موج فیلترینگ به پلتفرم‌های استخدامی آنلاین رسید

دانلود پایان نامه

مجموعه وزارت ارتباطات دولت دوازدهم از پشتیبانی کار و کاسبیا و ایجاد اشتغال واسه جوانان به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف خود نام می بره. کار و کاسبیایی که خودشون این وسط باعث ایجاد شغل می شن کم نیستن و به منبع مناسبی واسه کارجویان و کارفرمایان تبدیل شدن. این در حالیه که امروز بدون اخطار قبلی چندین سایت مطرح این بخش از جمله جابینجا، جاب ویژن و… دچار فیلترینگ شدن و تا لحظه نوشتن این خبر، دلیل دقیق این مشخص نیس.

کاریابیای مجازی از کارجوها هزینه دریافت می کنن و پلتفرهمای استخدامی این کار رو بدون واسطه انجام میدن

یه چند وقت پیش رئیس کانون کاریابیای کشور، «بابک هاشمی پور» از غیرقانونی بودن کاریابیای آنلاین در کشور گفته بود و خبر داده بود ۹۵ درصد از سایتای کاریابی آنلاین غیرمجاز هستن. به نظر می رسید منظور هاشمی بیشتر به کانالای تلگرامی قارچ گونه ای باشه که در مورد استخدام شروع به فعالیت کرده بودن و بیانیه این سازمان هم در همون روزا (شهریورماه امسال) به این توضیح منتشر شد:

«به استناد ماده ۲ و بند ج ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار، هم جهت با مقابله با گسترش مراکز کاریابی غیرمجاز در فضای مجازی، و آمادگی انجام گرفته در همین زمینه از طرف وزارت اصلی، از کلیه انجمنا و نمایندگان کانون درخواست می شه تا در اسرع وقت، اطلاعات و مستندات کامل کلیه سایتا، کانالها و گروه های فعال در شبکه مجازی رو به صورت کتبی به ایمیل کانون بفرستین.»

شرکتا و برنده های بزرگی با دو سامانه جابینجا و جاب ویژن همکاری می کنن

بعضی از سامانه های فیلتر شده مثل جاب ویژن چندین سال نمایشگاه های کار خود رو در دانشگاه های معتبر کشور مثل دانشگاه شریف برگزار کرده و یا سایت جابینجا با ده ها هزار شرکت دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی بزرگ مثل دیجی کالا، اسنپ، علی بابا، زرماکارون، اجناس بهروز، همکاران سیستم، بانک خاورمیانه و بیمه ایران و… همکاری کرده. این کارنامه کاری نشون از اعتماد بسیاری شرکتا به این دو سامانه داره و فیلترینگ اونا، عکس العمل بعضی از مدیران این شرکتا رو هم به دنبال داشته.

توییت سجاد بهجتی، مدیر بازاریابی محتوای هولدینگ سرآوا (سرمایه گذار شرکتایی چون بازار، دیجی کالا و آواتک و…) تلخندی به ماجرای فیلترینگ پلتفرمای استخدامیه

«محمدرضا خانی»، مدیرعامل جابینجا قبلا در گفتگو با دیجیاتو از فرق فاحش بین وجود کار خودشون و کاریابیای مجازی که هاشمی پور به اونا اشاره داشت گفته بود و کاریابی آنلاین رو جایی تعریف کرده بود که در ازای دریافت مبلغی پول (به روشای جور واجور) واسه فرد شغل مناسبش رو پیدا می کنه. اون با در نظر گرفتن رایگان بودن تموم خدمات جابینجا واسه کاربران کارجو در این سامانه، از پایه این سایت رو با موارد دیگری که نام کاریابی آنلاین رو یدک می کشن جدا می دونست.

 

از اون سو بنا به گفته سایت وزارت کار تنها لیست موجود در سامانه رسمی این وزارتخانه مربوط به کاریابیای مجاز آنلاین می شه که در تصویر زیر موارد موجود در سایت  وزارتخانه رو مشاهده می کنین. با این وجود با در نظر گرفتن وجود و تعریف کاریابی مجازی که به اون گفته شد، به نظر می رسه نبودن اسامی دو سامانه جابینجا و جاب ویژن در این لیست چیزی طبیعی باشه.

لیست اسامی کاریابیای مجازی قانونی در سایت وزارت کار

با تموم این تفاسیر، هنوز دلیل فیلترینگ این سامانه ها به درستی مشخص نیس و تنها مورد مسلم تا به اینجا نبود اطلاع رسانی دقیق و درست به مدیران این سامانه ها و ندادن اخطار قبلی به اونا بوده. به نظر می رسه دولت قصد سروسامان دادن به سایتای کاریابی آنلاین و پلتفرمای استخدامی رو داره اما در انجام اون کمی نامنظمی دیده می شه. باید اینم بگیم که که مدیران هر دو مجموعه در گفتگو با دیجیاتو خبر از پیگیری قانونی و مبهم بودن ماجرا واسه خودشون تا به اینجا گفتن و ارائه اخبار تکمیلی رو به ساعات آینده انداخته ان.

سامانه جاب ویژن فعلا در چند ISP محدود فیلتر شده

Author: edame