پایان نامه ارشد حسابداری: بررسی رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-3-2-2- خلاف قاعده‌ها در بازار سرمايه (شواهدي دال بر ناكارايي بازار)

در بازارهاي ناكارا قيمت سهام منعكس كننده قيمت ذاتي نخواهد بود در اين صورت سرمايه گذاري كه برتري خاصي در دسترسي به اطلاعات دارد بازده بيشتري تحصيل خواهد نمود (باسو،۲۰۰۰).اسکات و همکاران (۲۰۰۸) در تبیین نابسامانی‌های بازار کارا نسبت به اطلاعات به دو موضوع اشاره می‌نماید ۱) بازار نمی‌تواند همه محتوای اطلاعاتی را درک نماید ۲) امکان دارد بازار به صورت دقیق نسبت به اطلاعات واکنش نشان ندهد. همچنین تايلر (۱۹۹۵) پنج حوزه عمده كه تئوري مدرن قادر به توضيح نتايج بازار و رفتار واقعي سرمايه گذاران نیست را به گونه زیر عنوان می‌نماید.

  • حجم معاملات
  • نوسان در بازار سرمايه
  • سود سهام
  • معماي صرف ريسك
  • پيش بيني پذيري

با این وجود پژوهشگران مالی به منظور ارائه شواهد تجربی دال بر ناکارایی بازار های سرمایه از رویکردهای زیر  استفاده می‌نمایند .

1-4-3-2-2-  نوسانات بیش از حد بازده مورد انتظار 

با توجه به الگوی قیمت گذاری دارایی سرمایه‌ای تغییر در بازده مورد انتظار پرتفوی تنها دلیلی می‌باشد که موید تغییر در بازده مورد انتظار سهام است. در چنین حالتی عامل اصلی در تغییر بازده پرتفوی مجموع سود تقسیمی مورد انتظار همه شرکت‌های موجود در بازار می‌باشد در نتیجه در صورت کارا بودن بازار تغییر در بازده مورد انتظار پرتفوی نباید بیشتر از تغییر در سود تقسیمی مورد انتظار باشد این در حالی است که شیلر (2003) به این نتیجه رسید تغییر در شاخص بازار سهام چندین برابر تغییر در کل سود تقسیمی می‌باشد و این نتیجه را در قالب نا کارایی بازار تفسیر نمود.

2-4-3-2-2- فرضیه واکنش بیش از حد

بر اساس فرضیه فراواکنشی، سرمایه گذاران تمایل به بروز واکنش بیش از اندازه نسبت به اخبار و اطلاعات خوب یا بد منتشره دارند. این امر سبب می‌شود تا قیمت‌ها در سطحی بالاتر و یا پایین‌تر از سطح تعادلی از قرار گیرد. فرضیه فراواکنشی به دو فاز واکنش و تعدیل دسته بندی می‌شود به گونه‌ای که در فاز واکنش، بازار واکنش شدیدي نسبت به اخبار و اطلاعات از خود بروز داده و قیمت سهم از ارزش ذاتی خود منحرف می‌شود و در مرحله فاز تعدیل، بازار متوجه اشتباه در ارزش گذاري سهم شده و قیمت تعدیل می‌شود.پدیده حباب بازار سهام (قیمت سهام بالاتر از ارزش معقول) نمونه بارزی از واکنش بیش از اندازه بازار نسبت به اطلاعات می‌باشد که با گذشت زمان وبا تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط سرمایه گذاران، بازار به اشتباه خود پی برده و قیمت به سطح تعادلی باز می‌گردد.روهنی[1] (۲۰۰۹) با استفاده از بازده ماهانه سهام بورس مالزي به بررسی واکنش بیش از اندازه سهام داران در کوتاه مدت پرداخت. وي با رتبه بندي سهام بر اساس بازده غیر عادي تجمعی سه ماه گذشته، پرتفوي موفق ( ۲۰ سهم با بالاترین رتبه) و پرتفوي ناموفق (۲۰ سهم با پایین‌ترین رتبه) را تشکیل داد و عملکرد پرتفوي ها را مورد بررسی قرار داد. نتایج، وجود واکنش بیش از اندازه سهامداران را در کوتاه مدت تایید کرد، به گونه که پرتفوي موفق به طور متوسط بازده غیر عادي منفی برابر با ۱٫۴۶% براي سه ماه بعد از تاریخ تشکیل پرتفوي کسب کرده بود در حالی که در طی این دوره پرتفوي ناموفق، به طور متوسط بازده غیر عادي برابر ۶% داشته است.

3-4-3-2-2- آهنگ کند تغییرات پس از اعلام سود خالص

پس از اینکه سود خالص شرکت برای سال جاری اعلام می‌شود سرمایه گذاران باید به سرعت محتوای اطلاعاتی را هضم نمایند و آن را به صورت بخشی از قیمت بازار کارا در آید ولی شواهد تجربی حاکی از آن است که سیر صعودی و نزولی بازده غیر عادی شرکت‌ها تا چندین ماه بعد از اعلان خبر خوب و خبر بد ادامه می‌یابد. بال و بروان درباره این رفتار بازار تحقیق نمودند و متوجه شدند که آهنگ کند سیر صعودی و نزولی بازدهی غیر عادی شرکت‌ها تا چند ماه پس از اعلان خبر بد و خبر خوب ادامه می‌یابد .

2-4-3-2-2- کارایی بازار و نسبت‌های مالی

شواهد تجربی بیانگر این است که بازار در برابر برخی از اطلاعات ارائه شده به وسیله ترازنامه واکنش کامل نشان نمی‌دهند بلکه منتظر می‌مانند تا اینکه اطلاعات ارائه شده به وسیله ترازنامه خود را در سود خالص و یا جریان نقدی نمایان شود و آنگاه واکنش نشان دهند .او و پنمن در باره این رفتار بازار تحقیق نمودند و با ارائه الگوی سرمایه گذاری بر مبنای نسبت‌های مالی به این نتیجه دریافتند که بازار سهام ،اطلاعات مرتبط به صورت‌های مالی را به طور کامل هضم نمی‌کند  و سرمایه گذاران می‌توانند با الگوی تعیین شده توسط آن‌ها به بازدهی بیشتر از بازدهی بازار دست یابند

[1]Ruhani

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *