پايان نامه بررسی تعیین رابطه بین عدم تقارن اطلاعاتی و هزینه¬های اختیاری

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تاثیر عدم تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

قسمتی از متن پایان نامه :

اهميت موضوع مديريت سود

سود از جمله عناصر با اهميت در اقتصادهاي سرمايه­مدار محسوب مي­شود. سود به عنوان راهنماي پرداخت سود سهام، سنجش اثربخشي مديريت، وسیله­اي براي پيش­بيني و ارزيابي تصميم­گيري­ها، همواره مورد استفاده سرمايه­گذاران، مديران و تحليل­گران بوده است. حداكثر­سازي سود يكي از مهم­ترين اهداف واحد تجاري است. سرمايه­گذاران به سود مي­انديشند، سودي كه متناسب با ريسك سرمايه­گذاري آن­ها باشد. سود به­عنوان ابزار پيش­بيني براي تحليل­گران و سرمايه­گذاران از جايگاه خاصي برخوردار است. در زماني كه راه­كارهاي مناسب با توجه به محيط تجاري، براي مديران و استفاده­كنندگان اطلاعات مالي جهت ايجاد فرصت­هاي سرمايه­گذاري سودآور مشخص شود، مطمئنا نتايج شگفت­آوري به وجود مي­آورد كه مي­تواند يك واحد تجاري را از مرز نابودي به مرز قدرت برساند(هندريكسون و همكاران[1]: ترجمه پارسائيان، ص 96).

اين رقم (سود) بر مبناي ارقام تعهدي محاسبه و شناسايي مي­شود. بر اساس رويكرد تعهدي در صورت تحقق درآمد، و وقوع هزينه­ها مي­توان سود را گزارش كرد. از آن­جا كه در مبناي تعهدي لزوما شناسايي درآمدها و هزينه­ها همراه با دريافت و پرداخت وجه نقد نبوده و در محاسبه سود نيز از پيش­بيني­ها و برآورد استفاده مي­شود(خواجوي و ناظمي، 1384، ص 38). بدين­لحاظ امكان دستكاري سود توسط مديريت وجود دارد. انگيزه­ی مديريت در دستكاري سود به منظور نيل به اهداف خويش صورت مي­گيرد(بر مبناي تئوري نمايندگي[2])، كه نه تنها با اهداف صاحبان سهام همسو نمي­باشد، بلكه در اكثر قريب به اتفاق موارد با آن اهداف متضاد است(تضاد منافع[3]) (ظريف فرد، 1378، ص 2).

2-3-3 انگيزه­ی مديريت سود

انگیزه­هایی که باعث می­شود مدیران در پی هموارسازی سود باشند عبارتند از(سراج، 1388، ص 4):

الف) دریافت پاداش­های مدیریتی بیشتر به خاطر بالا بودن ارزش سهام:

وقتی سهام شرکت در بورس نسبت به شرکت­های مشابه ارزش بیشتری داشته باشد، مدیران توقع دریافت پاداش بیشتری دارند.

ب) پرداخت بهره کمتر در استقراض از موسسات اعتباری و بانک­ها:

هموارسازی سود شرکت را در حال رشد و تداوم نشان می­دهد و این امر نمایانگر ریسک کمتر شرکت است و به آن امکان می­دهد با نرخ بهره پایین­تری از موسسات اعتباری و بانک­ها وام بگیرند و نقدینگی حاصل از بهره کمتر می­تواند یکی از منابع مالی شرکت برای توسعه آن باشد.

ج)جذب سرمایه:

[1] . Hendriksen et al

[2] . Agency Theory

[3] . Conflict of Interest

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

هدف تحقیق

از آن جا که امکان نظارت مستقیم بر فعالیت­های شرکت برای سهام­داران شرکت­های سهامی فراهم نمی­باشد و با توجه به جدایی مدیریت از مالکیت (تئوری نمایندگی)، سهام­داران برای اطمینان از این که تصمیمات مدیریت در راستای منافع آن­ها بوده یا خیر، نیازمند ارزیابی عملکرد مدیریت می­باشد. معیارهایی که برای ارزیابی عملکرد مدیران مورد استفاده قرار می­گیرند، عمدتا مبتنی بر قیمت سهام می­باشند.استرابل[1](2009) در تحقیق­های خود به این نتیجه رسیده است  مدیران همواره نگران قیمت سهام شرکت خود می­باشند. در بعضی موارد پاداش مدیران به قیمت سهام شرکت وابسته است. استفاده گسترده سرمایه­گذاران و تحلیل­گران مالی از اطلاعات حسابداری به منظور تعیین ارزش سهام، انگیزه­های قابل توجهی را در مدیران برای دستکاری سود با هدف تاثیر گذاشتن بر روی قیمت سهام ایجاد می­کند .  بنابراین همواره این نگرانی وجود دارد که سود به عنوان یکی از مهمترین شاخص­های عملکرد مالی شرکت­ها، توسط مدیران که در تضاد منافع بالقوه با سهام­داران عادی هستند، با اهداف خاصی مدیریت شده باشد(  مرادزاده­فرد و عدیلی، 1388، ص 36).

هدف اصلی این تحقیق ارائه شواهدی در رابطه با ابزارهای مدیریت سود، به ویژه در شرایط عدم­تقارن اطلاعات بین مدیران و سهام­داران می­باشد تا بدین وسیله الگوی مناسبی برا ی تصمیم­گیری در اختیار استفاده­کنندگان اطلاعات قرار می­گیرد و به تبع آن تصمیمات آگاهانه­تری اتخاذ شود. با توجه به مطالب بیان شده اهداف اساسی این تحقیق عبارتند از:

  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و اقلام تعهدی اختیاری.
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و جریان نقدی غیرنرمال(فروش غیرنرمال).
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و تولید غیرنرمال.
  • تعیین رابطه بین عدم­تقارن اطلاعاتی و هزینه­های اختیاری.

1-5 سوال تحقیق

با توجه به اهداف سوال های اساسی پژوهش عبارتند از:

  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و اقلام تعهدی اختیاری در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و جریان نقدی غیرنرمال در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و تولید غیرنرمال در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟
  • آیا بین عدم­تقارن اطلاعاتی و هزینه­های اختیاری در شرکت­های بورس اوراق بهادار رابطه معناداری وجود دارد؟ اگر این رابطه وجود دارد، در دو سطح بالا و پایین از عدم­تقارن اطلاعاتی این رابطه چگونه است؟

[1] . Strobl

پایان نامه بررسی تاثیر عدم¬تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی تاثیر عدم¬تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :بررسی تاثیر عدم تقارن اطلاعاتی بر روی دستکاری اقلام تعهدی اختیاری و فعالیت های واقعی با فرمت ورد

Author: 92