پایان نامه ارشد رابطه بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و بازده سرمايه گذاري شده شرکت های پذیرفته شده در بورس

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

5-4- پیشنهادهای پژوهش

با توجه به نتایج پژوهش مبنی بر وجود رابطه مثبت معنادار بین دارایی­های نامشهود ثبت نشده و معیارهای عملکرد و همچنین تجدید نظرهای اخیر در استاندارد بین­المللی شماره 38 با عنوان دارایی­های نامشهود، پیشنهاد می­شود سازمان حسابرسی نیز استاندارد حسابداری ملی شماره 17 را مورد تجدید نظر قرار دهد. افزون بر این، این سازمان می­تواند همانند هیئت تدوین استانداردهای حسابداری مالی آمریکا (حسابداری برای ترکیب­های تجاری، سرقفلی و سایر دارایی­های نامشهود: نقشه راهی برای بکارگیری بیانیه شماره 141 و 142) راهکارهای اجرایی و دستورالعمل­هایی برای نحوه شناسایی دارایی­های نامشهود نیز ارائه دهد. همچنین پیشنهاد می­شود که شرکت­ها در ثبت دارایی­های نامشهود خود وحدت رویه­ای را در پیش گیرند؛ چرا که در خلال بررسی­ها مشخص شد که نحوه ثبت و افشای این اقلام در صورت­های مالی شرکت­ها متفاوت است. با توجه به اهمیت روزافزون این دارایی­ها در اقتصادهای امروزی، پیشنهاد می­شود شرکت­ها توجه بیشتری به شناسایی و حداقل افشای مناسب­تر دارایی­های نامشهود داشته باشند.

با توجه به فقدان استاندارد کاملی در مورد دارایی­های نامشهود ثبت نشده (ایجاد شده توسط شرکت)، پیشنهاد می­شود که شرکت­ها به منظور بهره­بردای بهتر از دارایی­های خود با افشای بیشتر این دارایی­ها حداقل در سایر گزارش­های خود (مانند گزارش­های مدیریتی یا گزارش­های فصلی) توجه بیشتری نمایند. به منظـور فشار بر شرکـت­ها برای اجرای صحـیح استاندارد حسابداری مربوط به دارایی­های نامشهود، پیشنهاد می­شود که هیات تدوین استانداردهای حسابداری، راهکارهای اجرایی برای نظارت بر این موضوع را مد نظر قرار دهد. همچنین لازم است برای اطمینان از افشای کامل این نوع دارایی­ها، جامعه حسابداران رسمی ایران توجه بیشتری به نظارت بر اعضای حقیقی و حقوقی خود نماید و دستورالعمل­های مشخصی را برای این حسابرسی دارایی­های نامشهود نیز تدوین نماید.

با توجه به نبود وحدت رویه در افشای دارایی­های نامشهود به حسابداران پیشنهاد می­شود تا به منظور کمک به استفاده­کنندگان از صورت­های مالی، توجه بیشتری به افشای دقیق­تر و یکنواخت این نوع دارایی­ها داشته باشند. همچنین با توجه به اهمیت روزافزون دارایی­های نامشهود در اقتصادهای امروزی به مدیران پیشنهاد می­شود تا توجه بیشتری نسبت به شناسایی و اندازه­گیری این نوع دارایی­ها داشته باشند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *