بررسی روش های اندازه گیری محافظه کاری شرطی-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

قسمتی از متن پایان نامه :

رويكرد حسابداري: همانند سود هرسهم، بازده حقوق صاحبان سهام، روند رشد مبلغ فروش، جريانهاي نقدي

  1. رويكرد مديريت مالي: همانند بازدهي هرسهم، بازده سود سهام ، بازده سرمايه گذاري، قيمت سهام، معادله خط بازار سرمايه و مدل قيمت گذاري داراييهاي سرمايه اي
  2. رويكرد اقتصادي: همانند ارزش افزوده اقتصادي ، ارزش افزوده اقتصادي پالايش شده و بهره وري فراگير.
  3. رويكرد تلفيقي: كه حاصل تركيب ارزش بازار و اطلاعات حسابداري است ، همانند نسبت ، شاخص قیمت به سود، نسبت Q توبین، و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری هر سهم.

در یک تقسیم بندی کلی تر معیارهای عملکرد را می توان به دو گروه مالی و غیر مالی طبقه بندی نمود،معیارهای غیر مالی شامل معیارهای تولیدی، بازاریابی، اداری، وو معیارهای اجتماعی است و نسبتهای مالی از جمله تکنیک هایی است که به عنوان معیار مالی پیشنهاد شده است.

(اشپیگلمن[1] ، 1994).

این ارزیابی ها از نظر دولت ها ، بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری نیز حائز اهمیت است . اما آن چه بیشتر اهمیت دارد از دید سرمایه گذاران است، زیرا این قشر حاضر نیستند که در شرکت های با ریسک بالا سرمایه گذاری کنند و لذا اگر هم این کار را انجام دهند به ازای ارزش بیشتر، بازدهی بیشتر مورد انتظار خواهد بود.(تقوی، 1381)

عدم كارايي مديريتي نيز يكي از شاخص هاي بسيار مهم براي واحد اقتصادي مي باشد زيرا در صورت كاهش اين شاخص واحد اقتصادي به اهداف خود دست مي يابد روشهاي اندازه گيري عملكرد مدیریت شركت و يافتن راهكارهاي كنترل عملكرد آنها دارای روش های زیاد و همچنین پیچیدگی های خاص خود می باشد اما يكي از مهم ترين اين شاخص ها،  نسبت سود خالص بر كل دارايي ها (ROA) مي باشد (یوشی ساتو،2012).

2-4- نسبت دوپونت ROA))

حدود 85 سال پیش شرکت دوپونت برای درک هرچه بیشتر عملکرد مالی شرکت خود استفاده از مدل و نموداری را آغاز کرد که بوسیله آن روابط متقابل بین نسبت های مالی نشان داده می شد(گلدوین، 1998). پس از آن تحلیلگران مالی از این نمودار استفاده کردند و بتدریج و با گذر زمان تغییراتی در آن دادند تا آن را با وضع صنایع و سازمان های مورد نظر خود متناسب کنند.محور مدل دوپونت بر محاسبه بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام است(مدرس و مهرجو، 1386).

  • ROA =

ROA در واقع شرح مختصری از سود آوری شرکت در صورت سود و زیان می باشد که به وسیله منابع در دسترس و دارایی های ارائه شده در ترازنامه بیان می گردد، بنابراین یک عامل مناسب جهت رسیدگی به تاثیر آن بر محافظه کاری مدیریت در تخصیص منابع می باشد (یوشی ساتو، 2012). معیار ROA شاخص ارتباط بين سودآوري شركت با جمع دارايي هاي آن است، اين امر ايده اي را مي دهد كه با چه كارايي مديريت از دارايي ها براي توليد سود استفاده مي كند.

(پورزمانی و همکاران، 1391).

با مدل دوپونت می توان عوامل سودآوري، ارتباط میان بازده سرمایه گذاري ها و دو عامل گردش کل دارایی ها و حاشیه سود را بررسی کرد و به نقاط قوت و ضعف سودآوري شرکت ها پی برد. به همین جهت استفاده کنندگان اطلاعات مالی با توجه به نمودار دوپونت به راحتی می توانند از کیفیت سودآوري و وضعیت مالی شرکت، اطلاع حاصل کنند(زنجیردار و خالقی، 1393).

امیر و همکاران ( 2007 ) به بررسی واکنش سرمایه گذاران به بازده حقوق صاحبان سهام عادي و اجزاي دوپونت آن یعنی خالص حاشیه سود، گردش کل دارایی ها و اهرم مالی پیرامون اعلام سود فصلی پرداختند، در این تحقیق اثبات شد که فعالان بازار بلافاصله پس از اعلام بازده دارایی غیرعادي، گردش دارایی غیرعادي و نسبت سود عملیاتی غیرعادي (بیش از حدانتظار) واکنش نشان می دهند و خالص حاشیه سود تأثیر بیشتري بر واکنش فعالان بازار دارد. همچنین با تحلیل رگرسیون نشان داده شد که بازده حقوق صاحبان سهام عادي، خالص حاشیه سود و گردش کل دارایی ها بر روي بازده هاي سهام مؤثر هستند. سولیمان[2] ( 2008 ) به بررسی استفاده از تحلیل دوپونت توسط دست اندرکاران بازار پرداخت این تحقیق به طور جامع اجزاء دوپونت را بررسی کرد. وي استدلال کرد که به دلیل این که تنها تغییرات در گردش دارایی هاي عملیاتی در پیش بینی تغییرات آتی بازده خالص دارایی هاي عملیاتی معنادار هستند، بنابراین بازار به تغییرات در گردش دارایی هاي عملیاتی واکنش دارد و گردش دارایی هاي عملیاتی اهمیت بیشتري در تصمیمات سرمایه گذران دارد.

تجزیه و تحلیل دوپونت بازده سرمایه گذاری ROA را به دو مجموعه حاصل ضربی حاشیه سود و گردش دارایی ها تقسیم می کند.این تجزیه تحلیل مفید می باشد زیرا اجزا ROA هریک جنبه های مختلفی از عملیات شرکت را اندازه گیری می کنند، طرفداران این نوع تجزیه و تحلیل ادعا می کنند که اجزا ROA بینش بیشتری را در ارتباط با شرکت و عملیات آن ایجاد می کند و به پیش بینی کمک می کند(اوحدی،1390).

3.Spigelman

1.Soliman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

آیا عملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی و غیر شرطی  تاثیر می گذارند یا خیر؟

 پایان نامه تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه كاري شرطی وغیرشرطی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 پایان نامه تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه كاري شرطی وغیرشرطی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

Author: 95