پایان نامه ارشد رشته حسابداری: تست روش CVA برای یک مجموعه بانک ایرانی

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تست روش CVA برای یک مجموعه بانک ایرانی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4-1- انواع کارایی

مفهوم کارایی با توجه به انواع  آن به چهار نوع به شرح زیر تقسیم می­شود:

2-4-1-1- کارایی فنی:

عبارتست از حداکثر میزان تولید ممکن که می توان از مقدار مشخصی از عوامل تولید بدست آورد و کارآیی فنی تنها به استفاده از تمامی ظرفیت منابع تاکید دارد.

کارایی فنی نشان دهنده میزان توانایی یک بنگاه برای حداکثرسازی میزان تولید با توجه به منابع و عوامل تولید است. به عبارت دیگر میزان توانایی تبدیل داده­هایی چون نیروی انسانی، ماشین آلات و … به ستانده­ها در مقایسه با بهترین عملکرد، توسط کارایی فنی سنجیده می­شود (پیرس، 1997).

2-4-1-2-کارایی تخصیصی(کارایی قیمت):

 این کارایی بر تولید بهترین ترکیب محصولات با استفاده از کم هزینه­ترین ترکیب داده­ها تأکید می­کند و در صدد پاسخ­گویی به این سوال است که آیا قیمت داده­های مورد استفاده به گونه­ای است که هزینه تولید راحداقل کند؟ (پیرس، 1997).

به این ترتیب کارایی تخصیصی مستلزم انتخاب مجموعه ای از عوامل تولید است که سطح مشخصی از محصول را در حداقل هزینه تولید نماید. کارایی تخصیصی را کارایی قیمت نیز می نامند.

2-4-1-3- کارایی ساختاری:

کارایی ساختاری یک صنعت از متوسط وزنی کارایی (مجموع وزنی ستانده­ها تقسیم بر مجموع وزنی داده­ها) شرکتهای آن صنعت به دست می­آید. با استفاده از کارایی ساختاری می­توان کارایی صنایع مختلف با محصولات متفاوت را مقایسه کرد (امامی میبدی، 1379).

2-4-1-4- کارایی مقیاس:

كارآيي مقياس به انتخاب بهينه اندازه (مقياس شركت) اشاره مي­كند، به عبارت ديگر، اين نسبت براي سنجش بازده به مقياس است بدين مفهوم كه در واحدهايي كه از نظر فني ناكارآ باشند، با محاسبه اين نسبت معين مي­گردد چه بخشي از ناكارآيي به دليل مقياس غيربهينه بوده است. بديهي است اگردر صنعتي بازده به مقياس ثابت باشد، ميزان افزايش خروجي­ها و ستانده­ها، متناسب با افزايش عوامل توليد يا نهاده­ها خواهد بود

کارایی مقیاس یک واحد از نسبت ((کارایی مشاهده شده)) آن واحد به ((کارایی در مقیاس بهینه)) به دست می­آید. هدف این کارایی تولید در مقیاس بهینه می­باشد. «فارل» کارایی اقتصادی کل را به دو جزء کارایی فنی و کارایی تخصیصی تقسیم می­کند.

در موسساتی نظیر بانکها و موسسات پولی و مالی و بیمه که عوامل تولید بعنوان متغیرهای تصمیم گیری تلقی می شوند، مدل مناسب جهت ارزیابی کارایی بر مبنای حداقل سازی عوامل تولید می باشد.(ابراهیم پور، 1383) در این رساله وهدف به دست آوردن میزان کارایی فنی می باشد

از آنجا که کارایی، مهمترین سازوکار جهت ارزیابی و اندازه­گیری عملکرد یک بنگاه مالی و یا اقتصادی، به شمار می رود، لذا این موضوع به مقوله مورد علاقه محققان درآمده است.

به منظور بهبود کارایی به پنج طریق زیر می توان عمل کرد :

الف) افزایش ورودی و به دست آوردن خروجی بیشتر

ب) ثابت نگاه داشتن ورودی و افزایش خروجی

ج) کاهش ورودی و کاهش کمتر خروجی

د) کاهش ورودی و ثابت نگاه داشتن خروجی

ه) کاهش ورودی و افزایش خروجی (مهرگان،1383)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

  • آیا روش CVA برای بانکهای ایرانی جوابگو می باشد؟
  • مهمترین شرایط لازم برای اجرای DEA در بانکهای ایرانی کدامند؟
  • روشی که بتواند ورودی و خروجی را در مدل DEA ارائه دهد کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تست روش CVA برای یک مجموعه بانک ایرانی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *