پایان نامه رشته حسابداری-اندازه گیری محافظه کاری شرطی

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

قسمتی از متن پایان نامه :

ادبیات موجود در اقتصاد و تجارت خود تمایل به تاکید بر نقش کارایی اطلاعاتی دارد (اگاستیا[1] ، 2003). بورس در هر كشور يكي از اركان مهم بازار سرمايه است و اگر با سياست هاي صحيح توسعه يابد، به رشد و توسعه اقتصاد ملي منجر خواهد شد،اعمال سياست هاي صحيح به نتايج مختلفي منتهي مي شود كه يكي از آنها كارايي بورس است. زماني امكان تخصيص مطلوب سرمايه و نقدينگي-كه از عوامل مهم توليد و توسعه اقتصادي است ميسر مي شود كه بازار كارا باشد(انواری و همکاران، 1392).

مبنای تصمیم­گیری مشارکت کنندگان در بازارهای اوراق بهادار، اطلاعاتی است که از سوی بورس، ناشران اوراق بهادار و واسطه های فعال در این بازارها، منتشر می شود. بهره­گیری از این اطلاعات و به عبارتی تصمیم­گیری صحیح در بازار اوراق بهادار زمانی امکان پذیر است که اطلاعات یاد شده به موقع، مربوط، با اهمیت و نیز کامل و قابل فهم باشد. از سوی دیگر، نوع و چگونگی دستیابی به اطلاعات نیز حایز اهمیت است(هلتهایسن و واتز[2] ،2001). بازارهای توسعه یافته یک درجه بالاتر از کارآیی اطلاعاتی از بازارهای در حال رشد نشان داده اند(اسیری و الزیرا[3] ، 2013).

پس از مطالعه اولیه فاما[4] (1970)، مطالعات نظری و تجربی متعددی درباره کارایی بازار سهام صورت گرفت. وی اظهار می کند: به طور متوسط چشم و هم چشمی و رقابت شدید بین سرمایه گذاران علت اصلی منعکس شدن آنی اخبار جدید در قیمت های جاری است(راسخی و خانعلی پور، 1388).

يكي از موضوعاتي كه در دهه هاي اخير در حوزه دانش اقتصاد به سرعت درحال گسترش بوده است اقتصاد اطلاعات است و عمده بحث ها در اين حوزه به مسأله اطلاعات نامتقارن مربوط مي شود . اطلاعات در دنياي امروز و معاملات بورس، هسته كارايي بازار مي باشد. از طرفي سرعت انتشار و تقارن اطلاعات نقش عمده و حساسي در كارايي بازار دارد(سلیمی فر و شیرروز، 1389). با این وجود کارایی اطللاعات به سختی می تواند یک معیار جهت ارزیابی مطلوبیت یک سیاست مشخص باشد (اگاستیا ، 2003).

در ادبیات سرمایه گذاری، کارآیی بازار سرمایه را می توان با توجه به سه مجموعه اطلاعاتی مورد بررسی قرار داد(فاما، 1970):

  1. اطلاعات گذشته سهام
  2. اطلاعات عمومی منتشر شده
  3. اطلاعات محرمانه و خصوصی

عمده ترین و مهم ترین ویژگی بورس اوراق بهادار، کارآمد بودن آن است. در صورت کارآمد بودن بورس هم  قیمت اوراق به درستی و عادلانه تعیین می شود و هم تخصیص سرمایه که مهمترین عامل تولید و توسعه اقتصادی است، به صورت مطلوب و بهینه انجام می شود(حفیظ و همکاران[5]، 2006).

با شفاف تر شدن محيط بازار و رفتار مديران شركت ها و صنايع، كارايي اطلاعاتي به سطوح بالاتر مي رود(انواری و همکاران، 1392).دلیل اصلی در تاكید بر شفافیت این است كه این دو زیربناي اصلی براي حفظ منافع سهامداران محسوب می شوند. رویكردهاي افشاي كامل به همراه شفافیت در گزارش گري مالی می تواند شرایط مطمئنی را پدید آورده و اطمینان از حمایت از منافع سرمایه گذاران را افزایش دهد. همچنین پژوهش ها نشان داده است كه افشاي داوطلبانه اثر مثبتی بر عملكرد شركت ها دارد و بر حفظ منافع سهامداران و اشخاص ذینفع اثرگذار است. به عبارتی دیگر، نبود شفافیت اطلاعات و ابهام در گزارش گري ممكن است به بدگمانی و رفتارهاي غیر اخلاقی در راستاي كاهش ارزش شركت منجر شود. (مدهنی[6]، 2007)

بازار كارا توسط فاما در سال 1965 صورت گرفت و او بازاري را كارا ناميد كه با توجه به اطلاعاتي كه در بازار وجود دارد، بازده مورد انتظار غيرعادي از راهبرد هاي مختلف براساس آن اطلاعات برابر با صفر باشد، تعريف ديگري از فرضيه بازار كارا توسط جنسن[7](1978) بیان شده که به صورت زیر می باشد:

بازاري را كارا مي ناميم كه نتوانيم با استفاده از مجموعه اطلاعات خود سود ايجاد كنيم(جنسن، 1978). به بیان دیگر به بازاری کارا یا کارآمد گفته می شود که قیمت اوراق بهادار تماماً در اطلاعات آن منعکس شده باشد (اسیری و الزیرا ، 2013).

1.Agastya

2.Holthuasun & Watts

3.Asiri & Al zeera

4.Famma

1.Hafiz et al.

2.Madhani

1.Jensen

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

آیا عملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی و غیر شرطی  تاثیر می گذارند یا خیر؟

 پایان نامه تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه كاري شرطی وغیرشرطی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 پایان نامه تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه كاري شرطی وغیرشرطی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

Author: 95

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *