پایان نامه ارشد رابطه نوسانات اجزای سود جامع با ریسک بازار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.7 شیوه­ نوین ارائه­ صورت­های مالی

پس از تصمیم­گیری نسبت به این موضوع که در هنگام تهیه­ی صورت سود (زیان)، چه اقلامی در نظر گرفته شود، نوبت به چگونگی ارائه­ی آنها در صورت­های مالی می­رسد. چگونگی ارائه اطلاعات در صورت­های مالی اشاره به دو خصوصیت کیفی “قابل فهم بودن” و “قابلیت مقایسه” دارد.

به­طورکلی، خصوصیات کیفی به خصوصیاتی اطلاق می­شود که موجب می­گردد اطلاعات ارائه شـده در صـورت­های مـالی برای اسـتفاده­کنندگان در راستـای وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف­پذیری مالی واحد تجاری مفید واقع شود. در سپتامبر 2010، FASB، بیانیه­ی مفاهیم شماره 8 (SFAC8) را با عنوان “چارچوب نظری برای گزارشگری مالی” جایگزین بیانیه­ی مفاهیم شـماره 1 و 2 نمود و در فصل سوم این بیانیه، خصوصیات کیفی اطلاعات مالی سودمند را مطرح کرد. شکل2.1 به طور خلاصه به معرفی این خصوصیات کیفی می­پردازد.

همان­طور که در شکل 2.1 نیز قابل مشاهده است، هر دو خصوصیت کیفی “قابل فهم بودن” و “قابلیت مقایسه” تحت عنوان خصوصیات کیفی بهبـودبخـش (فزاینـده) در یک گروه خاص قرار  می­گیرند.

خصوصیت “قابل فهم بودن” به این موضوع اشاره دارد که اطلاعات ارائه شده در صورت­های مالی باید به گونه­ای ارائه گردد تا برای استفاده­کنندگان از جامعیت برخوردار باشد. افرادی که آگاهی معقولی در زمینه فعالیت­های تجاری، اقتصادی و نحوه حسابداری آن دارند و مایل به مطالعه اطلاعات با تلاش معقولی هستند. با این وجود، نیاز به قابل فهم بودن اجازه نمی­دهد تا اطلاعات مربوط، به بهانه مشکل بودن درک آن توسط برخی از استفاده­کنندگان صورت­های مالی حذف شود (SFAC2، بند 40). علاوه­براین، یک عامل مهم در قابل فهم بودن اطلاعات مالی نحوه­ی ارائه آنها است. برای اینکه ارائه اطلاعاتی مالی قابل فهم باشد لازم است که اقلام به نحوی مناسب در یکدیگر ادغام و طبقه­بندی شوند (مفاهیم نظری ایران). بنابراین، توجه به تجمیع و تفرید اطلاعات، دسته­بندی اطلاعات در گروه­ها و زیرگروه­های مناسب، مشخص کردن جمع­های اصلـی و فرعـی و مـواردی از ایـن قبیـل که به افزایش فهـم استفاده­کننـدگان از صورت­های مالـی و تصمیم­گیـری­های مالی و اقتصادی آنها کمک می­کند، حائز اهمیت است.

خصـوصیت ” قابلیـت مقایسـه” اغلـب بـه عنـوان حسـابداری یکسـان برای رویدادهای مشـابه تعریـف شده است، اما این تعریـف ساده­تـر از آن اسـت که عملیاتـی شـود. این تعریـف مرتبـط با استفاده­ کنندگان از صورت­های مالی می­باشد و اشاره به میزان قابلیت اتکایی دارد که باید هنگام ارزیابی وضعیت مالی یا نتایج عملیات یک شرکت با خودش طی چند دوره و یا مقایسه یک شرکت با شرکت­های دیگر حاصل آید. به این ترتیب می­توان ادعا داشت که قابلیت مقایسه به رعایت ثبات رویه یک شرکت طی زمان و اعمال یکنواختی رویه­ها میان شرکت­های مختلف بستگی دارد. پس به هر میزان که شرکت دارای ثبات رویه و یکنواختی بیشتر باشد، قابلیت مقایسه­ی اطلاعات مالی آن افزایش می­یابد. همچنین، لازم به ذکر است که ثبات رویه به استفاده از روش­های حسابداری مشابه توسط یک شرکت در دوره­های زمانی متوالی اشاره دارد و یکنواختی بدین معناست که برای رویدادهای مشابه باید رویه­های یکسانی اعمال نمود.

به علاوه وجود یک ساختار مشترک برای کلیه­ی صورت­های مالی در قالب بخش­ها، گروه­ها، زیرگروه­ها و جمع­های اصلی و فرعی مشابه، به افزایش قابلیت مقایسـه و قابلیت فهـم صورت­های مالی کمک شایانی می­کند. به عبارت ساده­تر، درصورتی­که صورت­های مالی اطلاعات مربوط را در بخش­ها، سر فصل­ها، گروه­ها و زیرگروه­های یکسان در هر یک از صورت­های مالی نشان دهند، ارتباط اقلام در صورت­های مالی مختلف راحت­تـر درک شده و مقایسـه­ی صورت­های مالی برای یک شـرکت در دوره­های زمانی مختلف و یا بین شرکت­های موجود در یک صنعت در یک سال مالی به آسـانی امکان­پذیر می­شود.

بنابراین، با توجه به کلیه­ی مطالب قبلی، توجه به چگونگی ارائه­ی اطلاعات در صورت­های مالی بسیار حائز اهیمت بوده و نقش مهمی در تصمیم­گیری استفاده­کنندگان از  صورت­های مالی دارد. همین موضوع سبب شد تا در سال 2001، هیئـت استانـداردهای حسابـداری مالی آمریکا و هیئـت استانداردهای حسابداری بین­المللی، پروژه­ی مشترکی را در باب “نحوه­ی ارائه­ی صورت­های مالی” آغاز کنند. این موضوع در سال 2007 منجر به خلق روش نوین ارائه­ی صورت­های مالی و تجدید ارائه­یIAS1 شد. در قسمت­های بعدی به طور مفصل درمورد روش نوین ارائه­ی صورت­های مالی بحث می­کنیم.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *