پایان نامه بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۲- بیان مساله

وجوه نقد از منابع مهم و حیاتی هر واحد اقتصادی است، بنابراین ایجاد توازن بین وجوه نقد موجود و نیازهای نقدی، یکی از مهمترین عوامل سلامت اقتصادی واحد تجاری و تداوم آن است، زیرا در بسیاری از تحقیقات مالی جریان های نقدی نقش محوری دارند.

موضوع تحقیق حاضر، بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد(تغییرات در وجوه نقد عملیاتی) بر ساختار دارایی و سرمایه شرکتهای تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است. درحال حاضــر نمی توان میزان تاثیرات ناشی از تغییرات در جــریان وجـوه نقد عملیاتی برروی ساختـار دارایی و سرمایه شرکتها را به طور شفاف بیان کرد، زیرا روش مشخصی که بیانـگر نحوه ی تخصیص وجـــوه نقد مورد استفاده توسط شرکتها باشد، وجود ندارد. در این پژوهش سعی می شود، تاثیر تغییرات در وجوه نقد عملیاتی شرکتها (تکانه وجوه نقد)، بر روی وجوه نقد نگهداری شده، سرمایه گذاری، سود سهام، کاهش تامین مالی خارجی، بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تامین مالی، مالیات بردرآمد، مورد بررسی قــــرار گیرد، تا بتوان دریافت که تکانه های جریان وجوه نقد در کوتاه مدت و بلند مدت چه تاثیری بر روی ساختار دارایی و سرمایه شرکتهای تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران داشته و ارتباط بین آنها تا چه میزان قابل توجیه می باشد.

۱-۳- هدف و دلایل انتخاب موضوع

در مسیر تکامل حسابداری، یکی از تحولات چشمگیر حسابداری در سال های اخیر لزوم تهیه       « صورت جریان وجوه نقد » به عنوان یکی از صورتها ی مالی اساسی توسط واحد تجاری بوده است. این صورت مالی می تواند، در ارزیابی نقدینگی و توانایی پرداخت دیون، توسط واحد تجاری نقش بسزایی داشته باشد.

هرچند تا کنون از روشهای متفاوتی به منظور” تجزیه و تحلیل” صورت جریان وجوه نقد استفاده شده است. اما تحلیگران مالی، همواره در جستجوی یافتن روشهای جدیدی جهت تجزیه و تحلیل صورت جریان وجوه نقد هستند. زیرا در تلاش اند موجباتی فراهم شود تا با هدایت سرمایه های راکد، از سرمایه گذاری های نامطلوب و غیر مفید به حال جامعه جلوگیری نموده، و شرایط لازم را برای تخصیص بهینه منابع و شکوفایی اقتصادی فراهم سازند، تا از یک سو سرمایه گذاران در امر سرمایه گذاری ترغیب شوند و از سوی دیگر سرمایه گذاران جزء بتوانند ثروت خویش را حفظ نمایند.

بورس اوراق بهادار در حکم بازار، اولاً سبب تامین منابع مالی شرکت های پذیـرفته شده در آن می گردد، ثانیاً به عنوان سازمانی جهت هدایت پس اندازها به طرف سرمایه گذاری های مولد و بهینه مطرح می باشد. در نتیجه مطالعه پیرامون موضوع های وابسته به این سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از آنجا که صورتهای مالی اساسی شرکتها، از جمله صورت جریان وجوه نقد، از مهم ترین منابع موجود در اختیار سرمایه گذاران، اعتبار دهندگا ن و سایر استفاده کنندگان می باشد، دستیابی به روشهای جدید تجزیه و تحلیل آن همواره مورد توجه بوده ا ست. ازاین منظر، تحقیق حاضردر صدد آنست تا با ارزیابی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکتهای تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران در سال های مختلف و پیدا کردن اینکه ارتباط  معنی داری بین آنها وجود دارد یا خیر؟ به سرمـایه گذاران، اعتبار دهندگان بالفعـل و بالقـــوه، تحلیل گران مالی و حتی صاحبان واحد های تجاری، در تصمیم گیری های بهتر کمک نماید. لذا تحقیق حاضر بدنبال  این است که از طریق اطلاعات واقعی شرکتها ی تولیدی فعال عضو بورس اوراق بهادار تهران و با استفاده از مدل های جدید تجزیه و تحلیل صورت جریان وجوه نقد، مبادرت به استخراج  معیارهایی نماید، تا منجر به قضاوت آگاهانه تر تصمیم گیرندگان، در مورد واحد تجاری گردد. بطور کلی هدف از این تحقیق عبارت است از:

۱ـ کمک به تحلیل گران مالی جهت دستیابی به مدل‌های نوین تجزیه و تحلیل صورت جریان  وجوه نقد.

۲ـ کشف نحوه‌ی تخصیص وجوه نقد مورد استفاده شرکتها، یا همان عکس‌العمل (رفتار شرکتها) برای بکارگیری وجوه نقد، از طریق صورت جریان وجوه نقد شرکت ها.

۳ـ استخراج معیارهایی که نشان دهنده چگونگی تغییر در ساختار دارایی و سرمایه شرکتها در هنگام تخصیص وجوه نقد باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

۱- چـــــگونه شرکت ها وجوه نقد را تخصیص می دهند؟

۲- نحوه ی تخصیص وجوه نقد چه تاثیری بر روی ساختاردارایی و سرمایه دارد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد