پایان نامه ارشد حسابداری: بررسی ارتباط بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

6-3-2- عدم تقارن اطلاعاتی و افشاء اطلاعات

باتاچاريا و همكاران[1] (۲۰۰۹) افشاء گسترده می‌تواند باعث جلب اعتماد مجدد سرمايه گذاران در مورد جنبه‌های مختلف عملكرد يا عمليات شركت شده و به كاهش سطح عدم تقارن اطلاعاتي و يا به عبارتي به كاهش هزینه‌های اطلاعاتي سرمايه گذاران منجر شود. (كورمير[2] و همكاران ۲۰۰۹) كيفيت بالاي افشاء به طور كلي از دو طريق می‌تواند بر سطح عدم تقارن اطلاعاتي در بازار اثرگذار باشد نخست اينكه افشاء با کیفیت‌تر می‌تواند از طريق كاهش منافع مورد انتظار، در كسب اطلاعات محرمانه، انگیزه‌های جست و جوی اين نوع اطلاعات را كاهش دهد و از سوي ديگر افشاء بهتر، مقدار نسبي معامله به وسيله سرمايه گذاران ناآگاه را افزايش می‌دهد (براون و هيلجست[3]، ۲۰۰۷).مدل‌های نظری داياموند (۱۹۸۵) و دایاموند ورچيا (۱۹۹۱) استدلال می‌نمایند كه كيفيت بالاتر افشاء می‌تواند ميزان عدم تقارن اطلاعاتي ميان شركت كنندگان در بازارهاي مالي را كاهش داده و در نتيجه به كاهش هزينه سرمايه و افزايش نقدشوندگي بيانجامد.

1-6-3-2- اصل افشاء[4]

اصل افشاء يكي از اصول حسابداري است كه بر كليه جوانب گزارشگري مالي تأثير دارد. اصل افشاء ايجاب می‌کند كه كليه واقعیت‌های با اهميت مربوط به رويدادها و فعالیت‌های مالي واحد تجاري به شكل مناسب و كامل گزارش شود. بر اساس اين اصل، صورت‌های مالي اساسي بايد حاوي تمامي اطلاعات بااهميت، مربوط و به موقع باشد و اين نوع اطلاعات به گونه‌ای قابل فهم و حتي الامكان كامل ارائه شود تا امكان اتخاذ تصميمات آگاهانه براي استفاده كنندگان را فراهم سازد. از سوي ديگر، اطلاعاتي كه ارائه می‌شود نبايد از لحاظ كميت و كيفيت به گونه‌ای باشد كه موجبات سر در گمی استفاده كنندگان از صورت‌های مالي را فراهم سازد (عاليور،1381)

2-6-3-2- انواع افشاء اطلاعات

به طور كلي افشاء اطلاعات را می‌توان به دو بخش زیر تقسيم كرد:

الف ) افشاء اجباري:

شامل تمامي اطلاعاتي است كه طبق قوانين و مقررات بايد در اختيار استفاده كنندگان از صورت‌های مالي قرار گيرد.

ب ) افشاء داوطلبانه[5]:

افشاي فراتر از قوانين و استانداردها می‌باشد. استانداردها حسابداري اگرچه حداقل ميزان افشاء را تعيين کرده‌اند ولي براي افشاي اضافي اطلاعات محدوديتي قائل نمی‌شوند. در صورتي كه مديريت بتواند با افشاي اطلاعات اضافي و داوطلبانه رهنمودهاي بهتري را در ارتباط با اهداف و چشم انداز آتي شركت و استفاده بهينه از منابعي كه در اختيار دارد ارائه كند و تصوير شفاف‌تری از وضعيت موجود نشان دهد در اين صورت سرمايه گذاران و ساير استفاده كنندگان از صورت‌های مالي می‌توانند از تدابير مديريت آگاه شوند و انتقادات آن‌ها نسبت به عملكرد موسسه برطرف می‌شود و به آينده موسسه اميدوار می‌شوند. (حسني و حسینی، ۱۳۸۸).

3-6-3-2- انگیزه‌های افشاء داوطلبانه

افشاي اختياري اطلاعات، مزايايي را به همراه دارد كه انگیزه‌ی افشاي داوطلبانه اطلاعات را در مديران بر می‌انگیزاند. منافع حاصل از اين نوع افشاء، هم براي تأمين شونده و هم براي تأمين كننده سرمايه وجود خواهد داشت)هیلی و پالیپو،2001)[6] طبق نظریه هزینه و منفعت افشاء اطلاعات مديران هنگامي اقدام به افشاء اطلاعات شركت يا بنگاه اقتصادي می‌کنند كه منافع حاصل از افشاء اطلاعات را بيشتر از هزينه تهيه و گزارش اطلاعات بدانند. حال آن که در ادبیات مالی نظریه عدم تقارن اطلاعاتي، نظريه علامت دهي، فرضیه هزينه مالکانه، فرضیه هزینه دعاوی حقوقی از جمله مواردی تلقی می‌شوند که تأثیر ژرفی در شناسایی میزان افشاء داوطلبانه دارند.

4-6-3-2- هزينه مالكان[7] و افشاء اطلاعات

هزینه‌ای است كه سازمان به خاطر افشاء اطلاعات محرمانه خود و به کار گیری بالقوه آن توسط رقبا، متحمل خواهد شد. از يك طرف، مدير انتظار دارد كه از طريق افشاء حجم مشخصي از اطلاعات در بازار سرمايه، سهم بيشتري از بازار را در اختيار بگیرد و بدین ترتیب هزینه سرمایه را کاهش دهند و از طرف ديگر، تأمين كننده سرمايه نگران بازده مورد انتظار خود از سرمايه گذاري خواهد بود. حال، با افشاء داوطلبانه اطلاعات از سوي مدير، عدم اطمينان سرمايه گذار در خصوص بازده مورد انتظار شركت از يك طرف و هزينه تأمين سرمايه شركت از طرف ديگر، كاهش پيدا خواهد كرد. در نتيجه، ميزان سرمايه گذاري در شركت افزايش می‌یابد و مدير از اين طريق، منابع مالي مورد نياز شركت را با هزینه کمتر تأمين می‌کند.

به مفهوم ديگر، افشاء اطلاعات مالي شركت براي رقبا مفيد است؛ زيرا آن‌ها با استفاده از اين اطلاعات می‌توانند به استراتژي شركت پي برده و از اين رو چشم انداز آتي شركت را با خطر مواجه سازند و به كاهش احتمالي در جریان‌های نقد آتي سازمان منجر بشوند. بنابراين، با وجود مطلوب بودن اطلاعات مدیران تمایلی به افشاء آن ندارند. ولی اگر رقابت در بازار وجود داشته باشد سرمایه گذاران در تعیین ارزش گذاری سهام هزینه‌های مالکانه را در نظر گرفته‌اند بنابراين، ديگر نگهداري اطلاعات براي مدير توجيه نخواهد داشت. (روهنی،۲۰۰۱).ولي وركچيا[8] (۱۹۶۸)بيان می‌دارد كه افشاء اطلاعات اضافي در مورد شركت، خواه مطلوب و خواه نامطلوب، می‌تواند براي سرمايه گذاران، رقابت كنندگان و سايرين مفيد باشد. ولي اين افشاء ممكن است چشم انداز و وضعيت رقابتي شركت را تهديد كند و باعث كاهش جریان‌های نقدي آتي شود. اين تهديد بالقوه ممكن است باعث شود مؤسسات سطح افشاء را محدود كنند تا هزينه مالكيت افزايش پيدا نكند.هيلي و پاليپو [9](۲۰۰۱)بر اساس تحقيقي كه انجام داند نتيجه گرفتند زماني كه هزينه مالكيت افزايش پيدا می‌کند مؤسسات انگيزه لازم را براي عدم افشاء اطلاعات به دست خواهند آورد تا بدين وسيله وضعيت رقابتي آن‌ها در بازار متزلزل نشود.

[1]Bhattacharya & etal .

[2]Cormier, D & etal

[3]Brown ,S. & S.A. Hillegeist .

[4]disclosure

[5]Voluntary disclosure

[6]Healy P, Palepu  K.

[7]Proprietary cost

[8]Verrecchia R.E

[9]Healy, P. and K. Palepu

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *