پایان نامه رشته حسابداری: بررسی رابطه بین شاخص حاکمیت شرکتی و میانگین موزون هزینه سرمایه

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-28- نرخ هزينه سرمايه سهام عادي (بازدهي مورد انتظار براي سهام شرکت)[1] و نحوه محاسبه

هزينه سرمايه سهام عادي، نرخ بازده مورد نياز سرمايه­گذاران براي سرمايه­گذاري در سهام يک شرکت مي­باشد به عبارتي هزينه سهام عادي، نرخ بازده مورد انتظاري است که سرمايه­گذار را ترغيب مي­کند تا وجوه خود را در يک سهام معين     سرمايه­گذاري کنند (سیمکینس،2000).

از آنجايي­­ که هزينه سرمايه (حداقل نرخ بازدهي مورد انتظار براي سرمايه شرکت) مفهومي است که معطوف به آينده[2]   مي­باشد، اين انتظارات را با توجه به ميزان بازده گذشته، نمي­توان مستقيماً از بازار استخراج نمود لذا ناگريز مي­باشيم از اطلاعات وضعيت کنوني بازار و سوابق گذشته آن استفاده نموده و آن را برآورد نماييم (پرات،2002).

یکی از مهمترین منابع تأمین مالی شرکت‌ها، سهام عادی و حقوق متعلق به آن‌ها است. صاحبان سهام عادی نسبت به سایر تأمین‌کنندگان منابع مالی شرکت‌ها، بیشترین ریسک را متحمل می‌شوند لذا طبیعی است که نرخ بازده مورد انتظار آن‌ها بیشترین نرخ بازده مورد انتظار باشد. از نظر نقطه محاسباتی، محاسبه هزینه سرمایه سهام عادی از پیچیدگی خاصی برخوردار است که این پیچیدگی ناشی از عوامل زیر است:

1- برای سهام عادی سود مشخص و از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد. این موضوع موجب خواهد شد در مورد مبلغ جریان‌های نقدی آتی سهام ابهام ایجاد شود و این ابهام موجبات ریسک بیشتر را فراهم می‌آورد.

2- زمان پرداخت سود سهام عادی نامشخص است که این موضوع نیز موجب ابهام در زمان‌بندی جریان‌های نقدی آتی سهام خواهد شد و چنین ابهامی نیز باعث افزایش ریسک صاحبان سهام عادی می‌گردد.[3]

3- عدم وجود قراردادی که شرکت را مکلف به پرداخت سود سهام عادی نماید. عدم وجود چنین قراردادی ضمانت اجرایی پرداخت سود را زیر سؤال می‌برد و این مسئله نیز به نوبه خود به ریسک سهام عادی خواهد افزود. در تأمین مالی از طریق سایر منابع، قراردادهایی وجود دارد که چنین انعطافی را از بین برده است.[4]

4- وجود طيف وسيع صاحبان سهام با طيفي از نرخ­هاي بازده مورد انتظار موجب مي­شود محاسبه هزينه سرمايه به طور مطلق و منفرد با مشکل مواجه گردد. در ايران که عمق بازار سرمايه کم است، اين موضوع پررنگ­تر مي­باشد؛ زيرا عده­اي از      سرمايه­گذاران ريسک سهام را تعيين و بازار از آن‌ها تبعيت مي­کند.

5- نبود روند مشخص براي خط‌مشی گذاری و تصميم­گيري در واحدهاي اقتصادي به دليل تغيير در مديريت و نيز عدم ثبات سياست­هاي کلان اقتصادي که بازده سهام عادي را تحت تأثیر قرار مي­دهد و در نتيجه محاسبه هزينه سرمايه را با مشکل مضاعف مواجه مي­سازد.

با توجه به این موضوعات، محاسبه هزینه سرمایه سهام عادی کار سخت و پیچیده‌ای است که باید با نهایت دقت انجام شود. بخصوص در ایران که سهم سایر اجزای ساختار سرمایه (بدهی‌های بلندمدت با بهره و سهام ممتاز) ناچیز است، اهمیت محاسبه هزینه سهام عادی مضاعف خواهد شد در شرایط اقتصادی فعلی ایران نخست این که نرخ بهره بدهی‌ها ثابت است، سپس اینکه استفاده از بدهی به عنوان ابزار تأمین مالی با محدودیت همراه است و همان طور که قبلاً اشاره شد سهم این گونه منابع در تأمین مالی شرکت‌ها نسبتاً کم و بی‌اهمیت است. علاوه بر این برخی از شرکت‌ها وضعیت خاصی دارند که با پیش‌فروش محصولات خود تأمین مالی می‌کنند و با این کار محاسبه هزینه بدهی و مقایسه آن را در بین شرکت‌ها با مشکل مواجه می‌نمایند (عثماني،1381).

وجود چنین شرایطی و همچنین عدم وجود سهام ممتاز موجب می‌شود هزینه بدهی و سهام ممتاز در ایران چندان با اهمیت به نظر نرسد و اهمیت هزینه سرمایه حقوق صاحبان سهام عادی افزایش یابد که موضوع اصلی تحقیق حاضر است.

[1] Cost of Equity

[2] Forward-Looking

3 مطابق ماده 240 قانون تجارت مصوبه سال 1347 شرکت‌ها باید سود سهام اعلام شده را حداکثر ظرف مدت 8 ماه از تاریخ تصویب پرداخت نمایند.

[4] طبق ماده 90 قانون تجارت شرکت‌ها موظفند10٪ از کل سود سال را تقسیم کنند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤال پژوهش

سؤال اصلی پژوهش حاضر اين است که آيا شاخص حاکمیت شرکتی بر روی هزینه سرمایه شرکت‌ها تأثیر دارد؟ به‌عبارت‌دیگر، بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزينه سرمايه شرکت‌ها رابطه معناداری وجود دارد؟

بررسی رابطه بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *