پایان نامه رشته حسابداری: ارتباط بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و ارزش افزوده اقتصادي در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-8-2- متغیرهای وابسته

متغيرهاي وابسته مورد مطالعه در اين پژوهش شامل چهار شاخص­ مالي عملکرد- بازده دارايي­ها، بازده حقوق صاحبان سهام، بازده سرمايه­گذاري شـده و سـود خالص-و همچنين يکي شاخص­هاي اقتصادي عملکرد- ارزش افزوده اقتصادي- هستند.

علت استفاده از بازده دارايي­ها و بازده حقوق صاحبان سهام اين است که اين دو معيار از مطلوب­ترين و گسترده­ترين معيارهاي مورد استفاده براي ارزيابي عملکرد است (دي­وت و دوتويت[1]، 2007: 60). همچنين مطالعات زيادي از بازده حقوق صاحبان سهام (ژانگ، 2003؛ دی­وت و دوتویت، 2007؛ داموداران[2] ، 2007) و بازده دارايي­ها براي محاسبه عملکرد استفاده کرده­اند (استي­پير و آدت، 2011؛ عباسي و گلدي صدقي، 1389 ؛ نمازي و ابراهيمي، 1388 و مهدوی و قربانی، 1391). به منظور جامعيت معيارهاي عملکرد در اين مطالعه از سود خالص پس از ماليات (همانند بولـن، 2005 و مهدوي و رستـگاري،‌ 1386) و بـازده سرمايه­گذاري شده (داموداران، 2007) نيز استفاده شد. جدول شماره 3-3 نحوه محاسبه متغيرهاي وابسته را نشان مي­دهد.

همچنین به منظور سنجش عملکرد اقتصادی از معیار ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده بازار استفاده شد. استيوارت (1994) معياري از عملکرد را با نام “ارزش افزوده اقتصادي” معرفي کرد که تمام افزايش­ها يا کاهش­ها را در ارزش شرکت در نظر مي­گيرد. پژوهشگران عقيده دارند که معيار ارزش افزوده اقتصادي، مي­تواند به عنوان جانشين سرمايه فکري در نظر گرفته شود (بونتيس، 1998 و چن و داد، 1997). در نتيجه پژوهشگران زيادي (مانند بونتيس، 1998 و چن و داد، 1997) نيز از ايـن متغير به عنوان شاخصي از اقلام نامشهود استفاده کرده­اند. همچنين ارزش افزوده اقتصادي توانايي پيش­بيني سود عملياتي دوره بعد را داراست (مهدوي و رستگاري،‌ 1386). به همين دليل از اين متغير براي سنجش عملکرد استفاده شد. استيوارت (1994)، لن و ماخیجا (1996)، بونتيس (1998)، چن و داد (1997)، نمازی و قربانی (2010)، مهدوي و رستگاري‌ (1386)، مهدوي و حسيني ازان آخاري (1387) نيز از اين متغير در پژوهش خود استفاده کرده­اند. به دليل اينکه فرمول محاسبه ارزش افزوده اقتصادي سنتي حداقل از نظر تئوري بر فرمول محاسباتي ارزش افزوده اقتصادي پالايش شده ترجيح دارد (فرگوسن و ليستسکو[3]، 1999) ، بنابراين از فرمول سنتي ارزش افزوده اقتصادي براي محاسبه اين متغير استفاده شد.

همچنين علت استفاده از معيارهای اقتصادي مذکور، بکارگيري اين معيارها در پژوهش­هاي داخلي (مانند نمازي و قرباني، 2010؛ مهدوي و رستگاري‌، 1386) است.

[1]– De Wet and Du Toit

[2] -Damodaran

[3] – Ferguson and Leistikow

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *