پایان نامه تاثیر افزایش هزینه‌ های غیرقابل‌ پیش‌ بینی در هنگام اعلام سود سالیانه بر دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4- اقلام تعهدی:

2-4-1حسابداری تعهدی:

صور تهاي مالی محصول اصلی سیستم گزارشگري مالی است.  از دیرباز سود حسابداري به عنوان رقمی ارزنده در مجموعه صورت‌های مالی به عنوان معیاري براي ارزیابی عملکرد شرکت و متعاقباً اتخاذ تصمیم‌های منطقی مورد توجه استفاده‌کنندگان از صورت‌های مالی،  به ویژه سرمایه‌گذاران بالفعل و بالقوه بوده است.  با پذیرش مبناي تعهدي براي محاسبه سود حسابداري،  می‌توان ادعا نمود که سود حسابداری از دو جزء نقدي و تعهدي تشکیل یافته است (هاشمی،  1389).

حسابداری تعهدی[1] (به عبارتی حسابداری ماندگار) نگاهی کلی به درآمدها و ثبت آنها داشته و به هزینه‌ها که درصدی از آنها به عنوان دارایی‌های قابل ثبت است توجه دارد همچنین در نظام تعهدی، قیمت تمام‌شده نیز مورد توجه خاص قرار می‌گیرد.  در این نظام مالی،  درآمدها در حساب سال مالی که تحقق‌یافته‌اند،  منظور می‌شوند؛ و هزینه‌ها در حساب همان دوره مالی که تعهد ایجاد شده است منظور می شود.  صرف‌نظر از آنکه وجه تعهدها و کارهای مزبور چه زمان پرداخت و یا دریافت شده باشد.

مديران از طریق انتخاب سیاست‌های خاص حسابداري، برآوردهاي حسابداري و مديريت اقلام تعهدي،  سودهاي گزارش‌شده را تعديل می‌کنند.  از نظر بارث و ديگران (2005) به‌کارگیری برآوردها در صورت‌های مالي،  سود را تحت تأثير قرار می‌دهد و ممكن است منجر به سودي متفاوت با نتیجه عملكرد واقعي شركت شود.  به همين دليل سود گزارش‌شده با سود واقعی فاصله گرفته،  از عينيت كافي برخوردار نخواهد بود. (دستگیر، 1390)

در این شرایط با توجه به بهتر شدن اعمال مدیریت بر منابع مالی و اموال همچنین امکان شفاف‌سازی مالی در سازمان و ارائه گزارش به مردم،  می‌توان تعامل بهتری میان سازمان و مردم برقرار کرد. در نتیجه ثبت‌های حسابداری تعهدی، در صورت‌های مالی شرکت‌ها، اقلامی تحت عنوان “اقلام تعهدی ”  به وجود می‌آید که اساس سیستم حسابداری تعهدی می باشد ودرواقع مزیت این سیستم نسبت به حسابداری نقدی می باشد که آن را در کلیه سازمان‌های انتفاعی قابل‌استفاده کرده است (حاجی ابراهیمی، 1387).

[1]– Accruals Accounting

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

مطالعات اوليه و بررسي متون نظري موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشريح و بيان مسئله سؤالات متعددي را به ذهن متبادر مي‌كند. در تحقيق حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌هاي زير به عنوان سؤالات اصلي تحقيق هستيم:

با توجه به عنوان تحقیق و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به شرح زیر تدوین‌شده است:

  1. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  2. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟
  3. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  4. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می‌کند؟
  5. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  6. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *