پایان نامه رشته حسابداری: ارتباط بین سود سال آتی و بازده سهام در بازار سرمایه ایران

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 سودمندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

10-2)بازده:

بازده در فرایند سرمایه گذاری نیروی محرکی است که ایجاد  انگیزه می کند وپاداشی برای  سرمایه گذاران محسوب میشود .بازده ناشی از سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران حائز اهمیت است،    برای اینکه تمامی بازی سرمایه گذارای به منظور کسب بازده صورت می گیرد.ارزیابی بازده تنها راه منطقی    (قبل از ارزیابی ریسک)است که سرمایه گذاران میتوانند برای مقایسه سرمایه گذاری های جایگزین  ومتفاوت از هم انجام دهند.برای درک بهتر عملکرد سرمایه گذاری اندازه گیری بازده واقعی ( مربوط به گذشته )لازم است .به خصوص اینکه بررسی بازده مربوط به گذشته در تخمین وپیش بینی بازده های آتی نقش زیادی داشته باشد. (جهانخانی ع و ظریف فرد،1374، 122،).

در ارتباط با مفهوم بازده ،مار کویتز معتقد است که امکان دارد تعریف بازده از یک سرمایه گذاری به سرمایه گذاری دیگر متفاوت باشد ولی درهر صورت سرمایه گذاران ترجیح میدهند بیشترین آن    عایدشان شود تا کمترین آن . در همین ارتباط فرانسیس نیز اعتقاد دارد سرمایه گذاری را اگر نوعی از واگذاری پول تلقی کنیم که انتظار میرود پول اضافی از آن عاید شود ،در این صورت هر سرمایه گذاری، درجه ای از ریسک را در بر خواهد داشت که مستلزم از دست دادن پول در زمان حال برای بدست آوردن بازده آتی است (جهانخانی ع و عبداله زاده،1374، 93)

برخی دیگ از تعاریف که در مورد سرمایه گذاری بیان شده است به شرح زیر است:

بازده یک قلم دارایی مالی را در یک سال می توان به این صورت تفسیر کرد؛نرخ تنزیلی که اگر جریانات نقدی آینده با آن تنزیل شود ،ارزش فعلی محاسبه شده با قیمت دارایی برابر می شود (پی نوو ،1375،125).

بازده یک سرمابه گذاری عبارتست از جریانات نقدی قابل تحققی که توسط صاحبان آن سرمایه گذاری در طول یک دوره زمانی معین تحصیل می شود .بازده بصورت درصدی از سرمایه گذاری انجام شده در آغاز دوره بیان میشود (جهانخانی ع و عبداله زاده،1374، 92،).

1-10-2)انواع بازده

بازده سرمایه گذاری شامل دو قسمت «بازده کمی»و «بازده کیفی» می باشد که بصورت زیر تشریح می شود:

(اسلامی بیدگلی ،1370،53 ).

1-1-10-2) بازده کمی

بازده کمی سرمایه گذاری خود شامل دو قست می شود؛

1-سود نقدی [1] : وجوهی است که بصورت متناوب و دورهای به یک سرمایه گذاری تعلق می گیرد یا به عبارت دیگر پرداخت نقدی است که به دارندگان داراییها و اوراق بهادار پراخت می شود.

2-عایدی(تغیرات قیمت)[2] :این قسمت افزایش یا کاهش در قیمت دارایی است که به طو ر متداول به آن تغیرات قیمت می گوئیم. این قسمت بیشتر برای سهامداران عادی مهم است تا برای دارندگان اوراق قرضه بلند مدت و اوراق بهادار با درآمدثابت.

[1] Dividend

[2] Capital Gain

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقیق:

  • بررسي سودمندي متغيير سود تقسيمي در بازار بورس اواراق بهادار تهران ،و جمع آوري شواهد تجربي در خصوص فرضيه محتواي اطلاعاتي سود تقسيمي بوده واين كه آيا سهامداران مي توانند از سود تقسيمي اطلاعاتي در مورد سودهاي آتي واحدهاي تجاري كسب نمايند.
  • کمک به سرمايه گذاران بازار سرمايه كشورکه با شناخت بهتر از اثرات سود تقسيمي در مورد    سود هاي آتي به سرمايه گذاري در سهامی  بپردازند كه حداكثر بازدهی  براي ايشان کسب نمائید و اين امر باعث رونق بازار سرمايه و همچنين رونق اقتصاد كشورگردد.

سود مندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : سودمندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *