پایان نامه ارشد بررسی مقرون به صرفه بودن جایگزین کردن انرژی خورشیدی با گاز طبیعی در بخش خانگی

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

۴-۳- محاسبه قیمت تمام شده کل بار آب گرم مصرفی سالانه در کشور                            

با توجه به آنکه در جداول استاندارد، حجم آبگرم مصرفی یک خانوار پنج نفره بین ۵۰تا ۷۵ گالن ۲۲۰ تا ۳۴۰ لیتر در نظر گرفته می شود ، برای تعیین بار آبگرم مصرفی یک خانواده ۴ الی ۵ نفره، حد متوسط این مقدار یعنی ۶۲ گالن ۲۸۰ لیتر، در نظر گرفته شده است.  بار آبگرم مصرفی توسط فرمول زیر محاسبه می شود:

که در آن:

Q1 = (Btu/d) بار آبگرم مصرفی

مقدار واقعی آبگرم مصرفی در روز بر حسب گالن V=

وزن مخصوص آب بر حسب پوند بر گالن = ۸٫ ۳۳

دمای آب شهر ورودی به آبگرمکن

 

این محاسبات به ترتیب زیر انجام می پذیرد

۶۲ : مقدار آبگرم مصرفی

بار آبگرم مصرفی Btu/d45450 = × ۸/۳۳ × (۱۴۰-۶۰) × ۱/۱۶۲

با توجه به اینکه دمای آب شهر ورودی، متوسط سالانه۱۵٫ ۵ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است پس می توان بار آبگرم محاسبه شده در یک روز را برای محاسبه بار آبگرم سالانه بکاربرد یعنی:

۴-۴- محاسبه میزان آلودگی ناشی از بکارگیری سوختهای فسیلی در تأمین آبگرم مصرفی سالانه

اگر بار آبگرم بدست آمده به معادل بشکه نفت خام، تبدیل گردد می توان میزان آلودگی حاصل از تأمین این مقدار انرژی را در صورت بکارگیری سوختهای فسیلی بدست آورد. همانطورکه در جداول ضریب تبدیل ارائه شده در ترازنامه های انرژی، مشخص شده است هر BTU برابر است با  معادل بشکه نفت خام است پس کل مصرف انرژی به معادل بشکه نفت خام برای یک خانوار ۴ الی ۵ نفره عبارت خواهد بود از :

بدین ترتیب هر خانواده ۴ الی ۵ نفره برای تأمین آبگرم مصرفی خود، تقریباً نزدیک به معادل سه بشکه نفت خام در سال انرژی مصرف می نماید. در واقع بدین ترتیب برای تأمین آب گرم مصرفی هر نفر در کشور حدود ۶۴/۰ معادل بشکه نفت خام انرژی مصرف می شود.

۲/۸۸۵۲ ÷ ۵ = ۰/۷۲

از طرفی با توجه به آمار ارائه شده در ترازنامه انرژی سال۱۳۹۰ هر بشکه نفت خام ۲٫۰۱ کیلو گرمNOX و۳٫ ۵۹ گیلوگرم Sox و ۱۰٫ ۶۵کیلو گرم Cox تولید می کند. که با توجه به جمعیت ۷۲ میلیونی کشور:

تعداد معادل بشکه نفت خام مصرفی در سال برای تأمین آبگرم مصرفی در کشور

با توجه به موارد فوق، میزان آلودگی تولید شده در هر سال بر اثر مصرف سوختهای فسیلی در تأمین آب گرم مصرفی کشور، طبق محاسبات و جدول ۴-۱ خواهد بود.

۴-۴- محاسبه قیمت تمام شده رفع آلودگی محیط زیست در سال در صورت استفاده ازسوختهای فسیلی به منظور تأمین آب گرم مصرفی

براساس آمار سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا هزینه اقتصادی اجتماعی هر تنCOx 24. 3 دلار هرتن NOx، ۶۴۴۶ دلار و هرتن Sox،  ۸۸۳ دلار می باشد که بدین ترتیب م ی توان هزینه آلودگی در یک سال را که از بابت تولید آبگرم مصرفی در کشور ایجادمی گردد محاسبه نمود. هزینه رفع آلودگی از بابت تهیه آبگرم مصرفی در کشور در یک سال عبارت خواهد بود از:

در نتیجه با جمع ارقام فوق می توان برآورد نمود که در کشور سالانه حدود۱۵/ ۶۸۲ میلیون دلار به منظور رفع آلودگی محیط زیست ناشی از مصرف سوختهای فسیلی فقط برای تأمین آبگرم مصرفی، هزینه می گردد.

۴-۵- محاسبه میزان درآمد ملی، ناشی از صادرات انرژی ذخیره شده در صورت استفاده از طرح آبگرمکن خورشیدی

علاوه براینکه مصرف انرژیهای فسیلی معادل  بشکه نفت خام، سالانه  دلار بابت رفع آلودگی هزینه در بر دارد، عدم دستیابی به ارز ناشی از صادر نمودن ×این میزان انرژی نیز زیان بزرگی به کسب درآمد ملی است. میزان درآمد ناشی از صادر نمودن این مقدار انرژی، به ترتیب ذیل محاسبه می گردد:با توجه به اینکه هر بشکه نفت خام در حال حاضر به ارزش بیش از۱۰۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می رسد، می توان ارزش صادرات سوختی را که سالانه از بابت تأمین آبگرم مصرفی در کشور از دست می رود، به ترتیب زیر محاسبه نمود:

ارزش دلاری صادرات انرژی مصرفی از بابت تامین آبگرم مصرفی در یک سال

همانطور که ملاحظه می گردد می توان از بابت صادرات انرژی ناشی از عدم استفاده از سوختهای فسیلی برای تأمین آب گرم مصرفی سالیانه در کشور، مقدار ۴۱۶۰ میلیون دلار در هرسال به درآمد ملی افزود.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقیق:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر است؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی با فرمت ورد