پایان نامه رشته حسابداری: بررسی ارتباط بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

6-3-2- معيارهاي محافظه كاري

محققان از سه نوع معيار، به منظور ارزيابي محافظه کاري استفاده می‌کنند:

  • معيارهاي رابطه سود و بازده سهام.
  • معيارهاي خالص دارایی‌ها.
  • معيارهاي سود و اقلام تعهدي.

تمام اين معيارها با تکيه بر اثر عدم تقارن محافظه کاري در شناسايي سودها و زیان‌ها می‌باشند (واتز، ۲۰۰۳،)

1-6-3-2- معيارهاي رابطه سود و بازده سهام

برخي از پژوهشگران از جمله باسو (۱۹۹۷) استدلال می‌کنند كه اخبار بد هم در بازده سهام و هم در سود حسابداري منعكس می‌شود در حالی كه اخبار خوب در بازده سهام منعكس می‌شود اما انعكاس آن در سود مشروط به شرايطي است كه با سو آن شرايط را به درجه تاييد پذيري تعبير می‌نماید. آن‌ها معتقدند سود برآوردي است كه حسابداران از تغيير ثروت سهامداران طي سال مالي بدست می‌آورد در حالي كه بازده برآوردي است كه بازار از ميزان تغيير در ثروت سهامداران طي سال مالي بدست می‌آورد.از اين رو هرچند بازده و سود هر دو معياري براي سنجش يك موضوع مشابه اي می‌باشد اما دو تفاوت بين آن‌ها وجود دارد ۱)نحوه برخورد هر يك از آن‌ها با آثار رويدادهايي كه دامنه تأثیر آن‌ها دوره‌های آتي را نيز در برمي گيرد متفاوت است ۲) با توجه به فرضيه بازار كارا بازده و قيمت سهام منعكس كننده تمام اخبار و اطلاعات موجود بدون تعصب و يك سو نگري است در حالي كه سود حسابداري درجات بالاتري از قابليت اتكاپذيري را براي شناسايي اخبار خوب در برابر اخبار بد لازم دارد (باسو،۱۹۹۷) از اين رو انتظار بر اين است که زیان‌های حسابداري بيشتر از سودهاي حسابداري با بازده‌های سهام، تقارن زماني داشته باشند (واتز، ۲۰۰۳).اين عدم تقارن زماني بين بازده و سود معياري را براي سنجش كمي محافظه كاري در اختيار پژوهشگران قرارداد كه امروزه به معيار رابطه سود و بازده سهام معروف می‌باشد. اين معيار اولين بار توسط باسو (۱۹۹۷) معرفي شد؛ كه در بخش (2-2-7) به صورت تفضيلي به آن پرداخته می‌شود.

2-6-3-2- معيارهاي خالص دارایی‌ها

برخي از پژوهشگران از جمله بيور و رايان (۲۰۰۰) با اين استدلال كه حسابداري محافظه کارانه، از انعكاس افزايش در ارزش دارایی‌هایی كه درجه تایید پذیری پايين دارند جلوگيري می‌کند ولي مانع انعكاس کاهش در ارزش دارایی‌ها با همان درجه تاييد پذيري در صورت‌های مالي نمی‌شوند، بيان نمودند که محافظه كاري منجر می‌گردد تا ارزش خالص دارایی‌ها در صورت‌های مالي به ميزاني كمتري از ارزش بازار تعیین شود. به بيان ديگر اعمال رويه محافظه كارانه در حسابداري منجر می‌گردد تا همه تغييرات در ارز‌ش‌هاي بازار دارایی‌ها و بدهی‌ها در حساب‌ها و گزارش‌های مالي منعکس نشود و اين امر زمينه اختلاف ارزش بازار و ارزش دفتري خالص دارایی‌ها را فراهم می‌آورد. اين اختلاف بين ارزش دفتري و ارزش بازار خالص دارایی‌ها معياري را براي سنجش محافظه كاري فراهم می‌آورند كه به معيار خالص دارایی‌ها معروف می‌باشد. اين معيار اولين بار توسط استوبر در سال ۱۹۶۶ به منظور سنجش محافظه كاري مورد استفاده قرار گرفته است.

3-6-3-2- معيارهاي سود و اقلام تعهدي

برخي از پژوهشگران از جمله گيولي و هاين (۲۰۰۰) و بال و شيواكمار (۲۰۰۵) با اين استدلال كه محافظه کاري افزایش‌های تایید ناپذیر در ارزش دارایی‌ها را در زمان وقوع شناسايي نمی‌کنند، بلکه طي دوره‌های آتي و به هنگام ورود جریان‌های نقدي ناشي از اين افزایش‌ها شناسايي می‌کنند و همچنين كاهش در ارزش دارایی‌ها (زيان) که درجه تایید پذیری آن‌ها با سودهاي غيرقابل تاييد يکسان است، را در زماني که به وقوع می‌پیوندند، بدون توجه به اينکه کاهش در جریان‌های نقدي آن‌ها طي دوره‌های آتي تحمل شوند، شناسايي می‌کند بيان می‌نمایند كه ثبات و پايداري سود نسبت به زيان بيشترمي باشد. بال و شيماكومار معتقدند در دوره‌هایی كه سود عملياتي پايين است همبستگي بين جريان نقدي و اقلام تعهدي قوی‌تر خواهد بود چرا كه در اين دوره‌ها رويدادهاي منفي اقتصادي هم در جريان نقدي و هم در اقلام تعهدي منعكس می‌شود با اين حال در دوره‌هایی كه سود عملياتي بالاتري وجود دارد رويدادهاي مثبت اقتصادي در جريان نقدي منعكس می‌شوند اما حسابداري محافظه كارانه شناسايي آن‌ها را تا زمان تاييد پذير شدن به تأخیر می‌اندازند از اين رو انتظار می‌رود در دوره‌های كه سود خاص بيشتر از وجه نقد عملياتي باشد از اقلام تعهدي منفي استفاده شود و در دوره‌هایی كه سود خالص كمتر از جريان نقد عملياتي است انتظار می‌رود دوره‌های بعدي با اقلام تعهدي مثبت همراه باشند. اين رفتار نامتقارن محافظه کاري در قبال سودها و زیان‌ها معيارهايي را براي محافظه کاري فراهم می‌آورند كه به معيار سود و اقلام تعهدي معروف می‌باشد(گیولی و هاین،2000)[1]. اين معيار اولين بار توسط گيولي و هاين در سال 2000 معرفي شد. آن‌ها بيان می‌نماید كه نرخ انباشتگي اقلام تعهدي منفي در طول زمان شاخصي از تغيير در ميزان محافظه كاري می‌باشد و تاكيد كردند ثبات اقلام تعهدي منفي (از قبيل منظور نمودن انواع ذخاير) در ميان شرکت‌ها و در طول يک دوره بلند مدت نشانه‌ای از وجود محافظه کاري است.

[1] Givoly & Hayn

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *