دانلود پایان نامه حسابداری: بررسی رابطه بین تجدید ارائه صورت‌ های مالی و رشد شرکت‌ های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین تجدید ارائه صورت‌ های مالی و رشد شرکت‌ های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-1- مفهوم گزارشگری اطلاعات مالی

 به‌طورکلی، اطلاعات به‌مثابه آگاهي يا دانشي است كه شناخت استفاده­کنندگان را شكل داده يا تغيير مي­بخشد و درنهایت به تصميم­گيري آگاهانه و یا به بازنگري در تصميم­های اتخاذشده در گذشته، منجر می­شود (سازمان بورس و اوراق بهادار، 1386: 1). از دیدگاه نیازهای استفاده­کنندگان، گزارشگری مالی در اتخاذ تصمیمات اقتصادی سودمند به‌وسیله فراهم کردن اطلاعات مربوط برای استفاده­کنندگان صورت­های مالی و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی بین مدیریت و سرمایه­گذاران بالفعل و بالقوه، نقش بسیار مهمی ایفا می­کند (آن[1]، 2009: 44). صورت‌های مالی محصول نهایی سیستم­های حسابداری و گزارشگری برون‌سازمانی شرکت­ها است که پس از اندازه­گیری در اختیار عموم قرار می­گیرند (باشمن و اسمیت[2]، 2001: 2).

آن (2009) با بیان این­که جریان درست اطلاعات در بازار سرمایه، به­عنوان موتور محرکه اقتصاد، منجر به اتخاذ تصمیم‌های صحیح و منطقی از سوی مشارکت­کنندگان می­شود و نهایتاً، توسعه اقتصادی و بهبود رفاه اجتماعی را به ارمغان می­آورد؛ گزارشگری مالی را به­عنوان یک ابزار ارتباطی اصلی بین یک شرکت و گروه­های مختلف ذی­نفع در شرکت (برای نمونه، سهام‌داران، بستانکاران، کارکنان و …) معرفی می­کند (آن، 2009: 44).

ولک[3] و همکاران (2004) معتقدند که هدف­های گزارشگری مالی، از نیازها و خواسته­های اطلاعاتی استفاده‌کنندگان برون­سازمانی سرچشمه می­گیرد. به اعتقاد آن‌ها هدف اصلی گزارشگری مالی، بیان آثار اقتصادی رویدادها و عملیات مالی بر وضعیت و عملکرد واحد تجاری برای کمک به اشخاص برون‌سازمانی برای اتخاذ تصمیم‌های مالی در ارتباط با واحد تجاری است.

بر اساس بخش مفاهیم نظری گزارشگری مالی استانداردهاي حسابداري ايران (1376)، صورت­های مالي‌، بخش‌ اصلي‌ فرايند گزارشگري‌ مالي‌ را تشكيل‌ مي‌دهد. همچنین هيأت تدوين استانداردهاي حسابداري ايران (1376) بر این عقيده است كه:

هدف كلي گزارشگري مالي، فراهم آوردن اطلاعاتي است كه آثار مالي معاملات، عمليات و رويدادهاي مالي مؤثر بر وضعيت مالي و نتايج عمليات يك واحد انتفاعي را بيان و از اين طريق سرمايه‌گذاران، اعطاكنندگان تسهيلات مالي و ساير استفاده­كنندگان برون‌سازمانی را در قضاوت و تصميم­گيري نسبت به امور يك واحد انتفاعي ياري دهد (هيأت تدوين استانداردهاي حسابداري ايران، 1376: بند 40).

فاستر[4] (1986) معتقد است که اطلاعات حسابداری در بازار سرمایه دو نقش کلی ایفا می­کند (فاستر، 1986: 300):

  1. نقش سرمایه­گذار فردی[5]: تمرکز این نقش بر انتخاب پرتفویی از اوراق سهام، بدهی یا سایر ابزارهای سرمایه­گذاری برای یک فرد، شرکت یا مؤسسه است.
  2. نقش تجمعی (گروهی) در بازار[6]: تمرکز این نقش بر قیمت­گذاری تعادلی اوراق سهام، بدهی یا سایر ابزارهای سرمایه­گذاری است. این نقش، شامل قیمت­گذاری نسبی و مطلق اوراق سهام، بدهی یا سایر ابزارهای سرمایه­گذاری است.

[1]. An

[2]. Bushman & Smith

[3]. Wolk

[4]. Foster

[5]. Individual investor role

[6]. Aggregate market role

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال پژوهش:

برای رسیدن به اهداف پژوهش، سؤال‌های‌ زیر طراحی‌شده­ است:

  1. آیا بین تجدید ارائه صورت‌های مالی و رشد سود خالص شرکت رابطه معناداری وجود دارد یا خیر؟
  2. آیا بین تجدید ارائه صورت‌های مالی و رشد فروش شرکت رابطه معناداری وجود دارد یا خیر؟
  3. آیا بین تجدید ارائه صورت‌های مالی و رشد دارایی‌ها شرکت رابطه معناداری وجود دارد یا خیر؟
  4. آیا بین تجدید ارائه صورت‌های مالی و رشد قابل‌تحمل شرکت رابطه معناداری وجود دارد یا خیر؟

پایان نامه بررسی رابطه بین تجدید ارائه صورت‌ های مالی و رشد شرکت‌ های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی رابطه بین تجدید ارائه صورت‌ های مالی و رشد شرکت‌ های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه بین تجدید ارائه صورت‌ های مالی و رشد شرکت‌ های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *