دانلود پایان نامه ارشد: مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-2- ماهيت دارايي ­هاي نامشهود

واژه نامشهود از ريشه لاتين tangere گرفته شده و به معني “لمس کردن” است. از اين رو، دارايي نامشهود نوعي دارايي است که نمي­توان آن را به دليل آنکه فاقد ماهيت فيزيکي هستند، لمس کرد(هندريکسون و ون­بردا، 1991: 607).

فرهنگ لغت دانشگاهي وبستر[1] دارايي را نیز به عنوان “تمام مالکيت يک شخص، انجمن، شرکت يا ماترک قابل استفاده يا موضوعي براي پرداخت بدهي­ها يا به عنوان يک مزيت يا يک منبع” تعريف مي­کند. در اعلاميه­هاي اصلي هيئت تدوين استانداردهاي حسابداري مالي[2] (FASB) يک دارايي به عنوان “منافع اقتصادي محتمل آتي که توسط يک واحد تجاري خاص بدست آمده يا کنتـرل شده باشد و ناشـي از عملـيات يا رويـدادهاي گذشته باشد”، تعريف شده است. بنابراين بر اساس تعريف فرهنگ لغت و همچنین تعریف حسابداري، براي اينکه يک قلم، دارايي محسوب شود، نيازي نيست که ذاتاً دارایی مشهود باشد (کوهن، 2005: 9).

تمامي واحدهاي تجاري، دو نوع دارايي قابل لمس (مشهود) و همچنین غيرقابل لمس (نامشهود) دارند. نوعي از دارايي را که قابل ديدن، احساس، خريد و فروش است، دارايي مشهود ناميده مي­شود. هر چيزي غير از اين دارايي نامشهود قلمداد مي­شود(کوهن، 2005: 9 و 10). واژه­هاي دارايـي­هاي نامشـهود، اموال فـکري، منابع نامشـهود، فعاليـت­هاي نامشـهود و سرمايه­گذاري­هاي نامشهود در متون مختلف مالي، اقتصادي و مديريتي به عنوان مترادف يکديگر نیز بکار مي­روند (کريستند و بونتيس[3]، 2007: 1516). به منظور بررسی این دارایی­ها در این مطالعه، از واژه “دارایی­های نامشهود” استفاده می­شود. دارايي­هاي نامشهود, هزينه­هاي انتقالي مربوط به خدمات هستند و زماني به وجود مي­آيند که وجوه نقد (يا معادل آن) براي کسب آن خدمات به مصرف برسد. اين واقعيت که مي­توان براي يک دارايي نامشهود نام مشخصي را در نظر گرفت، مويد اين است که آن قلم دارايي قابل تعريف (داراي هويت جداگانه) است. همچـنين دارايي­هاي نامشـهود به عنـوان دارايي­هاي ثابت با ماهيتي نامشهود تعريف مي­شوند. در این حالت، دارايي­هاي نامشهود با تکيه بر ماهيت غيرعيني و غير پولي آن­ها تعريف مي­شوند (استاندارد ملي شماره 17، 1389: بند 7).

کوهن (2005: 10) دارايي­هاي نامشهود را به دو دسته “دارایی­های قابل شناسايي” و “غيرقابل شناسايي” تفکيـک می­کند. اقلام نامشهود قابل شناسايي معمولا برای مالکیت یا کنترل،‌ شفاف­تر بوده و شامل اموال فکري از قبيل حق ثبت­ها، حق امتيازها، علايم تجاري و رازهاي تجاري[4] است (کوهن،2005: 11). در حالی که اقلام نامشهود غیرقابل شناسایی، دارایی­هایی هستند که حداقل تا زمان معامله، مخفی می­مانند و مانند سرقفلی و سرمایه انسانی معمولا در نتیجه سرمایه خاص شرکت حاصل می­شوند (کوهن، 2005: 23).

شکل شماره 2-1 طبقه­بندي دارايي­ها را از منظر اين پژوهش نشان مي­دهد. طبق این شکل، دارايي­هاي مشهود با دارایی­های نامشهود در ارتباط هستند. همپوشي بين دارايي­هاي مشهود و نامشهود نشان داده شده در شکل 2-1 به همين دليل است. به عنوان مثال حق ثبت با بسياري از کالاهاي بادوام در ارتباط است. شکل شماره 2-1 پيش­دارايي­ها[5] و دارايي­هاي مالي را نيز نشان مي­دهد. دارايي­هاي مالي (از قبیل وجه نقد و معادل­های وجه نقد) نيز نامشهود هستند، اگرچه برخي اوقات توسط دارايي­هاي فيزيکي تضمين شده­اند. اقلامی که طبق استانداردهـای حسابداری شرایط مطابقـت با دارایی را نداشته و از طرفی دارای برخی از ویژگی­های دارایی باشند، “پیش­دارایی” نامیده می­شود (کوهن، 2005: 62).

هيئت تدوين استانداردهاي حسابداري مالي (FASB) در بیانیه استاندارد حسابداری مالی (شماره 141: 2001) دارايي­هاي نامشهود را بر مبناي 5 گروه طبقه­بندي نموده است:          1) دارايي­هاي نامشهود مرتبط با بازار مانند علايم تجاري، 2) دارايي­هاي نامشهود مرتبط با مشتـري مانـند ليسـت مشتريان، 3) دارايي­هاي نامشـهود مرتبـط با هنـر مانـند عکـس­هـا، 4) دارايي­هاي نامشهود مبتني بر قراردادها مانند اجازه ساخت و 5) دارايي­هاي نامشهود مبتني بر فناوري مانند نرم­افزار يارانه­ اي.

[1] – Merriam-Webster’s Collegiate Dictionary

[2] – Financial Accounting Standards Board (FASB)

[3] – Kristindl and Bontis

[4] -Trade Secrets

[5] – Proto-Assets

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *