دانلود پایان نامه ارشد: بررسی جايگزين کردن انرژي خورشيدي با گاز طبيعي در بخش خانگي

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

5-4- نتیجه گیری

در شرايط كنوني اقتصادي و سياسي، سيستم هاي گرمايش خورشيدي براي توليد آب گرم از منظر يك سرمايه گذار خصوصي مقرون به صرفه نمي باشد.

  • با توجه به پایین بودن قیمت حامل های سوخت در ایران اجرای سیستم آبگرمکن خورشیدی به لحاظ اقتصادی بصرفه نیست.
  • با توجه به سوخت‌های فسیلی با قیمت های سال 2014 (16/0 دلار امریکا در هر لیتر) هیچکدام از سیستم‌های خورشیدی مورد مطالعه نمی‌توانند اقتصادی باشند. این نتیجه حتی با در نظر گرفتن هزینه اندك نگهداری آنها و یا ارائه یارانه‌های 50 درصدی نیز مصداق دارد. علت این امر، یارانه‌های بسیار بالای ارائه شده برای تثبیت قیمت انرژی برای کل طیف مشتریان می‌باشد. قیمت تمام شده نفت برای خانوارهای ایرانی حدود یک بیستم قیمت نفت خام در بازار جهانی است. استدلال مشابهی نیز برای تعرفه های مالياتي نیروی برق صادق است که از یارانه‌هایی تا سطح 60 درصد بهره مند هستند.

اقتصاد ایران از سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌های انرژی حرارتی خورشیدی سودهای خالصی را بدست خواهد آورد.

  • از نقطه نظر بودجه‌بندی، سرمایه‌گذاری در تاسیسات خورشیدی، مزاياي فراواني برای کشور ایران خواهد داشت. هزینه‌های تولید گرما توسط تاسیسات خورشیدی بسیار پائین‌تر از قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی است. در نتیجه، ارائه یارانه توسط دولت ایران برای سرمایه‌گذاری بر روی تاسیسات حرارتی خورشیدی منفعت اقتصادی خواهد داشت.
  • سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، سرمایه‌گذاری بدون ریسک است و درآمد بالایی برای اقتصاد ایران به همراه خواهد آورد. اگر فرض شود که دولت ایران با دریافت وام از بازارهای مالي بین المللی با نرخ بهره 3% به حمایت از تاسیسات خورشیدی بپردازد، مصرف سوخت برای گرمایش در خانوارهای ایرانی کاهش خواهد یافت.
  • مشکلات در بخش انرژی ایران به تنهایی از طریق سیستم‌های گرمایش خورشیدی حل نخواهند شد. اما استفاده از این سیستم‌ها می‌تواند گامي مهم به سوی بازسازی پایدار عرضه انرژی باشد. تغییر شرایط مورد نیاز در بازار انرژی برای بکارگیری انرژی حرارتی خورشیدی، برای سایر منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و انرژی ژئوترمال، به ويژه تکنولوژی‌های مرتبط با بهره‌وري انرژی مانند سیستم‌های روشنایی و دستگاه های سرمایش کارآمد نیز مزايايي را به همراه دارد.
  • سیاست کنونی قیمت‌گذاری در بخش انرژی ایران اثرات هنگفت و سنگینی بر روی اقتصاد ایران دارد (شکل 4). یارانه های بسيار بالا برای سوخت های مصرفی در گرمایش و حمل و نقل، در کنار یارانه‌های ارائه شده به نیروی برق موجب به استفاده غیر کارآمد از انرژی شده و از بکارگیری انرژی خورشیدی و سایر انرژی‌های تجدید پذیر جلو گیری نموده‌است. نتيجه اين امر اتلاف منابع با ارزش انرژي در ايران است كه مي‌تواند در بازار جهانی با قیمت‌های بالایی به فروش رسيده و سرمايه‌هاي مالي بي‌شماري را براي كشور به همراه داشته باشد. همچنین استفاده داخلی از سوخت‌های فسیلی موجب انتشار آلودگی در محیط زیست شده که اثرات منفی بر روی سلامت انسان‌ها را به همراه داشته و به ساختمان‌ها آسیب می‌رساند و ميزان توليد محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد. متاسفانه، اینگونه هزینه‌ها می‌بایست توسط كليه افراد جامعه پرداخته شود. به غیر از هزینه‌های اجتماعی یاد شده که یارانه های بخش انرژی ایجاد می‌کنند، اثرات منفی دیگری نظير عدم توسعه بخش تجاری در زمینه انرژی حرارتی خورشیدی و تکنولوژی‌های کارآمد نیز بر اقتصاد کشور وارد می شود.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقيق:

  • آيا قيمت تمام شده انرژي خورشيدي در مقايسه با گازهاي طبيعي کمتر است؟
  • آيا جايگزيني انرژي خورشيدي با گاز هاي طبيعي در بخش خانگي مقرون به صرفه مي باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *