پایان نامه رشته حسابداری-تحلیل سازمانهای تامین کننده حاکمیت شرکتی

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی 

قسمتی از متن پایان نامه :

لین و لیو (2010) طی پژوهشی به بررسی ارتباط بین مکانیزم های حاکمیت شرکتی و تغییر حسابرس پرداخت. نتایج حاصل نشان داد که در شرکت هایی که تمرکز مالکیت بالاست و اعضای هئیت نظارت مدیر عامل شرکت می باشد و بین پستهای مدیرعاملی و ریاست هئیت مدیره تفکیکی وجود ندارد، تمایل به تعویض حسابرس به حسابرسان کوچکتر وجود دارد تا آنها بتوانند فرآیندهای حاکمیت شرکتی را ضعیف نموده و شفافیت و نظارت را کم رنگ نمایند.

زارعی مروج (1384) تحقیقی با عنوان شناسایی عوامل موثر بر تغییر حسابرس در ایران انجام داد و به این نتیجه رسید که حق الزحمه حسابرسی، کیفیت کارحسابرس، تغییر مدیران شرکت، اندازه شرکت در سطح اطمینان 95 درصد بر تغییرحسابرسان از سوی شرکت­ها تاثیر دارد.

روحی و ایمان زاده (1388) به بررسی دلایل تغییر حسابرس پرداختند. نتایج تحقیق آن­ها نشان داد که حق الزحمه حسابرسی، کیفیت حسابرس، تغییر مدیران شرکت، اندازه شرکت و نرخ بازگشت سرمایه بر تغییر حسابرس از سوی شرکت ها تاثیرگذار است.

5-5-2) تحقیقاتی که نتایجی مغایر با نتایج تحقیق کسب کرده اند

پوربهبهانی (1387) در تحقیقی به بررسی رابطه حسابرس-صاحبکار با تاکید بر مدت تصدی حسابرس و تغییر حسابرس در ایران پرداختند. تحقیق ایشان نشان می دهد که تغییر حسابرس با اندازه حسابرس، اندازه صاحبکار و وضعیت مالی صاحبکار دارای رابطه معنادار بوده ولی فاقد رابطه معنادار با رشد صاحبکار است.

اسماعیل و همکاران (2008) در یک تحقیق درباره تعیین عوامل تاثیرگذار بر تغییر حسابرس در کشور مالزي دریافتند که از میان متغیرهاي تغییر مدیریت، تغییر در ریاست کمیته حسابرسی، تغییر نام شرکت، صدور گزارش حسابرسی غیر مقبول در سال قبل از تغییر حسابرس، تغییر مالکیت، تغییر در حق الزحمه حسابرسی، مدت زمانی که حسابرس، حسابرسی شرکت را به عهده داشته است، سطح نقدینگی شرکت، ریسک مالی شرکت (نسبت اهرمی)، رشد فروش و سودآوري شرکت در میان شرکت هاي پذیرفته شده در تابلوي دوم بورس اوراق بهادار کوآلا لامپور تنها متغیرهاي نسبت اهرمی، رشد فروش ، حق الزحمه حسابرسی و مدت زمانی که حسابرس حسابرسی شرکت را به عهده داشته است، از عوامل تعیین کننده تغییر حسابرس می باشد.

5-6) پیشنهادات تحقیق

5-6-1) پیشنهادات کاربردی

با توجه به نتایج بدست آمده پیشنهادی کاربردی زیر ارائه می گردد:

  1. با توجه به نتایج حاصل از فرضیه اول به بورس اوراق بهادار پیشنهاد می گردد که نسبت به تدوین مقرراتی که اختیار مالکان متمرکز را برای انتخاب حسابرسان محدود نماید اقدام نماید. زیرا این مالکان با توجه به ارتباطی که با مدیران دارند از طریق انتخاب حسابرسانی کوچکتر به کیفیت حسابرسی بنگاه لطمه وارد می کنند.
  2. با توجه به نتایج حاصل از فرضیه اول به استفاده کنندگان از گزارشات مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پیشنهاد می گردد که حسابرسی شرکت هایی که دارای تمرکز مالکیت بالایی هستند را پائین ارزیابی نمایند زیرا مالکان متمرکز این بنگاه ها همواره در تلاشند با در اختیار گرفتن حسابرسان کوچکتر، تمایلات مدیران را که انتخاب واقعی خودشان هستند را دنبال نمایند.
  3. با توجه به نتایج حاصل از فرضیه دوم به بورس اوراق بهادار پیشنهاد می گردد که نسبت به تدوین مقرراتی برای افزایش استقلال هیأت مدیره اقدام نماید. زیرا افزایش استقلال هیأت مدیره منجر به حفظ حسابرسان مستقل قوی تر در بنگاه شده و از کاهش کیفیت حسابرسان ناشی از انتخاب حسابرسان کوچکتر جلوگیری به عمل می آورد.
  4. با توجه به نتایج حاصل از فرضیه دوم به استفاده کنندگان از گزارشات مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پیشنهاد می گردد که حسابرسی شرکت هایی که دارای هیأت مدیره با استقلال بیشتری هستند را بالا ارزیابی نمایند زیرا استقلال بیشتر این گونه بنگاه ها باعث می شود که آنها همواره دنبال حسابرسانی بزرگتر بوده و اجازه ندهند که حسابرسان با حسابرسان کوچکتر تعویض شوند.
  5. با توجه به نتایج حاصل از فرضیات اول و دوم به جامعه حسابداران رسمی پیشنهاد می گردد که مکانیزم هایی را برای موسسات معتمد بورس تدوین نماید تا از دخالت های مدیران در انتخاب و انتصاب حسابرسان جلوگیری بعمل آید و تغییر حسابرس همواره در راستای حفظ منافع ذینفعان و اعمال مکانیزمهای حاکمیت شرکتی باشد.
  6. با توجه به نتایج حاصل از فرضیه سوم به تحلیل گران بنگاه ها پیشنهاد می گردد که برای تحلیل علل و عوامل تغییر حسابرسان به حسابرسان ضعیفتر، یکی بودن و جدای پست ریاست هیأت مدیره و مدیر عامل را مد نظر قرار ندهند زیرا این متغیر تاثیری بر تغییر حسابرس به حسابرسان کوچکتر ندارد.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

آیا مکانیزم های حاکمیت شرکتی که برای حفظ حقوق ذینفعان وارد عمل می شوند می توانند در انتخاب حسابرسان سهمی داشته باشند یا خیر؟

آیا مکانیزم های حاکمیت شرکتی باعث تغییر حسابرسان مستقل به حسابرسان  بزرگتر می شوند یا حسابرسان کوچکتر وارد بنگاه می گردند؟

 پایان نامه بررسی تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 پایان نامه بررسی تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد بررسی تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی 

Author: 95

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *