پایان نامه تاثير اندازه شركت و كيفيت حاكميت شركتي بر افشاي مطلوب در شركت هاي پذيرفته شده در بورس

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي تاثير اندازه شركت و كيفيت حاكميت شركتي بر افشاي مطلوب در شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-3- اهمیت و ضرورت تحقيق

پدیده جهانی­سازی، رقابت و پیشرفت­های فناوری، شرکت­ها را به سمت بین المللی شدن سوق داده و محیط های تجاری پیچیده و فرصت­های سرمایه­گذاری جدید را به وجود می­آورد که جهت استفاده از این فرصت­ها، سرمایه­گذاران نیازمند اطلاعات کافی درباره شرکت­ها هستند. شرکت­ها علاوه بر رعایت الزامات گزارشگری، با افشای اطلاعات اضافی دیگر، یک نوع مزیت رقابتی برای خود ایجاد می­کنند. با افشای زیاد اطلاعات توسط شرکت، عدم تقارن اطلاعات بین مدیریت و سرمایه­گذاران تا حدود زیادی کاهش می­یابد(وکیلی فرد، 1388). افزایش افشای اطلاعات توسط شرکت­ها علاوه بر كاهش عدم تقارن اطلاعاتي[1] به حل مشكلات  ناشی از نمايندگي[2] منجر می­شود و در نتيجه شفافيت و جلب اعتماد سرمايه­گذاران را در پي خواهد داشت. با انجام تحقیقات در حوزه افشای اطلاعات اهمیت واقعی گزارشگری مالی، توسط شرکت ها بیشتر مشخص می شود و شرکت­ها علاوه بر رعایت الزامات استانداردهای حسابداری، در افشای داوطلبانه اطلاعات اضافی سودمند، البته در قالب چارچوب­های گزارشگری تجاری مورد قبول حرفه، گامی رو به جلو جهت کاهش شکاف اطلاعاتی بین مدیریت و سرمایه­گذاران بردارند که این امر به افزایش رونق بازار هاي سرمايه منجر مي شود و در تخصيص بهينه منابع در اقتصاد كشور كمك شاياني خواهد نمود.

در سال‏هاي اخير، حاکميت شرکتي به يکی از جنبه‏ها­ي اصلي و پوياي دنياي تجارت تبديل شده و توجه به آن به طور چشمگيری رو به افزايش است. سازمان­هاي بين­المللي مانند سازمان همکاري و توسعه­ اقتصادي[3], استانداردهاي بين­المللي را در اين زمينه ارائه مي­کنند. آمريکا، بريتانيا و ديگر کشورها، همچنان به تقويت سيستم­هاي حاکميت شرکتي خود ادامه مي­دهند و به سهامداران, روابط آنها، پاسخگويي، بهبود عملکرد هيأت مديره، حسابرسان و سيستم­هاي حسابداري و کنترل داخلي، توجه مي­کنند. اين سيستم­ها عمدتاً به روش‏هايي توجه دارند که شرکت­ها با آنها اداره و کنترل مي­شوند. افزون بر اين، سرمايه­گذاران جزء، سرمايه‏گذاران نهادي، حسابداران و حسابرسان و ساير بازيگران صحنه­ بازار پول و سرمايه از فلسفه وجودي و ضرورت اصلاح و بهبود دائمي حاکميت شرکتي آگاه شده­اند.

به واسطه­ اقبال روزافزون به مسايل حاکميت شرکتي در جامعه متخصصان، پژوهش­هاي دانشگاهي نيز در اين زمينه رونق گرفته است. اين پژوهش­ها, يافته­ها و معيارهاي نوين را در اين مورد پديد آورده­ و خواهند آورد. اين موضوع از سال 2004 در مقاطع تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد و دکتري) به عنوان سرفصل مستقل در دانشگاه­هاي کشورهاي پيشرو، تدريس مي­شود.

در اهميت حاکميت شرکتي براي موفقيت شرکت­ها و رفاه اجتماعي شکي نيست. اين موضوع با توجه به رخدادهاي اخير اهميت بيشتري يافته است. در سال های اخير, فروپاشي شرکت­هاي بزرگ از قبيل انرون، ورلدکام، آدلفي، سيسکو، ليوسنت، گلوبال کراسينگ، سان بيم، تايکو، زيراکس, ناشي از سيستم­هاي ضعيف حاکميت شرکتي بوده و موجب زيان بسياري از سرمايه­گذاران و ذ­ينفعان شده در نتيجه، موجب تأکيد بيش از پيش بر ضرورت ارتقا و اصلاح حاکميت شرکتي در سطح بين­المللي شده است.

[1]Information Asymmetries

[2] Agency

OECD -[3]

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

با توجه به مطالب بیان شده در قسمت بیان مساله و اهداف تحقیق سوالات زیر برای این تحـــقیق شکل می گیرد:

سوالات اصلی:

سوال اصلی 1: چه رابطه ای  بین اندازه شرکت ها و سطح افشای شرکت­ها وجود دارد؟

سوال اصلی 2: رابطه بین کیفیت حاکمیت شرکتی و سطح افشای شرکت­ها چیست؟

سوالات فرعی:

سوال فرعی1: آیا رابطه معناداری بین نوع حسابرس و سطح افشای شرکت­ها وجود دارد؟

سوال فرعی2: آیا رابطه معناداری بین بازده دارایی­ها و سطح افشای شرکت­ها وجود دارد؟

بررسي تاثير اندازه شركت و كيفيت حاكميت شركتي بر افشاي مطلوب در شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسي تاثير اندازه شركت و كيفيت حاكميت شركتي بر افشاي مطلوب در شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *