پایان نامه ارشد رشته حسابداری: بررسی میزان نوسان سود جامع نسبت به سود خالص

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.3.4 مفاهیم سود

در میان اطلاعات حسابداری، سود حسـابداری به عنوان یک نماگر خلاصه شناخته می­شود. می­توان ادعا کرد که سود حسابداری مهم­ترین رقم صورت­های مالی است، به طوری که شاید با انتشار صورت­های مالی اولین رقمی که ذینفعان سازمان در پی آن هستند، سود خالص باشد. از هر جنبه که به سود حسابداری بنگریم می­توانیم به اهمیت آن پی ببریم. سود حسابداری کاربردهای متعددی دارد به­طوری­که می­توان از آن به عنوان معیـاری برای ارزیابی عملکرد، مالیات، توزیع سود و ثروت، تصمیم­گیری و موارد متعدد دیگری یاد کرد.

بحث پیرامون سود فی نفسه پای مباحث دیگری را پیش می­کشد. نقطه آغاز مطالب مرتبط با سود به مفاهیم اقتصادی آن معطوف است. در اقتصاد، دو مفهوم اصلی تغییر در میزان رفاه و حداکثرکردن منفعت[1] در محاسبه سود، به کار گرفته می­شود. این مفاهیم، سود حسابداری را نیز تحت تأثیر قرار داده­اند. به عنوان مثال، مفهوم سود جامع در حسابداری (تغییر در حقوق صاحبان سهام در یک دوره ناشی از مبادلات غیر مالکانه) برگرفته از رویکرد تغییر در میزان رفاه می­باشد. پیاده­سازی مفاهیم نگهداشت سرمایه نیز در راستای نیل به این مفهوم اقتصادی است. از طرفی در محاسبه سود، تطابق جریان­های ورودی و خروجی منافع در یک دوره، از رویکرد حداکثرسازی منفعت گرفته شده است. با این حال قواعد حسابداری در محاسبه سود، مخصوص به حسابداری بوده و رد پای آن در هیچ جای اقتصاد دیده نمی­شود.

در این تحقیق، توجه اصلی ما به رویکرد تغییر در میزان رفاه معطوف شده است، به نحوی که FASB[2] نیز در چارچوب نظری گزارشگری مالی با تمرکز بر رویکرد دارایی- بدهی و جداسازی مفهوم سود جامع از عایدات دوره چنین رویکردی را در استانداردهای خود دنبال نموده است. در واقع FASB در تلاش است تا با محاسبه سود جامع، سود حسابداری را به سود اقتصادی نزدیک کند و اندکی از انتقادات پیرامون قواعد محاسبه­ی سود حسابداری بکاهد (مهرانی و همکاران، 1392).

2.3.4.1 سود حسابداری

سود حسابداری را می­توان به عنوان تفاوت بین درآمدهای تحقق یافته ناشی از معاملات یک دوره مالی و بهای تاریخی منقضی شده در آن دوره دانست. عبارات تحقق یافته و منقضی شده نشان از سایه سنگین بهای تاریخی در محاسبه سود حسابداری دارد. قواعدی که در محاسبه سود حسابداری اعمال می­شود تفسیرپذیری این رقم را کاهش می­دهد (مهرانی و همکاران، 1392).

در سطح ساختاری، سود، که همان سـود حسابداری است، براساس قواعـد و رویـه­های معین محاسبه می­شود. وضع اصل تحقق درآمد که از هدف­ها و مفروضات گزارشگری مالی مشتق شده در این مفهوم از سود نقش اساسی دارد. هزینه و تحقق آن تنها در رابطه با کسب درآمد معنی دارد. مخارجی که هر واحد گزارشگر برای کسب درآمد انجام می­دهد، درصورتی­که منتهی به درآمد شود، این مخارج به هزینه تبدیل می­گردد و در محاسبه سود از درآمدهای کسب شده کسر می­شود. اصل تطابق هزینه­ها با درآمدها دومین اصلی است که کاربرد آن در این مفهوم از سود، ضروری است.

لازم به توجه است که سود حسـابداری پایه و اسـاس بسیاری از تصمیمـات اقتصادی است و مهم­ترین مشکل محاسبه سود در این مفهوم، عملیاتی کردن اصل تطابق است، بدین مفهوم که کدام هزینه کدام درآمد را ایجاد کرده است.

2.3.4.2 سود اقتصادی

در سطح تفسیری، سود، که همان سود اقتصادی است، برابر با افزایش در خالص ثروت (سرمایه) است. سود مبلغی است که یک شخص (یا واحد گزارشگر) می­تواند طی دوره­ی زمانی معین خرج (توزیع) کند و وضعیتش در پایان دوره به همان خوبی اول دوره باشد. به این ترتیب، سود فقط پس از حفظ سرمایه حاصل می­شود. چنانچه سرمایه بر پایه­ی ارزش اسمی و یا قدرت خرید پول حفظ شود، سرمایه مالی حفظ شده است (مفهوم حفظ سرمایه مالی)، چنانچه سرمایه بر پایه­ی ظرفیت تولیدی حفظ شود، سرمایه مادی یا فیزیکی حفظ شده است (مفهوم حفظ سرمایه فیزیکی). افزایش در سرمایه از طریق ارزش­گذاری واحد گزارشگر در ابتدا و انتهای دوره محاسبه می­شود. چنانچه سرمایه پایان دوره بیش از سرمایه اول دوره باشد (با فرض نبود هیچ­گونه معاملات مالکانه)، این افزایش، سود است.

چون سود اقتصادی با دنیای واقعی مطابقت دارد، مورد توجه تصمیم­گیرندگان می­باشد ولی محاسبه ارزش (سرمایه) در ابتدا و انتهای هر دوره با مشکلات و ابهامات بسیار جدی رو به رو است. اما مهم­ترین مشکل سود اقتصادی گزارش یک رقم یک تکه (یکجا) و بدون ریزه­کاری است. فرض کنید به هر نحوی خالص ثروت در اول و آخر دوره اندازه­گیری شود و مابه­التفاوت آنها برابر با مقدار x باشد که همان سود اقتصادی است. اگر سوال شود، این مقدار x حاصل چه فعالیت­هایی است، پاسخی وجود ندارد، چون نمی­توان این مقدار x را تفکیک کرد. نمی­توان بیان کرد که A% مربوط به تولید است، B% مربوط به نگهـداری دارایی­ها است و …. این سـوال برای سـود حسابداری در حـد مناسب پاسـخ دارد ولی برای سـود اقتصادی بی پاسخ است (ثقفی، 1392).

[1]. Profit Maximization

[2] . Financial Accounting Standards Board

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *