پایان نامه ارشد ارتباط بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و بازده دارايي های شرکت های پذیرفته شده در بورس

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-3-3- آزمون فرضیه سوم

فرضیه سوم بیان می­دارد که: رابطه معناداري بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده دارايي­های شرکت وجود دارد. جدول شماره 4-7 نتایج حاصل از آزمون این فرضیه را پس از استانداردسازی داده­ها و انجام آزمون همبستگی جزیی و همچنین محاسبه ضریب همبستگی مرتبه صفر، نشان می­دهد. بیشترین ضریب همبستگی در این جدول مربوط به گروه معادن و کانی­ها با مقدار 162/0- می­باشد که در سطح 95 درصد اطمینان این ضریب بدست آمده است.

اثر متغیرهای کنترلی به خوبی در آزمون این فرضیه آشکار شده است. در حالی که بدون در نظر گرفتن این متغیرها، کلیه ضرایب بدست آمده معنادار نیست، با وارد کردن متغیرهای کنترلی، برخی از این ضرایب معنادار شده است. با وجود کوچک بودن ضریب همبستگی بدست آمده و معناداری آن، وجود رابطه منفی هر گونه نتیجه­گیری در این مورد را منوط به تحلیل بیشتر می­نماید. به گونه کلی، با توجه به ضعیف بودن ضریب همبستگی، نمی­توان فرضیه سوم را مبنی بر وجود رابطه معنادار بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده دارايي­ها شرکت­های نمونه، مورد تایید قرار داد.

4-3-4- آزمون فرضیه چهارم

فرضیه چهارم بیان می­دارد که: رابطه معناداري بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده سرمايه­گذاري شده شرکت وجود دارد. جدول شماره 4-8 نتایج حاصل از آزمون این فرضیه را پس از استانداردسازی داده­ها و انجام آزمون همبستگی جزیی و همچنین محاسبه ضریب همبستگی مرتبه صفر، نشان می­دهد. بیشترین ضریب همبستگی در این جدول مربوط به گروه معادن و کانی­ها با مقدار 225/0- می­باشد که در سطح 95 درصد اطمینان این ضریب بدست آمده است.

بجز در دو گروه (معادن و کانی­ها و سایر) از صنایع مورد بررسی، وجود رابطه معنادار بین متغیرها مورد تایید قرار نگرفت. در این دو گروه و در کل نیز وجود رابطه منفی بدست آمد. در مواردی که ضرایب همبستگی معنادار نبودند، بیشتر این ضرایب دارای علامت مثبت بودند. به گونه کلی، می­ توان فرضیه سوم را تایید نمود و بیان داشت که بین دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده سرمايه­ گذاري شده شرکت­های مورد بررسی رابطه منفی معناداری وجود دارد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *