پایان نامه ارشد رشته حسابداری: تحلیل ساختاری و بررسی مزیت نسبی بانک ملی سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ساختاری و بررسی مزیت نسبی بانک ملی استان سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-  پیدایش بانکداری

2-3-1-  در دوره قديم (از تا قرن پنجم ميلادي)

الفبابل: در امپراطوري بابل معاملات بانكي به شيوه ابتدايي آن رواج داشت و حتي بر روي ستوني كه قوانين حمورايي ششمين پادشاه بابل جلوس 1955 وفات 1913 سال قبل از ميلاد مسيح حك شده، مقرراتي براي دادن وام و قبول سپرده‌هاي تجارتي ذكر و دستوراتي درباره سرمايه‌گذاري نوشته شده است. در شهر بابل تجارتخانه ‌ها و بانك هاي بزرگي وجود داشته كه دادن تمسك، حواله، برات و نيز دريافت ربح با نرخ 20% و حتي در مواردي چهل تا چهل و سه درصد معمول بوده است. معابد اين شهر در حدود 2000 سال قبل از ميلاد مسيح به عمليات بانكي محدودي مبادرت مي‌ورزيدند و متصديان معابد طلا و نقره و اشياء گرانبهايي را كه به امانت به منظور نگهداري به آنها سپرده مي‌شد در مقابل وثيقه اموال غيرمنقول و پول به عاريت مي‌دادند. درآمد معابد منحصر به بهره دريافتي نبود مبلغي به عنوان كارمزد حفاظت و نگهداري به معابد پرداخت مي‌گرديد. سند قرضه و شرايط آن بر روي لوحه هاي گلي نقش و سپس پخته و نگاهداري مي‌شد.

بيونان: در كشور خدايان و ارباب انواع، علاوه بر بانك هاي خصوصي بعضي از معابد هم از جمله معبد دلفي در شهر افسن به كار صرافي اشتغال داشتند، سپرده‌هاي مردم را پذيرفته و به اشخاص يا شهرها وام اعطا مي‌كردند و به علت تداوم جنگ‌هاي داخلي، معابد امن ترين محل براي نگاهداري و حفاظت اموال گرانب ها و پرارزش به شمار مي‌رفتند. سود قابل توجه معابد، رقابت افراد را برانگيخت تا با جلب توجه و اعتماد عامه، بانكداران خصوصي شروع به كار نمايند و آنها توانستند در كمترين مدت فعاليت خود را از قرض دادن وجوه خود يا سپرده‌هاي ديگران، بيشتر به خدمات بانكي بپردازند بطوريكه توسعه آنها موجب شد كه مقررات خاصي ناظر بر روابط مردم و بانكدارها تنظيم و به اجرا گذاشته شود.

پايران: قبل از دوره هخامنشي، بانكداري به طرز ابتدايي مرسوم ولي در انحصار معابد و شاهزادگان بود و در زمان هخامنشيان بازرگاني رونق يافت و پول مسكوك رواج گرفت، اين آغاز فعاليت بانك ها بود كه معروفترينشان “موسسات پسران موراشو”، “پسران نيپ پورو” و بانك “اجي بي و پسران” بودند كه تعلق به مهاجرين يهودي مقيم بابل داشته و به كليه امور بانكي از قبيل قبول سپرده و اعطاي وام و رهن گرفتن املاك مي‌پرداختند و براي خريد و فروش منازل، احشام، غلامان و كشتي هاي حامل كالا سرمايه‌گذاري مي‌كردند.

ترم: در اوايل برپايي دولت رم، دريافت ماليات از مردم شهرها به شكل مقاطعه به اشخاص واگذار مي‌شد، اين افراد با بهره‌گيري از تمكن مالي خود غالبا به شهرها و موسسات دولتي وام داده و با موقعيت جغرافيايي كه شهر رم از نظر تجارتي داشت كم‌كم به فعاليت پولي و مالي (تبديل مسكوك خارجي به مسكوك رايج كشور، قبول سپرده مدت‌دار با پرداخت بهره، اعطاي اعتبار و پرداخت وام‌هاي مصرفي و تجارتي با بهره‌هاي متفاوت با رهن گرفتن اموال مردم و صدور برات تجاري و …) پرداخته و پايه‌گذار عملياتي شدند كه از بيشتر جهات مشابه عمليات بانك هاي تجاري امروز بود.

ثچين: شش قرن پيش از ميلاد در كشور چين نيز بنوعي بانكداري رواج داشته كه با اختراع كاغذ (در حدود 105 سال بعد از ميلاد) و بكارگيري آن در عمليات بانكداري، اهميتي به سزا يافت و همين كشف بود كه براي اولين بار تهيه اسناد، تنظيم محاسبات و نگاهداري حسابها و نقل و انتقال اسناد را به صورتي ارزان و ساده در كشورهاي راقيه مقدور نموده و چاپ و نشر اسكناس را ممكن ساخت.

2-3-2-  در قرون وسطي (از قرن پنجم تا پانزدهم ميلادي)

در قرون وسطي بانكداري و تجارت به مفهوم آنچه در يونان و امپراطوري رم رواج داشت عملا از بين رفت و پس از سقوط رم يك سير قهقرايي در عمليات بانكي و ساير مظاهر تمدن بشري پيدا شد پيش از اين تاريخ، عرف بانكداري با انجام برخي عمليات صرافي و بانكي توسط اقوام مختلف بويژه يهودي ها كه با بهره‌گيري از شرايط زمان توام با استعداد ذاتي و مالي، بيشتر به فعاليت‌هاي صرافي و بانكي پرداخته بودند، حيات تازه‌اي يافت و مي‌رفت تا با روش بانكداري به توسعه تجارت استحكام بخشد. ولي با مخالفت و تعصب شديد مقامات كليسا عليه دريافت ربح از افراد و با وجود منع مشروط آن در دين يهود، اين فعاليت تقريبا محدود گرديد تنها در برخي از مراكز شهرها به طور انحصاري، كار صرافي در اختيار اين قوم قرار گرفت زيرا در دين يهود منع دريافت بهره منحصرا به منع دريافت آن از هم كيشان يهودي تفسير و تعبير شد، بنابراين عمليات صرافي و بخصوص دريافت بهره در مقابل پرداخت وام به افراد غيريهودي بلامانع و موجب رواج حرفه صرافي گرديد. از طرف ديگر در دوره قرون وسطي (به مدت ده قرن يعني هزار سال) مخوفترين و وسیع ترين حوادث تاريخي كه “جنگ‌هاي صليبي” ناميده شد، جنگ بين مسلمانات (تركان) و مسيحيان (اروپا) بود كه از سال 1095 شروع و به مدت 2 قرن تا سال 1291 ميلادي ادامه يافت. در طول مدت 200 سال جنگ و خونريزي و وجود تضاد فرهنگي بين مردم شرق و غرب، موجب آشنايي غريبان با فرهنگ شرق گرديد و اين رخداد خونين تاريخي راهي براي آگاهي مردم غرب از توليدات شرقي و كمك به برقراري روابط تجاري بين شرق و غرب شد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی:

” بانک ملی استان سمنان از نظر مدل تغییر مکان – سهم، در چهار سپرده(جاری، قرض الحسنه، کوتاه مدت، بلند مدت) چه وضعیتی داشته است؟

سوال فرعی:

الف) نرخ رشد سپرده های  بانک ملی استان سمنان متناسب با نرخ رشد سپرده هاي بانك هاي استان بوده است؟
ب) تمرکز فعالیتهای بانک ملی استان از نظر جذب سپرده متناسب بوده است؟

ج) بانک ملی استان سمنان دارای مزیت نسبی در جذب سپرده نسبت به بانك هاي استان می باشد؟

د) اولویت های جذب سپرده های  بانک ملی استان سمنان کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تحلیل ساختاری و بررسی مزیت نسبی بانک ملی استان سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان با فرمت ورد

Author: 92