پایان نامه رشته حسابداری: رابطه بین ضریب سرمایه ارتباطی و مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر سرمایه فکری بر مدیریت سود

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-2) تاریخچه مديريت سود

نویسندگان متعددی در سال‌های اخیر به منشاء مديريت سود در ادبیات حسابداری صریحاً اشاره نموده­اند. کوشینگ[1] داشر و مالکوم[2] بیان داشته­اند که گوردون و هوروتیز و مایرز[3] نویسندگان اولین تحقیق تجربی مديريت سود هستند. ایمهاف نیز مقاله هپ ورث[4] را به عنوان اولین توضیح تئوریکی مديريت سود شناخته است. رونن و سادن و اسنو[5] همچنین ایکل و داران[6] منشأ تشخیص مديريت سود را به هپ ورث نسبت می­دهند و وایت فرضیه مديريت سود را به گوردون نسبت می دهد. بنابراین نویسندگان جدید غالباً بیان می­دارند که مديريت سود در ادبیات حسابداری و بازرگانی قبل از مقاله هپ ورث شناسایی نشده است. (کوچکی، 1373)

منابعی وجود دارد مبنی بر این که خواص مديريت سود «روش‌های مختلف حسابداری» به بعد از قرن نوزدهم برمی­گردد در سال 1906 جانسون و مید[7]، در سال 1924 ورشو[8] در سال 1932 پیتون[9] و در سال 1942 دوین[10] همگی کاربردهای تئوریکی مديريت سود را توضیح داده­اند. و سال­ها قبل از اینکه گوردون، هورتیز و مایرز تحقیق شان را انجام دهند میلر رفتار مديريت سود را مورد آزمون قرار داده بود.

بوخمستر فقدان آگاهی را دلیل اصلی چشم­پوشی تحقیقات جدید مديريت سود از ادبیات قدیمی تر درباره موضوع می­داند. وی همچنین عبارات مختلفی را نشان داده است که نویسندگان مورد بررسی استفاده کرده‌اند تا عمل مدیریت سود را برای کاهش نوسانات سود حسابداری توضیح دهند. به عنوان مثال میلر از عبارت «مديريت فایده» استفاده کرده بود. همچنانکه به تازگی اصطلاح «مديريت سود» به «هموار سازی سود» تغییر یافته است. در اوایل قرن بیستم مديريت سود درباره حفظ سرمایه و اندوخته­های مخفی بحث می­کند. سپس در ربع دوم قرن بیستم ویژگی­های مديريت روش­های موجودی پایه مربوط به موجودی کالا مثل فایده­ اصلی روش اولین صادره از آخرین وارده و دیگر تغییرات روش­های موجودی پایه، ترویج یافت. بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم، تدوین کنندگان استانداردهای حسابداری در آمریکا همواره گروهی از پژوهشگران به «روش بد حسابداری» یعنی ایجاد دلخواه اندوخته­ها پرداختند.

همچنان که مديريت سود شرکت­ها و موسسات اقتصادی، علاقه بسیاری از اهل نظر و تحقیق را به خود جلب کرده است اما ادبیات حسابداری و مدیریت مالی سرشار از این نظریه است که مدیران با استفاده از روش­های مختلف حسابداری سود شرکت را در طول زمان مدیریت می کنند. (آقایی و کوچکی، 1375)

2-3-3) انواع مديريت سود

با وجود تحقیقات گسترده به نظر می­رسد پژوهشگران به تعریف جامع و فراگیری از مديريت سود دست نیافته­اند. شاید وجود انواع مختلف سودهای هموار یکی از دلایل آن باشد ایکل1 معتقد است، یک جریان مدیریت سود یا بطور طبیعی مدیریت شده است یا اینکه عمداً مدیریت شده است که در حالت اخیر مديريت می­تواند واقعی یا مصنوعی باشد. (آشاری، 1994)

مدیریت سود طبیعی2، مدیریت سود طبیعی به نوعی از جریانهای سود اطلاق می­شود که از فرآیندهای عملیاتی ذاتاً هموار بدست می­آید. به عنوان مثال فرآیند درآمد در صنایعی نظیر آب و برق از این نوع است. حجم تولید و فروش قیمتها در اینگونه صنایع بطور ذاتی یک روند هموار دارد و این ویژگی بطور طبیعی وارد جریان سود می­شود. در مقابل این نوع مدیریت سود، مدیریت سودهای دیگری قرار دارد که توسط مدیریت و در نتیجه اقدامات و تصمیم‌های آنان مدیریت شده است که خود در دو طبقه واقعی و مصنوعی قرار می‌گیرد. (معتصمی، 1376)

مديريت واقعی سود3، مديريت واقعی سود ناشی از برخی تصمیمات مدیریت است که به منظور کنترل و تأثیر گذاری بر رویدادها و وقایع اقتصادی طراحی می­شود. محققین در بیان تفاوت اساسی مديريت واقعی و مصنوعی معتقدند که اولی بر جریان‌های نقدی موثر واقع می­شود در حالی که دومی یک نوع بازی داخلی با ارقام است. به عنوان مثال انجام فروش­های زودهنگام و یا در مقابل نوعی تعلل در اقدام به فروش است. از آنجائیکه کنترل رویدادهای واقعی اقتصادی (مبادلات) مستقیماً بر سودهای آتی موثر واقع می­شود، مديريت از این نوع را واقعی می­نامند .(معتصمی، 1376)

مديريت مصنوعی سود، مديريت مصنوعی سود نشأت گرفته از اقداماتی است که اصطلاحاً دستکاریهای حسابداری نامیده می­شود. ویژگی بارز این نوع مديريت آن است که ناشی از یک رویداد اقتصادی نبوده و تأثیری بر جریان نقد ندارد. به بیان دیگر مديريت مصنوعی صرفاً موجب جابه جایی هزینه­ها و درآمدها بین دوره‌های مالی می­شود. به عنوان مثال تغییر در روش‌ها و برآوردهای حسابداری یکی از رایج­ترین ابزار دستکاری سود به منظور ایجاد یک جریان مصنوعی از مدیریت سود است. کانون اصلی بحث در اغلب تحقیقات انجام گرفته در زمینه مديريت سود صریحاً یا تلویحاً این نوع از مديريت بوده  است.(معتصمی، 1376)

[1] Cushing , 1969

[2] Dasher and Malcom , 1970

[3] Gordon , Horwitz and Meyers , 1966

[4] Hepworth , 1953

[5] Ronen , Sadan and show, 1981

[6] Eckel and daran

[7] Johnson and Meade

[8] Warshaw

[9] Paton

[10] Devine

Eckel, 1981 1

Earning manang ment  2

Real smoothing  3

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سئوالات تحقیق:

سئوال اصلی تحقیق :

آیا بین سرمایه فکریو مدیریت سود رابطه معناداری وجود دارد؟

سئوالات فرعی تحقیق:

  • آیا بین ضریب سرمایه انسانی و مدیریت سود رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین ضریب سرمایه ارتباطی و مدیریت سود رابطه معناداری وجود دارد؟
  • آیا بین ضریب سرمایه ساختاری و مدیریت سود رابطه معناداری وجود دارد؟

بررسی تأثیر سرمایه فکری بر مدیریت سود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تأثیر سرمایه فکری بر مدیریت سود با فرمت ورد

Author: 92