دانلود پایان نامه حسابداری: ارتباط بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و سود خالص شرکت های پذیرفته شده در بورس

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-6- مدل پژوهش

شکل شماره 3-1 مدل نظری این پژوهش را نشان می­دهد. همان گونه که در فصل 2 بیان شد، اين مطالعه از “تئوري مبتني بر منابع” استفاده می­کند.

در تئوری مبتنی بر منابع، شرکت­ها به عنوان منابع منحصر به فردی از دارایی­های فیزیکی نامشهود و قابلیت­ها مطرح می­شوند. هیچ دو شرکتی شبیه هم نیستند، زیرا دارای مجموعه­ای از تجارب یکسان، دارایی­ها و مهارت­های مشابه نبوده و بر مبنای فرهنگ سازمانی مشابه ایجاد نشده­اند. این دارایی­ها و قابلیت­های یک شرکت است که تعیین می­کنند چگونه یک شرکت فعالیت­های عملکردی خود را به گونه کارآ و موثر انجام می­دهد (کین­گیو[1]، 2004: 22).

در اين تئوري بر ارتباط بين منابع داخلي، استراتژي و عملکرد شرکت تاکيد مي­شود. همچنين اين تئوري ريشه در متون اقتصاد سازماني نيز دارد که با نظريات ريکاردو (1817) در مورد تئوري­هاي سود و رقابت در ارتباط بوده و منابع داخلي شرکت به عنوان عامل اصلي موفقيت در رقابت محسوب مي­شوند (رايت[2] و همکاران، 1994: 302).

در حال حاضر، تئوري مبتني بر منابع به عنوان جنبه نظري غالب در متون مديريت استراتژيک نیز مطرح است و بر ويژگي­هايي از شرکت متمرکز است که به عنوان محرک­هاي اساسي عملکرد در نظر گرفته مي­شوند. اين تئـوري اهمـيت اقـلام نامشـهودي از قبيل مشتري­گرايي و دانش سازماني را نيز شناسايي مي­کند (بي­هارادواج، 2000: 170). پژوهشگران بسیاری (از جمله رایت و همکاران، 2001؛ شرودر[1] و همکاران، 2002؛ ریاحی بلکویی[2]، 2003؛ کور و ماهونی[3]،2004 ؛ ری[4] و همکاران، 2005؛ ریوارد[5] و همکاران، 2006؛ نیوبرت[6]، 2007 و 2008؛ سان و تی­سه[7]، 2009؛ نس[8] و همکاران، 2010؛ بارنی و رایت، 2011؛ هانت و دیویس[9]، 2012؛ شاو[10] و همکاران، 2013 و نایبرگ[11] و همکاران، 2014) از این تئوری در مطالعات خود استفاده نموده­اند. بعلاوه، اين تئوري برخلاف تئوري هاي سازمان صنعتي، که مزيت رقابتي را حاصل عوامل بيروني سازمان مي دانند، مزيت رقابتي را حاصل منابعي دروني سازمان دانسته، و براين نکته تأکيد مي کند که سازمان ها به دليل ناهمگن بودن منابعي که در اختيار دارند، مي توانند به مزيت رقابتي پايدار دست پيدا کنند (يداللهي فارسي و حسيني،‌1386: 71).

منابع به همه دارایی­ها، قابلیت­ها، فرآیندهای سازمانی، خصوصیات شرکت، اطلاعات، دانش و غیره اطلاق می­شود که توسط یک شرکت کنترل می­شود و شرکت را قادر می­سازد تا استراتژی­ها را درک و اجرا کرده و اثربخشی و کارآیی خود را بهبود بخشد (بارنی، 1991: 101). بارني (1991) چهار مشخصه مهم براي اينکه بتوان منابع را به عنوان مزيت رقابتي در سازمان بشمار آورد، ذکر کرده است: 1- ارزشمندي 2- کميابي 3- تقليدناپذيري و 4- جانشين ناپذيري که این موارد به تفصیل در فصل 2 توضیح داده شد.

با توجه به اينکه تمامي اين ويژگي­ها از مشخصه­هاي دارايي­هاي نامشهود هستند، بنابراين در این پژوهش از تئوري مبتني بر منابع، براي ارتباط بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و اقلام نامشهود ثبت نشده و عملکرد مالي شرکت­هاي مورد بررسي، استفاده شد.

[1] – Schroeder

[2] – Riahi Belkaoui

[3] – Kor & Mahoney

[4] – Ray

[5] – Rivard

[6] – Newbert

[7] – Sun & Tse

[8] – Nath

[9] – Hunt and Davis

[10] – Shaw

[11] – Nyberg

[1] -Qingui

[2]– Wright

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *