دانلود پایان نامه ارشد: بررسی جایگزین کردن انرژی خورشیدی با گاز طبیعی در بخش خانگی

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

۵-۴- نتیجه گیری

در شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی، سیستم های گرمایش خورشیدی برای تولید آب گرم از منظر یک سرمایه گذار خصوصی مقرون به صرفه نمی باشد.

  • با توجه به پایین بودن قیمت حامل های سوخت در ایران اجرای سیستم آبگرمکن خورشیدی به لحاظ اقتصادی بصرفه نیست.
  • با توجه به سوخت‌های فسیلی با قیمت های سال ۲۰۱۴ (۱۶/۰ دلار امریکا در هر لیتر) هیچکدام از سیستم‌های خورشیدی مورد مطالعه نمی‌توانند اقتصادی باشند. این نتیجه حتی با در نظر گرفتن هزینه اندک نگهداری آنها و یا ارائه یارانه‌های ۵۰ درصدی نیز مصداق دارد. علت این امر، یارانه‌های بسیار بالای ارائه شده برای تثبیت قیمت انرژی برای کل طیف مشتریان می‌باشد. قیمت تمام شده نفت برای خانوارهای ایرانی حدود یک بیستم قیمت نفت خام در بازار جهانی است. استدلال مشابهی نیز برای تعرفه های مالیاتی نیروی برق صادق است که از یارانه‌هایی تا سطح ۶۰ درصد بهره مند هستند.

اقتصاد ایران از سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌های انرژی حرارتی خورشیدی سودهای خالصی را بدست خواهد آورد.

  • از نقطه نظر بودجه‌بندی، سرمایه‌گذاری در تاسیسات خورشیدی، مزایای فراوانی برای کشور ایران خواهد داشت. هزینه‌های تولید گرما توسط تاسیسات خورشیدی بسیار پائین‌تر از قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی است. در نتیجه، ارائه یارانه توسط دولت ایران برای سرمایه‌گذاری بر روی تاسیسات حرارتی خورشیدی منفعت اقتصادی خواهد داشت.
  • سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، سرمایه‌گذاری بدون ریسک است و درآمد بالایی برای اقتصاد ایران به همراه خواهد آورد. اگر فرض شود که دولت ایران با دریافت وام از بازارهای مالی بین المللی با نرخ بهره ۳% به حمایت از تاسیسات خورشیدی بپردازد، مصرف سوخت برای گرمایش در خانوارهای ایرانی کاهش خواهد یافت.
  • مشکلات در بخش انرژی ایران به تنهایی از طریق سیستم‌های گرمایش خورشیدی حل نخواهند شد. اما استفاده از این سیستم‌ها می‌تواند گامی مهم به سوی بازسازی پایدار عرضه انرژی باشد. تغییر شرایط مورد نیاز در بازار انرژی برای بکارگیری انرژی حرارتی خورشیدی، برای سایر منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و انرژی ژئوترمال، به ویژه تکنولوژی‌های مرتبط با بهره‌وری انرژی مانند سیستم‌های روشنایی و دستگاه های سرمایش کارآمد نیز مزایایی را به همراه دارد.
  • سیاست کنونی قیمت‌گذاری در بخش انرژی ایران اثرات هنگفت و سنگینی بر روی اقتصاد ایران دارد (شکل ۴). یارانه های بسیار بالا برای سوخت های مصرفی در گرمایش و حمل و نقل، در کنار یارانه‌های ارائه شده به نیروی برق موجب به استفاده غیر کارآمد از انرژی شده و از بکارگیری انرژی خورشیدی و سایر انرژی‌های تجدید پذیر جلو گیری نموده‌است. نتیجه این امر اتلاف منابع با ارزش انرژی در ایران است که می‌تواند در بازار جهانی با قیمت‌های بالایی به فروش رسیده و سرمایه‌های مالی بی‌شماری را برای کشور به همراه داشته باشد. همچنین استفاده داخلی از سوخت‌های فسیلی موجب انتشار آلودگی در محیط زیست شده که اثرات منفی بر روی سلامت انسان‌ها را به همراه داشته و به ساختمان‌ها آسیب می‌رساند و میزان تولید محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد. متاسفانه، اینگونه هزینه‌ها می‌بایست توسط کلیه افراد جامعه پرداخته شود. به غیر از هزینه‌های اجتماعی یاد شده که یارانه های بخش انرژی ایجاد می‌کنند، اثرات منفی دیگری نظیر عدم توسعه بخش تجاری در زمینه انرژی حرارتی خورشیدی و تکنولوژی‌های کارآمد نیز بر اقتصاد کشور وارد می شود.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقیق:

  • آیا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گازهای طبیعی کمتر است؟
  • آیا جایگزینی انرژی خورشیدی با گاز های طبیعی در بخش خانگی مقرون به صرفه می باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی با فرمت ورد