پایان نامه تأثیر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4 مكانيسم تئوري كنترل

يكي از عوامل بحران مالی شركت‌ها عدم وجود كنترل است اما اين كه چه تشكيلاتي براي كنترل وجود دارد و چه كسي بايد كنترل كند جاي بحث دارد. اگر چه در شرايط قانوني يك شركت بايد به وسيله ذینفعان مختلف كنترل شود، ولي دائماً مديريت شركت فعاليت‌هاي اقتصادي را تبيين مي‌كنند، حال آيا اين فعاليت‌ها به طور كافي نظر همه ذینفعان را تأمين مي‌كند؟ آنچه كه مهم است اين كه گروه مديريت بايد كنترل مدعيان مختلف را بپذيرد. مديريت بايد كنترل طولاني روي شركت را كه رضايت خاطر براي ذینفعان به وجود آورد را مورد توجه قرار دهد، حداقل رضايت ذینفعان يعني رعايت نظرات صاحبان سهام، البته رعايت نظر آنان نبايد وضعيت صورت‌هاي مالي را خراب كند. چون هر گروه ذینفعان با كنترل اضافي و با عملشان ممكن است توان شركت را از بين ببرند.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

2-4-1 سهامداران

در بين سهامداران، سهامداران شركت‌هايي هستند كه بيشترين علاقه آنها دريافت سود سهام و افزايش قيمت سهام است. سهامداران ناراضي در اين ميان انواع عمليات تخريبي را در قالب فشارهاي انجمن‌ها و مؤسسات حرفه‌اي به صورت مستقيم در مديريت شركت انجام مي‌دهند. آنها مي‌توانند سهام خود را در بازار بفروشند يا از حق رأي عليه مديريت استفاده كنند. اگر با انجام اين عمليات قيمت سهام پايين بيايد و يا شركت از نظر قدرت مالي به مخاطره بيافتد، كنترل، از دست رفته تلقي مي‌شود. مشكلات در نسبت‌هاي مالي و ديگر متغيرها مي‌تواند با از دست رفتن كنترل توسط اين گروه از سهامداران ناراضي تحقق پيدا كند. پرداخت سود سهام و سود حاصل از افزايش قيمت سهام اگر چه نشان‌دهنده نسبت‌هاي مقدماتي و موقتي است ولي سهامداران ممكن است آن را قطعي تلقي كنند و بر همين اساس قيمت هر سهم در بازار كاهش يابد. به اضافه تغيير هيئت‌مديره و يا مديريت شركت توسط سهامداران از علايم مشكل در كنترل است.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

2-4-2 بستانكاران

بستانكاران گروهي ديگر از سرمايه‌گذاران هستند كه متقاضي اصل و فرع پول پرداختي در زمان خاص مي‌باشند. آنها از نظر وصول وجوه خود از بدهكاران مدعي هستند، اين گروه از چند روش ممكن است استفاده كنند، مانند: امتناع از تمديد دوره بازپرداخت، امتناع از پرداخت وام در زمان آينده، افزايش نرخ بهره مؤثر، تقاضاهاي بي‌جهت از جمله ادعا روي دارايي‌هاي شركت و يا اقدام براي پيش‌بيني ورشكستگي.

اگر يكي از اين فعاليت‌ها به طور جدي، صورت‌هاي مالي شركت را تخريب كند كنترل بر اين نوع بدهي‌هاي احتمالي از بين مي‌رود. تجزيه و تحليل سنتي به طور منصفانه روي بزرگ‌ترين عامل درماندگی مالی يعني نسبت نقدينگي از نظر تأمين نقدينگي حساس هستند. نسبت نقدينگي شامل نسبت جاري و نسبت سريع است و اين نسبت متعلق به وجوه نقد و مرتبط با نسبت اهرمي است.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

2-4-3 مشتريان

مشتريان به عنوان گروهي از صاحبان سهام، توليد محصولات مناسب، خدمات خوب، قيمت مناسب با يك خط اعتباري منطقي را جستجو مي‌كنند. اين علاقه در رابطه با مقايسه نمودن با محصولات ديگر شركت‌ها و هم‌چنين با تكنولوژي بهتر و محصولات عالي‌تر و تضمين كيفيت توليد يا پرداخت غيرفوري قابل بيان است. محدوديت‌هايي كه فروش را كاهش دهد و يا عدم قدرت دريافت و وصول حساب‌هاي دريافتني باشد به نوعي منجر به عدم كنترل مي‌شود. نسبت‌هاي مالي كه خيلي پايين است شامل نسبت گردش موجودي كالا (نسبت فروش به موجودي)، گردش حساب‌هاي دريافتني، دوره متوسط وصول و حاشيه سود، مي‌تواند علايمي براي وجود مشكل و عدم كنترل باشد.(جهانشاد و طالب نیا،1386،24)

2-4-4 كارمندان

تقاضاي كارمندان شامل پرداخت حقوق مناسب، آموزش كاركنان، پيشرفت، وضعيت مناسب كار و استخدام دائم است. كارمندان انتظار دارند اختيار ترك كار، ايجاد اتحاديه‌هاي كارگري، تقاضاي پرداخت حقوق بيشتر، كار كمتر و دعوي عليه شركت را داشته باشند. اعتصابات، كم‌كاري و پايين بودن گردش وجوه به طور مسلم شركت را نابود مي‌كند، اين بدهي، احتمالي و حركت گروهي مي‌توانند كنترل را در شركت از دست بدهد. تجزيه و تحليل‌گران سنتي اين فاكتورها را مدنظر قرار نمي‌دهند. در روش سنتي اندازه‌گيري توليدات، سود ناويژه و نسبت هزينه حقوق و دستمزد ناديده گرفته مي‌شود در حالي كه اين موارد مي‌تواند ناقوس مرگ شركت را به صدا درآورد.(جهانشاد و طالب نیا،1386،24)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

سوالات تحقیق به شرح زیر است:

  • آیا درماندگی مالی باعث افزایش استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری به عنوان یکی از راه­های تامین مالی خواهد شد؟
  • آیا تامین مالی با استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری باعث بدتر شدن عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد شد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی با فرمت ورد

Author: 92