ص84)10.

 

 

 

کل بدهیها به کل دارائیها[3]:

با این  نسبت، کل وجوهی که ازمحل بدهیها تامین شده است محاسبه می شود. این نسبت را می توان مبین اطمینان وتامینی دانست که بستانکاران برای وصول مطالبات خود میتوانند داشته باشند. (جهانخانی ودیگران،1385،ص46)2.

سود خالص به کل داراییها[4]3:

این نسبت از تقسیم سودخالص پس ازکسرمالیات به کل داراییها بدست می آید و به نرخ بازده      سرمایه گذاری معروف است این نسبت  نشاندهنده  این  است که در برابر هر ریال  سرمایه گذاری چقدر بازده  نصیب  شرکت می شود (وکیلی فرد، 1380،ص 77)4.

وجه حاصل  ازعملیات به کل بدهیها[5]5:

این نسبت از تقسیم وجه نقد حاصل از عملیات به کل بدهیها بدست می آید. پایین بودن این نسبت       می تواند بیانگر این باشد که وجه نقد حاصل از عملیات نمی تواند پوشش دهنده بدهیهای شرکت باشد. (شباهنگ،1387، ص293)6.

تولید  ناخالص  ملی[6]7:

تولید ناخالص ملی عبارتست از ارزش  پولی  کلیه  کالاها  و خدمات نهایی  که  اعضای یک ملت  در طول  یکسال  تولید  کرده اند(شباهنگ، 1387،ص 291)8.

 

[1] .Earning Before Interest and Tax / Total Assets

3.Earning Before Tax / Current Liabilities

5.Current Assets / Current Liabilities

  1. 7. Current Liabilities / Current Assets.[2]

9.Sale / Total Assets

[3] .Total Debt / Total Assets

  1. 3. Net income / Total Assets

5.Funds provide by operation / Total Liabilities

7.Gross National Product, GNP

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف تحقیق

با توجه به موضوع تحقیق که بررسی کارائی مدلهای پیش بینی اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون است  اهداف  زیرمد نظراست.

1-5-1 اهداف اصلی:

هدف اصلی این تحقیق تعیین میزان کارائی مدلهای اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون دربررسی                                        وضعیت  ورشکستگی  شرکتهای  پذیرفته شده  در بورس اوراق بهادار تهران می باشد.

2-5-1 اهداف فرعی (ویژه) :

اهداف  فرعی (ویژه)  تحقیق بشرح زیرمی باشند :

  • تعیین مدلی کاربردی برای ارزیابی سلامت مالی یک بنگاه و استفاده از آن توسط مدیریت جهت هشدار نسبت به تداوم فعالیت یا نیاز به اقدامات اصلاحی واتخاذ تدابیرلازم در راستای رفع  مشکلات  آن  شرکت.
  • تعیین مبنایی جهت ارزیابی عملکرد مالی وعملیاتی بنگاههای دولتی وغیردولتی به منظوراتخاذ تدابیرلازم در خصوص واگذاری، تجدید ساختار، تغییرمدیریت ارشد، فروش شرکت و یا حتی اعلام  ورشکستگی  آن .
  • آگاهی دادن به سرمایه گذاران وتامین کنندگان مالی درخصوص تصمیم گیریهای اقتصادی نسبت به خرید سهام شرکتها و یا اعطای وام  وتسهیلات به شرکتها.

 

پایان نامه بررسی کارایی مدلهای اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون در امکان پیش بینی ورشکستگی شرکتها

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی کارایی مدلهای اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون در امکان پیش بینی ورشکستگی شرکتها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی کارایی مدلهای اسپرینگیت، زیمسکی واهلسون در امکان پیش بینی ورشکستگی شرکتها  با فرمت ورد

Author: 92