پایان نامه شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام

دانلود پایان نامه

6

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

2-4-2-تئوري روشهاي تندرو

يکي از ويژگيهاي ديگري که در مورد سود با کيفيت بالا  مطرح مي­شود اين است که سود نبايد از سالي به سال ديگر دچار نوسان شود. روسان  و همکاران در  مبحثي پيرامون استفاده از روش حسابداري  تعهدي  در  مقايسه با روش نقدي در پيش بيني جريانهاي نقدي آتي، عنوان مي دارد که” حسابداری تعهدی سودي ايجاد مي کند که ناهمواري ها و نوسانات سال به سال جريانهاي نقدي را هموار مي کند، و برآوردي از جريانهاي نقدي آزاد و بلند مدت به شکل سالانه و بادوام ارايه مي دهد”. اين ويژگي مورد ادعا در مورد سود با  کيفيت بالا  جريان  عظيمي از  پژوهش های  در بازار سرمايه را موجب  شده است  که امکان اين موضوع را که مدیران آگاهانه به هموار سازی سود می­پردازند تا سود را با کيفيت وانمود کنند، مي آزمايد.  هموارسازي  موضوع  را  که مديران آگاهانه به با در نظر داشتن اين  تعريف  در  مورد  کيفيت سود و قصد مديران براي  هموارسازي سود، مي­توان مطرح نمود که شرکتهايي که از روش حسابداري تندرو استفاده مي کنند در مقايسه با شرکتهايي که ازترکيبي از روشهاي محافظه کارانه و جسورانه استفاده مي کنند، در واقع سود با کيفيت  بالايي(يعني سود هموارتر) دارند.

2-4-3-تئوري روشهاي مختلط

اکثر تحليلگران بر تئوري روشهاي محافظه کارانه صحه گذاشته اند. اما چند نفر از اين  تحليل گران  مي­پذيرند که سياستهاي بيش از حد محافظه کارانه، حداقل در يک دوره زماني طولاني تر، مي­تواند منجر به  سود با کيفيت  پايين شود. براي مثال شرکتهايي که در سالهاي اول اقدام به حذف داراييها به  مقادير زياد مي کنند،  طي سالهاي بعد از آن، سود بيشتر از معمول نشان خواهند داد. وايلد،(2001) که قبلا از آنها به عنوان حاميان تئوري روشهاي تندرو در مورد کيفيت سود ياد مي شد، نيز بيان مي کنند که محافظه کاري بيش از حد، هر چند موقتا در کيفيت سود نقش دارد، قابليت اعتماد و مربوط بودن سود را در بلند مدت کاهش مي دهد.  بررسي اصول حسابداري انتخاب شده، مي­تواند نشانه­اي از نگرشها و تمايلات  مديريت  باشد.

سیگل[1] (1982) اشاره مي کند که سياستهاي تندرو و بيش از حد محافظه کارانه، هر دو تاثيرات منفي  بر  کيفيت سود دارند. به علاوه کمسيون مسئوليت حسابرسان(1978) که توسط انجمن حسابداران رسمي آمريکا (AICPA)مورد حمايت قرار مي گيرد، مطرح کرده است که اگر شرکت همه روشهاي حسابداري دو سر طيف روش هاي حسابداري(يعني همه روشهاي محافظه کارانه يا همه روشهاي تندرو) را مورد استفاده قرار دهد، استفاده کنندگان از صورتهاي مالي ممکن است در مورد نقدينگي يا کيفيت سود، دچار خطا شوند. اين ديدگاهها، اساس تئوري روشهاي مختلط را تشکيل مي دهد.

بر طبق اين تئوري، شرکتهايي که از ترکيبي از روشهاي حسابداري استفاده مي نمايند سود با کيفيت  بالاتری خواهند داشت (زيرا آنها از سياستهاي صرفاً محافظه کارانه يا صرفا تندرو استفاده نمي­کنند که باعث شود صورتهاي مالي در کل زياد از حد تندرو، يا بيش از حد محافظه کارانه شود)، لذا سهامداران مي توانند سودهاي آتي و ارزشهاي دفتري را بسيار دقيقتر پيش  بيني کنند.

30- siegel

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1-5- اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز استفاده کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. رابطه بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردي پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه رابطه کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد استفاده سرمایه گذاران،مدیران و سایر استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد

Author: 92