پایان نامه رشته حسابداری-ارزیابی رابطه محافظه کاری در حسابداری و هزینه سرمایه

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

ارزیابی رابطه محافظه کاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شرکتهای بورس 

قسمتی از متن پایان نامه :

باسو2 (1997) به بررسي تاثيرات اخبار واصله در يک دوره معين بر روي سود شرکت پرداخت . باسو از بازده­هاي سهام به عنوان جانشيني براي اخبار استفاده کرد . قيمت‌هاي سهام، اطلاعات بازار را منعکس مي­کنند که از منابع مختلف ديگري به غير از سود جاري بدست مي‌آيند و از اين رو، تغييرات قيمت سهام معياري از ورود اخبار طي آن دوره است . دو ويژگي معيار باسو بسيار ارزنده و قابل توجه است :

الف) معيار باسو تنها از بازده­ها و سود يک دوره جهت برآورد عدم تقارن زماني سود استفاده مي­کند. اين عدم تقارن يک دوره­اي، استنباطي از استانداردهاي تاييدپذيري نامتقارن است ، همان طور که سود طي يک دوره ارزش دفتري کل را ارزيابي نمي­کند ، اين عدم تقارن يک دوره­اي نيز، معياري از محافظه کاري کل نيست. محافظه کاري کل، درچارچوب مورد بحث، اثر انباشته عدم تقارن زماني را طي تمام دوره­هاي گذشته منعکس مي­کند.

بنابراين محافظه کاری کل تنها تحت تاثير پاسخ سود يک دوره نسبت به بازده­ها قرار نمي­گيرد بلکه متاثر از پاسخ سود انباشته نسبت به بازده­ها در طول عمر شرکت است.

ب) معيار باسو، ملاک را تغييرات ارزش سهام  مي­داند و از اين رو، درست همان طور که MTB ارزش فرصت هاي رشد و سودآوري آتي را نشان مي­دهد ، معيار باسو نيز بيانگر تغييرات ارزش فرصت هاي رشد و سودآوري آتي خواهد بود. اگر در عمل، حسابداري به تغييرات فرصت­هاي رشد و سودآوري آتي پاسخ ندهد ، سود در قبال افزايش و يا کاهش آن ­ها هيچ پاسخي نخواهد داد. براساس اين فرض که تغييرات فرصت­هاي رشد و سودآوري آتي با تغييرات ارزش خالص­دارايي­هاي قابل شناسايي همبستگي نداشته باشند ، وقتي که بازده­ها برخاسته از  تغييرات فرصت هاي رشد و سودآوري آتي باشند، پاسخ به هنگام سود نسبت به بازده­هاي مثبت و منفي پايين خواهد بود. اين مشکل در زماني که بازده­ها و سودها طي دوره­هاي کوتاه ( يک دوره­اي ) اندازه گيري شوند تشديد مي­شود. طي دوره­هاي بلندتر انتظار مي رود که اين فرصت ها در نهايت به دارايي­­هاي قابل شناسايي تبديل شوند و يا از بين بروند . هنگامي که فرصت هاي رشد و سودآوري آتي به دارايي­هاي قابل شناسايي تبديل مي­شوند ، آن ها به ارزش دفتري ثبت شده و ارزش اين دارايي هاي ثبت شده  طي دوره­هايي که اخبار بد وجود دارد کاهش خواهد يافت . از اين رو ، آن خطاي اندازه گيري ناشي از فرصت هاي رشد و سودآوري آتي که در پاسخ سود نسبت به اخبار بد و اخبار خوب خاطر نشان شد ، بايد در هنگامي که معيارهاي عدم تقارن زماني طي دوره­هاي بلندتري برآورد مي­شوند ، کاهش يابد . از اين رو، به راحتي مي توان استنباط نمود که وقتي دوره برآورد معيار باسو بيش از يک دوره باشد، معيار بسيار خوبي براي اندازه­گيري محافظه کاري خواهد بود و خطاهاي اندازه گيري را که هم در مورد MTB و هم عدم تقارن زماني سود صادق است ،تنزل خواهد داد (همان منبع، ص 18-16)1.

 

3-7-2. رابطه بين نسبت ارزش بازار به ارزش دفتري وعدم تقارن زماني سود

براي تشريح رابطه بين نسبت ارزش بازار به ارزش دفتري  و عدم تقارن زماني سود از مثال رويچوداري و واتز[1]2 (2006) استفاده شده است . فرض کنيد شرکتي سهام اوليه خود را در يک بازار سرمايه رقابتي منتشر و فعاليتش را آغاز کند . در نقطه شروع ، ارزش دفتري سهام با ارزش بازار برابر است (يعني1=MTB است). واکنش سود نسبت به اخبار واصله در هر دوره توسط رفتار نامتقارن آن نسبت به تغييرات ارزش سهام نشان داده مي­شود .

  1. 2. Basu, S. (1997)

2.Roychwdhury and watts,2006

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

آيا بين محافظه كاري در حسابداري و هزينه سرمايه رابطه اي وجود دارد ؟

البته از آنجا كه محافظه كاري با دو معيار عدم تقارن زماني سود4 و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتري سنجيده مي شود، سئوال فوق را مي توان در قالب دو سئوال زير بيان نمود :

سئوال اول : آيا بين هزينه سرمايه و محافظه كاري بر مبناي معيار عدم تقارن زماني سود رابطه منفي وجود دارد ؟

سئوال دوم : آيا بين هزينه سرمايه و محافظه كاري بر مبناي معيار ارزش بازار به ارزش دفتري رابطه منفي وجود دارد ؟

4– Asymmetric timeliness of earnings

 پایان نامه ارزیابی رابطه محافظه کاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شرکتهای بورس 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 پایان نامه ارزیابی رابطه محافظه کاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شرکتهای بورس

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد ارزیابی رابطه محافظه کاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شرکتهای بورس 

Author: 95

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *