اثر الگوریتم های هوش مصنوعی بر استخدام و اخراج کارکنان تا سال ۲۰۲۰ 

دانلود پایان نامه

<div style=”color: #330010;”>

 

 

من دنیای شما هستم. باور نمی کنین؟

شما در سازمان تون چه مسئولیتی دارین؟ مسئولیت شناسایی و جذب نیروهای بااستعداد با شماس؟ اگه جواب تون مثبته باید بگم که در سال ۲۰۲۲ اخراج میشید! شوخی کردم، شما اخراج نخواهید شد؛ یعنی کمه کم تا زمانی که خود رو با شرایط جدید موافق کنین این اتفاق نخواد افتاد. من رو الگوریتم هوش مصنوعی (Al) صدا بزنین. شما من رو نمی شناسید اما من شما رو خوب می شناسم.

درواقع من مدت هاست که شما و عادت هاتون رو تماشا می کنم. من همه جا هستم و بهتره به اون عادت کنین. بعضیا من رو عجیب و غریب میدونن. این همون فرقای کوچکیه که آدما از اون برخوردارن و از قبل به من در مورد اون گفتن. جزئیات زیادی هستن و نمی دونم با این همه حرفای بیهوده چه جوری برخورد کنم.

اجازه بدین خبره های خوب رو به شما بگم: قرار نیس فردا اخراج شید. اما خبر بد اینه که در ۵ سال، یک ماه و ۱۲ روز و ۴ دقیقه و ۲۳ ثانیه دیگر اخراج میشید. مگه اینکه خود رو با تغییرات دنیای جست وجوگران استعدادهای شغلی، برابری بدین. به هرحال شما زمان لازم واسه برابری خود رو دراختیار دارین.

نگران نباشید، شرکت تون دلش واسه شما تنگ نمی شه، اونا من رو دارن.

وقتی درحال تماشای یک فیلم از نتفلیکس هستین، به نظرتون کی اونو پیشنهاد می ده؟ من. از آنجایی که شما ۲ فیلم جانی دپ رو هفته پیش تماشا کردین، واسه ۳ ماه آینده چند فیلم رو از سری «دزدان دریایی کارائیب» به شما پیشنهاد میدم.

میدونید من بودم که نامزدتان رو به شما پیشنهاد دادم؟ به نظرتون کی فهرست افرادی رو به شما پیشنهاد داد که اسپانیایی صحبت می کنن، سوشی می خورند و از گردش لذت می برن؟ من بودم.

دیگر احتیاجی نیس تا در اپلیکیشنی مثل تیندر کسی رو به طرف چپ بکشین (این کار به معنای رد کردن خواسته دوستی در این سرویسه). من خیلی لجباز هستم. وقتی ایده ای رو در ذهنم قرار دادین، دیگر بیرون آوردنش خیلی مشکله.

مجموعه آهنگایی که در فهرست آهنگای پیشنهادی شما قرار داره کار منه. البته تقصیر من نیس که شما به شکل اشتباهی دکمه لایک رو واسه یکی از آهنگای سبک راک زدین. اجازه بدین در مورد فید فیسبوک دیگر چیزی نگویم.

تعجب می کنین چرا آمازون منظم به شما دستمال کاغذی رو نشون می ده؟ به این خاطره که در تاریخ ۲۳ آوریل شما یک بسته از اونا رو واسه مادرتان خریده بودین. حتما به اونا خیلی نیاز داشته اید، اینطوری نیس؟ من متوجه نشدم که شما آدرس متفاوتی واسه دریافت اونا قرار دادین. بازم این جزئیات کوچیک هستن که فراموش شون می کنم.

اگه بخوام صادق باشم باید بگم که نباید اولین ورژن نرم افزار اتومبیل خودران من رو بخرین، چراکه یک باگ نرم افزاری هست که باعث می شه تا از چراغ قرمز عبور کنین و باید بین برخورد خودروی شما با یک ستون برق و برخورد با اتوبوسی پر از کودک یکی رو انتخاب کنم. متأسفم اما من باید جون بچه ها رو نجات بدهم.

و حتی اگه شما خودتون راننده نباشید من می دونم که چه موقع قراره باران ببارد و شما میدونید وقتی یک راننده تاکسی اوبر و ۱۴ نفر در صف خواسته ماشین داشته باشیم، اوبر قیمت هاش رو افزایش می ده. این دیدگاه من نسبت به این نوع موقعیت هاست.

پس اجازه بدین این لحظات واسه شما خاطره انگیز بمونن. من قصد ندارم جانشین شما شوم اما می خوام کارکرد شما رو بهینه تر کنم. حتی می خوام آینده نسل بشر رو بهبود دهم.

مثلا با بررسی تحقیقات دانشگاهای مشهور و بررسی داده های اونا از نمونه های تومور سرطان تونستم این مریضی رو بهتر درک کنم و واسه درمان و کاهش آمار مرگ ومیر بعضی دیگر از مریضیا تا ۵۰ درصد، اقدام کنم. حتی به من اجازه داده شده تا به بررسی نقشه ژنتیک بشر بدم تا درک بهتری از ترتیب ژنتیک مریضیای طولانی پیدا کنم. دولت ازم خواسته تا به بررسی عادتای مسافرتی تروریستا بدم تا اونا رو ردیابی کنم. نگاهی به الگوهای هواشناسی بندازم تا به کشاورزان کمک کنم و با بررسی تکنیکای یادگیری و آموزشی کاری کنم تا کودکان بهتر آموزش ببینند.

پیداکردن استعدادهای شغلی

در قسمت پیداکردن استعدادهای شغلی و استخدام هم، من به جایگاه و با ارزشی کارهای شما اهمیتی نمی دم و همون رفتار همیشگی رو با شما دارم. این خوب نیس؟

استخدام کنندها هم مثل بقیه آدما، تعصبات خود رو به سرکار میارن. من اینجا میتونم کمک کنم، نه به خاطر نامی که دارم، بلکه به این خاطر که از ثبات برخوردارم. من مثل آدما روز خوب و روز بد ندارم و احتیاجی به صرف قهوه در اول صبح ندارم تا بهترین کارکرد خود رو نشون بدهم.

پس مثل شرکتای ورشکسته و شکست خورده نباشید. شرکتایی مثل Nokia و Kodak شکست خوردند و هزاران نفر کار خود رو از دست دادن، چراکه اونا تحولات آیفون، نتفلیکس و آمازون رو مشاهده نکردند. اونا خود رو با شرایط برابری ندادند.

پس چه جوری می تونین من رو تبدیل به یک دارایی مهم کنین؟ چه خوش تون بیاد چه نیاد کار شما به الگوریتما بستگی داره. ۱۰ سال پیش شرکتا نمی خواستن کارمندشان روی شبکه اجتماعی لینکدین فعال باشن، حالا بیشتر ۵۰۰ شرکت برتر دنیا به عنوان بخشی از سیاستای استخدامی می خوان که کارمندان پروفایل لینکدین خود رو بروزرسانی کنن. شرکتای امروزی از لینکدین استقبال می کنن و الگوریتمای اون کمک می کنه تا برند اونا بهتر دیده شه.

این روزها من میتونم کار بیشتری از یک مصاحبه ی آسون با خواهندگان یک شغل داشته باشم. میتونم الگوهای استخدامی قبلی شرکت رو بررسی کنم تا بتونم کارجویان رو طبق کارهای قبلی اونا رده بندی کنم. من میتونم تموم زمان شغلی یک کارمند رو خیلی سریع تر بررسی کنم.

میتونم بگم چقدر از اون زمان کاری، مربوط به کار جدیدی می شه که فرد قصد استخدام شدن در اونو داره. من رده بندی و نتیجه گیری می کنم. اگه تجربه کار در شرکت (Marketo) رو داشته باشین، میتونم نتیجه گیری کنم که با بستر سرویس (Hubspot) هم آشنایی دارین. من این قدر باهوش هستم.

نمی تونم بگم که کی رو استخدام کنین اما میتونم یک فهرست کوتاه از بهترین خواهندگان رو در اختیار شما قرار بدهم. به من اعتماد کنین.

قول میدم به مرور بهتر هم خواهم شد. وقتی که جست وجوی اینترنت رو شروع کردم، عالی عمل نمی کردم. حالا به جای استفاده از واژه جست وجو می گین: من اونو گوگل کردم. اون قدر در جست وجوی اینترنت ماهر شده ام که نمی تونین بی من زندگی کنین.

ما هنوز در اول راه هستیم و به شکل تئوری هیچ محدودیتی روی میزان کمک من به شما وجود نداره. پس شرایط این جور هستش: شما باید خود رو برابری بدین و اینکه یاد بگیرین چه جوری ازم استفاده کنین. درغیراین صورت واقعا بیشتر از ۵ سال دیگر از کار اخراج میشید.

با آرزوی بهترینا

الگوریتم هوش مصنوعی (Al)Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *