پایان نامه ارشد حسابداری: ارتباط معیارهای نوسانات سود و قیمت بازار سهام شرکت

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.7.1 سیر تحول نحوه­ ارائه­ صورت­های مالی

در سال­های اخیر با پررنگ­تر شدن “رویکرد سودمنـدی گزارش­های مالی برای تصمیم­گیری مالی استفاده­کنندگان” و توجه بیشتر به مسائل رفتاری در باب نحوه­ی ارائه­ی صورت­های مالی، شکل ارائه­ی صورت­های مالی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس، در 1991 با توجه به مشکلاتی که در خصوص کیفیت گزارشگری و افشای اطلاعات در صورت­های مالی وجود داشت، انجمن حسابداران رسمی ایالت متحده، کار گروه ویژه­ی گزارشگری مالی را ایجاد کرد. در 1993 انجمن مدیریت سرمایه­گذاری و تحقیقات، گزارشی را تحت عنوان گزارشگری مالی در 1990 و پس از آن منتشر کرد. محور اصلی این گزارش­ها نگرانی درمورد کیفیت و تناوب انتشار صورت­های مالی بود. پس از این گزارش و در 15 دسامبر سال 1997 میلادی هیئت استانداردهای حسابداری مالی ایالت متحده، به منظور تأکید بیشتر بر گسترش مفهوم سود جامع، با انتشار بیانیه­ی شماره 130، تهیه صورت سود (زیان) جامع را الزامی کرد. در 2001 هیئت استانداردهای حسابداری مالی آمریکا (FASB) و هیئت استانداردهای حسابداری بین­المللی (IASB) پروژه­های مشترکی را در باب “نحوه­­ی ارائه­ی صورت­های مالی” تعریف نمودند و به طور مستقل به انجام آنها پرداختند؛ تا اینکه در 2004 هر دو هیئت تصمیم گرفتند این پروژه را به طور مشترک ادامه دهند.

هر دو هیئت معتقد بودند که دستورالعمل­های موجود برای ارائه­ی صورت­های مالی باعث شده تا درک رابطه­ی بین صورت­های مالی دشوار شود و اطلاعات مورد نیاز در صورت­های مالی گوناگون به شکلی پراکنده ارائه شوند. این موضوع به نوبه­ی خود منجر به ارزیابی نادرست از سلامت مالی و اقتصـادی یک واحد تجاری می­شود. بنابراین، هر دو هیئـت، تصمیم گرفتند تا نحـوه­ی ارائه­ی صورت­های مالی را به گونه­ای تغییر دهند تا هم گزارشگری مالی بهتر انجام شود و هم اطلاعات بهتری به استفاده­کنندگان از صورت­های مالی ارائه شود. سه مرحله­ی اصلی این پروژه مشترک به صورت زیر برنامه­ریزی شد:

  1. مرحله اول در ارتباط با مجموعه­ی کاملی از صورت­های مالی و دوره­های ارائه­ی آنها است.
  2. در مرحله دوم موارد بنیادی­تر مربوط به ارائه و نمایش اطلاعات در صورت­های مالی، شامل تجمیع و تفرید اطلاعات در هر یک از صورت­های مالی اساسی، مشخص کردن جمع­های اصلی و فرعی و بازنگری در استفاده از روش مستقیم یا غیر مستقیم ارائه­ی جریان­های نقد عملیاتی مطرح می­شود.
  3. در مرحله سوم ارائه و نمایش اطلاعات مالی میان­دوره­ای طبق اصول پذیرفته شده حسابداری آمریکا مطرح می­شود. هم­چنین ممکن است هیئت استانداردهای حسابداری بین­المللی در الزاماًت استاندارد حسابداری بین­المللی 34، گزارشگری مالی میان­دوره­ای، تجدیدنظر کند.

در دسامبر 2005 دو هیئت بررسی­های خود را برای مرحله­ی اول تمام کردند. در مارس 2006، هیئت استانداردهای حسابداری بین­المللی براساس نتایج بدست آمده در مرحله­­ی اول، یک متن پیشنهادی از اصلاحات پیشنهادی در زمینه­ی استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 1، نحوه ارائه­ی صورت­های مالی، منتشـر کرد. پس از در نظـر گرفتن پاسخ­هایی که به متـن پیشنهادی هیئـت استانداردهای حسابـداری بین­المللی داده شد، این هیئت متن تجدیدنظر شده­ای از استاندارد حسابداری بین­المللی شماره يك را در سپتامبر 2007 منتشر کرد. تجدیدنظـر در استاندارد حسـابداری بین­المللی شماره يك، ارائه­ی تغییرات در حقوق صاحبان سرمایه و ارائه­ی سود جامع را تحت تأثیر قرار داد و استاندارد حسابداری بین­المللی شماره يك را به استاندارد حسابداری مالی 130 هیئت استانداردهای حسابداری مالی آمریکا با عنوان “گزارشگری سود جامع” نزدیک کرد. تا سال 2010 هیئت استانداردهای حسابداری مالی اصلاحاتی در طبقه بندی صورت­های مالی انجام داد و در 27 می 2010 پیش­نویس “ارائه­ی سایر اجزای سود جامع” را منتشر کرد. با وجود اینکه پیش­نویس ارائه­ی سایر اجزای سود جامع، ارائه­ی این اقلام را در یک صورت عملکرد واحد پیشنهاد داده بود، اما در نهایت به دلیل مخالفت­های بسیاری که با این پیش­نویس شد، هیئت در 16 ژوئن 2011 استفاده از هر دو روش ارائه یک صورت عملکرد واحد و یا دو صورت عملکرد مالی جداگانه را مجاز دانست و همچنین مقرر کرد که شرکت­ها باید سایر اجزای سود جامع را با طبقه­بندی­ها و جمع­های اصلی و فرعی مناسب در صورت سود (زیان) جامع ارائه کنند (رحمانی و میرزایی، 1388؛ فرقاندوست و علی نصر، 1388؛ IASB، 2011).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *