پایان نامه ارشد تأثیر ارزیابی محیط کنترلی بر حسابرسی موفق دستگاه های اجرایی توسط دیوان محاسبات

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه ارزیابی کنترل‌هاي داخلی در حسابرسی موفق دستگاه‌هاي اجرایی دولتی از دیدگاه حسابرسان دیوان محاسبات

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4- اجزای کنترل داخلی:

کنترل­های داخلی از اجزای زیر تشکیل مي‌ شود:

2-4-1- محیط کنترلی:

محیط کنترلی فضایی را ایجاد می­کند که در آن کارکنان فعالیت­ها و مسئولیت­های کنترلی خود را انجام می­دهند. محیط کنترلی، پایه و اساس سایر اجزای کنترل داخلی است. مدیریت در این محیط، ریسک­های تحقق اهداف تعیین شده را ارزیابی می­کند. مدیریت به کمک فعالیت­های کنترلی از اجرای اقداماتی که برای رویارویی با ریسک­ها مقرر کرده است اطمینان حاصل می­کند. ضمناً اطلاعات مربوط گردآوری و در سراسر واحد اقتصادی مبادله می­شود. فرآیند کنترل داخلی تحت نظارت قرار می­گیرد و در صورت لزوم اصلاحاتی در آن انجام می­شود. محیط کنترلی دارای اجزای زیر می­باشد:

 • اطلاع رسانی و تقویت درستکاری و ارزش­های اخلاقی
 • پایبندی به صلاحیت
 • مشارکت هیات مدیره
 • نگرش و شیوه اجرایی مدیریت
 • ساختار سازمانی
 • تعیین اختیار و مسئولیت
 • سیاست­ها و روش­های منابع انسانی

2-4-2- فرایند ارزیابی خطر توسط واحد مورد رسیدگی:

فرایند ارزیابی خطر توسط واحد مورد رسیدگی به معنی فرآیند شناسایی و برخورد با خطرهای تجاری و نتایج آن است. واحدهای اقتصادی باید از ماهیت ریسک­های فرا روی خود آگاهی کافی داشته باشند و در مصاف با آنها به بهترین نحو عمل کنند و بایستی اهداف فعالیت­های فروش، تولید، بازاریابی، مالی و غیره را تعریف و تعیین کنند تا بتوانند به گونه­ای هماهنگ عمل نمایند. همچنین باید ساز و کارهایی را برای شناسایی، تجزیه و تحلیل و مهار ریسک­های مربوطه برقرار کنند. خطرها ممکن است در شرایطی مانند موارد زیر اجرا شود یا در اثر آنها تغییر یابد:

 • تغییر در محیط عملیاتی.
 • کارکنان جدید.
 • رشد سریع.
 • فناوری جدید.
 • مدل­ها، محصولات یا فعالیت­های تجاری جدید.
 • تجدید ساختار واحد تجاری.
 • توسعه عملیات خارجی.
 • استانداردهای حسابداری جدید.

2-4-3- سیستم اطلاعاتی، شامل فرایندهای تجاری مربوط، در ارتباط با گزارشگری مالی و اطلاع رسانی:

سیستم­های اطلاعاتی و ارتباطی، محیط بر فعالیت­های کنترلی هستند. واحد اقتصادی به کمک این سیستم­ها مي‌ تواند اطلاعات لازم را برای اجرا، اداره و کنترل عملیات گردآوری و مبادله کند.

2-4-4- فعالیت­های کنترلی:

فعالیت­های کنترلی، خط مشی­ها و روش­هایی است که به کسب اطمینان از اجرای دستورات مدیریت یاری می­رساند و در سیستم اطلاعاتی یا سیستم­های دستی، اهداف گوناگونی دارد و در سطوح سازمانی و کاری  گوناگونی اجرا مي‌ شود. انواع فعالیت­های کنترلی شامل موارد زیر است:

 • پردازش اطلاعات.
 • کنترل­های فیزیکی.
 • تفکیک وظایف.

2-4-5- نظارت بر کنترل­ها:

نظارت بر فرآیند کنترل داخلی و انجام اصلاحات لازم، امری بسیار مهم و کارساز است. سیستم تحت نظارت مي‌ تواند به صورت پویا از خود واکنش نشان دهد و در شرایط مقتضی تغییر کند.

برای مثال، ارزیابی ریسک ضمن تأثیر بر فعالیت­های کنترلی ضرورت تجدید نظر در نیازهای اطلاعاتی و ارتباطی یا فعالیت­های نظارتی واحد اقتصادی را آشکار می­سازد. بنابراین، اجزای کنترل داخلی با یکدیگر مرتبط هستند و هر جزء می­تواند سایر اجزا را متأثر کند.

حتی دو واحد اقتصادی را نمی­توان یافت که از سیستم کنترل داخلی یکسانی برخوردار باشند، واحدهای اقتصادی و نیازهای کنترلی آنها به لحاظ صنعت، اندازه، فرهنگ و فلسفه مدیریتی به نحو چشم­گیری متفاوت هستند. بنابراین، با آن که تمام واحدهای اقتصادی برای کنترل فعالیت­هایشان به تمام اجزای کنترل داخلی احتیاج دارند، اما سیستم کنترل داخلی هر شرکت اغلب بسیار متفاوت از بقیه شرکت­ها خواهد بود (پوریا نسب وهمکاران، 1388).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف مشخص تحقيق:

هدف اصلي

با توجه به بیان مساله، هدف اصلی این تحقیق شناخت جایگاه ارزیابی کنترل­های داخلی در حسابرسی موفق دستگاه­های اجرایی دولتی از دیدگاه حسابرسان دیوان محاسبات و نیز نشان دادن اهمیت جایگاه ارزیابی کنترل­های داخلی برای انجام حسابرسی موفق در بخش عمومي‌ می­ باشد.

اهداف فرعی:

الف- شناخت تأثیر ارزیابی محیط کنترلی بر حسابرسی موفق دستگاه­های اجرایی توسط دیوان محاسبات .

ب- شناخت تأثیر ارزیابی ریسک بر حسابرسی موفق دستگاه­های اجرایی توسط دیوان محاسبات.

ج- شناخت تأثیر ارزیابی فعالیت­های کنترلی و اطلاعات و ارتباطات بر حسابرسی موفق دستگاه­ های اجرایی توسط دیوان محاسبات .

د- شناخت تأثیر ارزیابی نظارت بر حسابرسی موفق دستگاه­های اجرایی توسط دیوان محاسبات .

نتایج این بررسی می­تواند برای استاندارد گذاران بخش دولتی و نیز مدیران ارشد دیوان محاسبات کشور مورد استفاده قرار گیرد و هم­زمانی این تحقیق با تدوین دستورالعمل ارزیابی کنترل‌هاي داخلی در دیوان محاسبات کشور فرصت خوبی را فراهم می­کند تا از نتایج آن به گونه­ای مناسب استفاده شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : جایگاه ارزیابی کنترل‌هاي داخلی در حسابرسی موفق دستگاه‌هاي اجرایی دولتی از دیدگاه حسابرسان دیوان محاسبات با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *