دانلود پایان نامه ارشد: جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-10-2-2-2- روش‌های آزمون كارايي بازار در سطح نيم قوي

آزمون‌های كارايي بازار در سطح نيم قوي غالباً در ارتباط با سرعت تعديل قيمت نسبت به اطلاعات عمومي منتشر شده می‌باشد. پژوهشگران در ابتدا جهت بررسي كارايي بازار در سطح نيم قوي عموماً از نظريه الگوي بازار و مدل‌های تبيين شده بر مبناي آن‌ها از جمله الگوي تك عاملي قيمت گذاري دارایی‌های سرمایه‌ای CAPM [1]استفاده می‌نمودند. اما در چند دهه گذشته محققاني همچون بانز[2] (۱۹۸۱)،هانداري[3] (1988)، استاتمن[4] (۱۹۸۰)،روزنبرگ و لانشتن[5] (۱۹۸۵ ) شواهد تجربي را در ارتباط با نقص مدل CAMP را فراهم نمودند به گونه‌ای كه فاما و فرنچ[6] (۱۹۹۲) با انجام تحقيقي در ارتباط با بازده به اين نتيجه رسيدند كه دو عامل اندازه و نسبت ارزش دفتري به ارزش بازار متغيرهايي هستند كه ارتباط قوی‌تری با بازده دارند از اين رو در سال ۱۹۹۳ مدل سه عاملي فاما و فرنچ را به عنوان جايگزيني براي مدل CAPM ارائه نمودند. اما اين پايان كار پژوهشگران در اين عرصه نبود در سال ۱۹۹۵ استيفن راس به همراه وستر فيلد و جف مدل قيمت گذاري آربيتراژ APT به عنوان يكي از جذاب‌ترین مدل‌های جايگزين CAMP، را ارائه نمودند.

همچنين در سال ۲۰۰۷ برن هولت[7] با استفاده از قواعد مدلCAPM  و تجربيات مدلAPT   مدل RBM را جايگزين مدل  CAPMنمود.(اكبري مقدم و همكاران، ۱۳۸۸).از اين رو در صدد بر آمديم تا در ادامه اين بخش به بيان تفضيلي الگوها و مدل‌های مطرح جهت آزمون كارايي بازار در سطح نيم قوي پرداخته می شود .

الف ) نظريه الگوي بازار سرمايه

نظريه پرتفوي ماركويتز يك نظريه دستوري[1] است كه بر اساس آن نمی‌توان قيمت دارایی‌های سرمایه‌ای را نشان دارد بلكه تنها نشان دهنده نحوه اقدام سرمايه گذاران در يك پرتفوي بهينه[2] خواهد بود. از اين رو ويليام شارپ با كمك گرفتن از الگوي هري ماركويتز و تاكيد بر اين فرض كه امكان قرض دادن و قرض گرفتن توسط سرمايه گذاران و با نرخي برابر با نرخ دارایی‌های بدون ريسك وجود دارد (در اين صورت تنها يك پرتفوي كارا شامل دارایی‌های ريسك دار يعني پرتفوي بازار وجود خواهد داشت زيرا اين پرتفوي بالاترين تنوع ممكنه را داراست بنابراين همه سرمايه گذاران خواستار سرمايه گذاري در آن خواهند بود) نظريه پرتفليوي را بسط و تعميم داند تا بتوانند بر اساس آن مدلي را براي قيمت گذاري دارایی‌های ريسك دار (از جمله تعيين ارزش اوراق بهادار) استخراج نمايند كه امكان محاسبه بازده مورد انتظار دارايي ريسك دار را فراهم كند. (براون و رايلي،۲۰۰۰ به ننقل از سلیمانپور ) معتقدند كه عامل اصلي بسط نظريه بازار سرمايه، وجود دارايي بدون ريسك است چنين دارایی‌های همبستگي صفر با ساير دارایی‌های ريسك دار دارند و نرخ بازده آن‌ها بدون ريسك خواهد بود. از اين رو وي به صورت رسمي الگويي به شرح زير براي محاسبه بازده اوراق بهادار ارائه نمودند كه آن را الگويي بازار يا معادله ویژگی‌ها می‌نامند.

[1]normative

[2]optimal

[1]Capital Assets Pricing Model

[2]Benz, Rolf.

[3]Handari , L. c.

[4]Stattman

[5]Rosenberg, Reid & Lanstein

[6]Fama, Eugene. F. and Kenneth R. French.

[7]Graham Bornholt

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *