پایان نامه ارشد ارزیابی ارتباط سیستم های حسابداری مدیریت

دانلود پایان نامه

1-3- اهميت و ضرورت پژوهش

بسياري از سيستم هاي حسابداري فعلي از نقش و اهميت فزاينده حق مالكيت معنوي و دانش در سازمان هايي عصر نوين غافل بوده و از توان سنجش ارزش واقعي دارايي­ها در محاسباتشان ناتوانند. به عبارت ديگر، صورت­هاي مالي در تشريح ارزش واقعي شركت­ها از محدوديت­هاي بسياري برخوردار هستند. در جوامع دانش محور كنوني، بازده سرمايه فكري بكار گرفته شده بسيار بيشتر از بازده سرمايه‏هاي مالي به كار گرفته شده، اهميت يافته است اين به آن معناست كه در آينده در مقايسه با سرمايه هاي فكري، نقش و اهميت سرمايه هاي مالي در تعيين قابليت سودآوري پايدار، كاهش چشم گيري خواهد يافت. اين موضوع موج ايجاد فاصله بين ارزش واقعي شركت ها و سازمان ها با آنچه كه در محاسبات حسابداري سنتي اعمال مي­گردد، شده است. افزايش شكاف بين ارزش واقعي و دفتري شركت­ها ، توجه محققان را براي توضيح ارزش نامرئي كه در اين بين از صورت­هاي مالي حذف شده، جلب كرده است. ارزشي كه از آن تحت عنوان سرمايه فكري نام برده می­شود و در تمامي ابعاد سازمان همچون يک پيكره دانش حضور دارد، اما ناديده گرفته مي­شود.

از طرفی، یکی از سیستم­های اطلاعاتی که می­تواند سازمان را در اندازه­گیری و استفاده صحیح و بهینه از سرمایه فکری یاری کند، حسابداری مدیریت می­باشد. حسابداری مدیریت، که در طول قرن بیستم ارزش خود را از دست داده بود (جانسون و کاپلان، 1987)، در حال حاضر چشم انداز و مجموعه ای از ابزار است که به ویژه گسترش حوزه­های خود را گسترش داده و در نتیجه، فرصتی مناسب است برای برخورد با برخی چالش­های مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به سرمایه فکری و تاثیر آن بر سازمان. پارادایم حسابداری مدیریت در حال حاضر روش مدیریت موثر منابع سازمانی و ارتباط آن را برای فرایند ایجاد ارزش در سازمان نشان می­دهد. به همین دلیل، در نظر گرفتن حسابداری مدیریت به عنوان مکمل سرمایه فکری منطقی به نظر می­رسد (نواس و همکاران، 2012).

در سازمان تأمین اجتماعی هم مانند بسیاری از سازمان­های نیرو محور دیگر، سرمایه انسانی از عوامل اصلی موفقیت سازمان به شمار می­رود. لذا انجام پژوهش­هایی در این زمینه از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این مطالعه نیز به بررسی رابطه بین سیستم­های حسابداری مدیریت و سرمایه انسانی در سازمان تأمین اجتماعی خواهیم پرداخت.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 thesis

متن کامل

Author: 92