دانلود پايان نامه حسابداري:ارائه تهیه گزارش امکان سنجی حسابرسی کامپیوتری در محیط حسابرسی

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

.

1 حسابرسی پیرامونی کامپیوتر

در این شیوه حسابرس فرض یا تصور می نماید که کامپیوتری در بین نیست و با شناخت روابط و نادیده گرفتن سیستم کامپیوتری، حسابرسی را در واقع با دور زدن کامپیوتر انجام می دهد. شرط قابل اعمال بودن این شیوه، سادگی ورودی ها و خروجی های سیستم کامپیوتری، قابلیت خواندن و کار کردن روی آنها بدون نیاز به کامپیوتر، کامل بودن ورودی ها و خروجی ها و بالاخره ساده و قابل درک بودن روابط علت و معلولی بین ورودی ها و خروجی ها برای حسابرس می باشد.

در حالتی که شرایط بالا برقرار باشد، حسابرس در موارد ذیل می تواند سیستم های کامپیوتری را در رسیدگی های خود دور بزند ( آریا، 1389، 259 ).

 • در مرحله مقدماتی بررسی ها به این نتیجه برسد که کنترل های داخلی مرکز خدمات کامپیوتری، کافی یا قابل اتکاء نیست.
 • پس از تکمیل بررسی های اولیه و در مرحله برنامه ریزی آزمون رعایت کنترل ها، نتیجه گیری کند که کنترل های مزبور کافی یا قابل اتکاء نیست.
 • پس از انجام آزمون رعایت کنترل ها، در یابد که نقاط ضعف با اهمیتی در کنترل های عمومی و کاربردی وجود دارد.
 • در هر یک از مراحل بالا، به دلایل کارشناسی یا اقتصادی احساس کند که ارزیابی و اتکاء بر کنترلهای خارج از مرکز خدمات کامپیوتری، یعنی کنترلهای واحد استفاده کننده از سیستم کاربردی به رسیدگی و اتکاء بر کنترلهای خدمات کامپیوتری ترجیح دارد، حتی اگر کنترلهای کاربردی و عمومی بتواند قابل اتکاء باشد.

 

2-3-5-2  حسابرسی درونی کامپیوتر

بسیاری از سیستم های حسابداری کامپیوتری عملیاتی را انجام می دهدکه برای آنها هیچگونه شواهد قابل رویتی در دسترس نیست.در صورتیکه ورود اطلاعات به صورت پیوسته صورت گیرد،ممکن است مستنداتی برای اطلاعات ورودی نگهداری نشود.ممکن است سیستم،ردّ(عطف) حسابرسی قابل رویتی از معاملات پردازش شده روی کامپیوتر ایجاد (تولید) نکند. ممکن است گزارش خروجی توسط سیستم ایجاد (تولید) نشود و یا گزارش های چاپی تنها حاوی سرجمع ها باشد و جزئیات پشتیبان آن ها به صورت پرونده های کامپیوتری نگهداری شود. در چنین      موقعیت هایی انجام آزمون ها به طور دستی برای حسابرس امکانپذیر نمی باشد و حسابرس باید از روش های حسابرسی به کمک کامپیوتر استفاده کند (فرقاندوست حقیقی، 1389،75-74 ) .

زمانی که حسابرس در یک محیط پیچیده رایانه ای قرار می گیرد، راهی به جز حسابرسی درونی رایانه ندارد (فرقاندوست حقیقی،56،1378)، برای این منظورحسابرس باید کنترل های کامپیوتری حسابداری هر یک از سیستمهای کاربردی کامپیوتری را جداگانه بررسی و آزمون نماید تا بتواند میزان اتکای خود را به آن کنترل ها تعیین کند. برای تعیین میزان اتکاء به کنترلهای داخلی و حصول اطمینان از پردازش صحیح و کامل اطلاعات اولیه توسط سیستمهای کاربردی،حسابرس از روشهای مختلفی استفاده میکند و آزمون های لازم را انجام می دهد.در این مرحله علاوه بر آزمون کنترل های عمومی برای آزمون کنترل های داخلی هر سیستم کاربردی ترکیبی از آزمون های ذیل توسط حسابرس می تواند صورت پذیرد(آریا، 1389، 262):

 • آزمون فایل های سیستم کاربردی
 • آزمون برنامه های سیستم کاربردی
 • آزمون های مجموعه فایل ها و برنامه ها
 • آزمون کنترل های عمومی، کاربردی و استفاده کننده

روش های مختلفی برای انجام آزمون های فوق وجود دارد که برخی از آنها عبارت است از:

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

4  هدفهاي تحقیق

اهداف این پژوهش بشرح ذیل می باشد:

 • شناسایی موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران
 • اولویت بندی موانع موجود با استفاده از آزمون رتبه ای فریدمن
 • قابلیت استفاده از نتایج بدست آمده در راستای اقدامات بعدی و کمک به تهیه گزارش امکان سنجی حسابرسی کامپیوتری در محیط حسابرسی شهرداری تهران.

پایان نامه موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *