پایان نامه ارشد ارتباط بین اندازه شرکت با حجم نقدینگی شرکت ها در بورس اوراق بهادار

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین نقدینگی و اندازه شرکت با ارزش شرکت در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

ج) هزینه سهام

هزینه سهام[1] برای یک موسسه مالی، آن ریسکی را که به واسطه متنوع سازی نیز قابل حذف نیست در بر می­گیرد. این ریسک با استفاده از بتا (در مدل قیمت گذاری دارایی­های سرمایه­ای[2]) یا بتاها (در مدل­های چند عاملی[3] یا مدل قیمت گذاری آربیتراژ[4]) تخمین زده می­شود. در مقابل استفاده از بتا استدلال می شود که تخمین بتاها با استفاده از رگرسیون به خاطر عدم دقت تخمین (انحراف استاندارد بالا) و این که ممکن است موسسه نسبت به دوره­ای که بتا با استفاده از رگرسیون تخمین زده می­شود تغییر کرده باشد، از روایی مناسبی برخوردار نیست. برآورد بتا با استفاده از رگرسیون برای موسسات خدمات مالی بزرگ و رشد یافته بسیار دقیق­تر از تخمین بتا برای موسسات در دیگر بخش­ها است. اگر محدودیت­های قانونی در طول دوره مورد نظر بدون تغییر بوده باشد و انتظار تغیرات در آینده نیز وجود نداشته باشد، تخمین بتا با استفاده از رگرسیون برای این بخش، از جمله بخش­های معمولی است که می­تواند با اطمینان مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که در دوره مورد نظر، مقررات در حال تغییر بوده و محیط قانونی متغیر باشد، مشکلات اشاره شده در بالا برای تخمین بتا برقرار است (مایلز و ازل 1980 ، 120).

دومین تفاوت این است که زمانی که بتاها را برای موسسات خدمات غیر مالی تخمین می­زنیم، باید بتاها غیر اهرمی باشند ( خواه تاریخی باشند یا متوسط آن بخش) لذا باید آن بتاها را به وسیله نسبت بدهی جاری به حقوق صاحبان سهام موسسه، غیر اهرمی نماییم. برای موسسات خدمات مالی این مرحله به دو دلیل زیر نادیده گرفته خواهد شد:

1- موسسات خدمات مالی ساختار سرمایه نسبتا ثابتی دارند و اهرم مالی­شان در طول زمان تغییر چندانی نمی­کند.

2- محاسبه میزان بدهی موسسات خدمات مالی مشکل است. در نتیجه در عمل ما از متوسط بتای اهرمی برای موسسات نظیر به عنوان حداقل و حداکثر بتا جهت تحلیل موسسات خدمات مالی مورد نظر، استفاده  خواهیم نمود (فرناندز 2002، 64).

د) نسبت سود پرداختی

سود تقسیمی مورد انتظار برای هر سهم در یک دوره آتی می­تواند از طریق حاصل ضرب سود مورد انتظار برای هر سهم در آن دوره و نسبت سود پرداختی[5] مورد انتظار در آن دوره محسوب شود. بدست آوردن میزان سودهای تقسیمی از سودآوری مورد انتظار دو مزیت دارد. اول این که به ما اجازه می­دهد روی رشد مورد انتظار سودآوری تمرکز کنیم که منطقی و قابل دسترسی­تر از رشد در سودهای تقسیمی است.

دوم این که نرخ سود تقسیمی می­تواند در طول زمان، بخاطر تغییرات در رشد و فرصت­های
سرمایه گذاری تغییر کند. نرخ سود تقسیمی برای یک بانک، همان طوری که برای هر نوع موسسه دیگری نیز مصداق دارد، سود تقسیم شده حاصل از سود آوری است. به طور سنتی نرخ سود تقسیمی موسسات خدمات مالی بیشتر از موسسات دیگر فعال در بازار است، که دو دلیل عمده دارد (رضایی 1382،50).

1- بانک­ها بنا به تعریف حسابداران نیاز خیلی کمتری برای هزینه­های سرمایه­ای نسبت به دیگر موسسات دارند. این بدین معناست که بخش خیلی زیادی از درآمد خالص چنین موسساتی می­تواند به عنوان سود تقسیمی، توزیع شود. در حالی که برای موسسات تولیدی این گونه نیست.

2- فاکتور دوم تاریخی است. بانک­ها به عنوان پرداخت کنندگان مطمئن سودهای تقسیمی بالا شهرت پیدا کرده و در طول زمان، سرمایه گذارانی که دوست دار سود تقسیمی مناسب می­باشند را جذب
نموده­اند و تغییر دادن سیاست­هایشان در مورد سود تقسیمی مشکل است.

[1]. Cost of Equlity

[2]. CAPM

[3]. Multi – Factors

[4]. Arbitrage Pricing Theory

[5]. Payout – Ratio

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوال های پژوهش:

  • آیا بین اندازه شرکت با نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین اندازه شرکت با بازده سهام شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین حجم نقدینگی شرکت ها با بازده سهام شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین اندازه شرکت با حجم نقدینگی شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین ریسک سهام و بازده سهام شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین اندازه شرکت با ارزش شرکت ها رابطه معناداری وجود دارد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

رابطه بین نقدینگی و اندازه شرکت با ارزش شرکت در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین نقدینگی و اندازه شرکت با ارزش شرکت در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *