پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد حسابداری 

عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام

2-1 مقدمه

حسابداري يك سيستم اطلاعاتي است كه هدف از آن تأمین نيازهاي اطلاعاتي استفاده­کنندگان در راستاي تصمیم گیری‌های اقتصادي می‌باشد. استفاده كنندگان از اطلاعات حسابداري طيف وسيعي از جامعه را تشكيل می‌دهند. هر يك از گروه استفاده­كنندگان، نيازهاي اطلاعاتي خاصي دارند (نوروش و آژيري، 1378، 89).

همان گونه كه در بالا اشاره شد اطلاعات حسابداري يكي از منابع مهم اطلاعاتي براي تصميم گیری‌های اقتصادي می‌باشد. در تصميم­گیری‌های اقتصادي، اطلاعات حسابداري می‌تواند با اطلاعاتي كه خارج از سيستم حسابداري تهيه می‌شود، مورد استفاده قرار گيرد (بدري، 1372، 164).

در شرايط نبود شفافيت كامل در گزارشگري مالي (اقدام به مديريت سود) مديران انگيزه دارند برای حفظ شغل خود، بخشي از زیان‌ها را پنهان كنند. اين فرايند؛ يعني افشا نكردن زیان‌های واقعي تا زمان حضور مدير در شركت ادامه می‌یابد. پس از ترك شركت توسط مدير، حجم عظيمي از زیان‌های افشا نشده وارد بازار شده، به سقوط قيمت سهام منجر می‌شود. علاوه بر اين، در يك محيط گزارشگري غیر شفاف، سرمايه­گذاران قادر به شناسايي و كشف پروژه هاي زيان ده شركت نيستند. ناتواني سرمايه گذاران در تمايز بين پروژه هاي سود ده و زیان ده در مراحل اوليه آن‌ها باعث می‌شود كه پروژه هاي زيان ده ادامه یابد و با گذر زمان زيان دهي آن‌ها افزايش يابد. بازده منفي اين نوع پروژه‌ها در طول زمان در داخل شركت انباشت می‌شود و هنگامي كه اطلاعات مربوط به آن‌ها افشا می‌شود، قيمت سهام به شدت كاهش پيدا خواهد كرد. از اين رو مديران و سرمايه گذاران با نوعي عدم اطمينان نسبت به اطلاعات حسابداري رو به رو هستند که این عدم اطمینان می‌تواند تأثیراتی بر روی تصمیمات استفاده کنندگان و در نتیجه قیمت سهام داشته باشد (هوتن و مارکوس[1]، 2009، 73).

در این فصل ابتدا به تعریف مفاهیم مختلف عدم اطمینان اطلاعاتی، عدم تقارن اطلاعاتی، سقوط قیمت سهام پرداخته و در انتهای فصل به تحقیقات گذشته داخلی و خارجی و نتایج آن اشاره می‌گردد.

[1]– Hutton & Marcus

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1-6-1 اهداف علمی

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و تحقیقی به روش شناختی که در آن به کار می‌رود بستگی دارد و هدف علمی این تحقیق، ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه تحقیق می‌باشد تا این تحقیق بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز استفاده کنندگان موثر باشد و همچنین زمینه ساز بستر مناسبی برای تحقیقات آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد.پ

1-6-2 اهداف کاربردی

تحقیقات کاربردی، تحقیقاتی هستند که نظریه‌ها، قانونمندی‌ها، اصول و فنونی که در تحقیقات پایه تدوین می‌شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می‌گیرند، این نوع تحقیقات بیشتر به مؤثرترین اقدام تأکید دارند و علت‌ها را کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. که به صورت زیر می باشند:

هدف اصلي :

ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی  و خطر سقوط سهام

اهداف فرعي :

  • ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی بالا در قلمرو تحقیق
  • ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین در قلمرو تحقیق

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام  با فرمت ورد

Author: 92