دانلود پایان نامه رشته حسابداری درباره نوسانات سود و سود خالص

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.6 بررسی تطبیقی گزارشگری سود جامع در سطح ایران و بین ­الملل

توسعه حمل و نقل و ارتباطات، موجب نزدیکی نقاط مختلف جهان به نحوی شده است که اصطلاح “دهکده­ی جهانی[1]“، به آن اطلاق می­گردد. از انتهای جنگ جهانی دوم تاکنون، در تجارت بین­الملل و سایر اشکال اتکای متقابل بین کشورها چنان رشدی پیدا شده که بر جوانب مختلف زندگی بشر تأثیر با اهمیتی گذاشته است. در تجارت نیز وضعیت­های خاصی پدیدار شده که یکنواختی استانداردهای حسابداری را در کشورهای مختلف، به ذهن متبادر کرده است.

یکنواختی، به میزان هماهنگی یا شباهت میان مجموعه­های مختلف استانداردهای ملی حسابداری و روش­ها و شکل گزارشگری مالی اشاره دارد (شباهنگ، 1381). به­طورکلی، وجود روش­های حسابداری متفاوت برای یک نوع معاملات و رویدادها، تجزیه و تحلیل و مقایسه­ی صورت­های مالی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. این موضوع و سایر مطالب قبلی نشان می­دهد که چرا حمایت رو به گسترشی برای تدوین استانداردهای حسابداری بین­المللی وجود دارد.

بحث در مورد نیاز به هماهنگ­سازی حسابداری و مطلوبیت آن از دهه­­ی 1960 آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد. دلایل اقتصادی اولیه در مورد مطلوب بودن هماهنگ­سازی حسابداری این است که تفاوت­های مهم در شیوه­های حسابداری به عنوان مانعی برای سرمایه­گذاران، در استفاده­ی مؤثر از سرمایه­های آنهاست. سرمایه­گذاران برای کسب حداکثر مطلوبیت خـود تمایل دارند تا سـرمایه­ی خـود را به سوی کاراترین و بهره­ورترین شرکت­های جهان هدایت کنند و این در حالی است که آنان توانایی درک اعداد و ارقام حسابداری آن شرکت­ها را ندارند. بنابراین، یک دلیل و منطق عمده برای هماهنگ­سازی این است که قابلیت مقایسه­ی صورت­های مالی شرکت­ها را افزایش می­دهد و استفاده از آن را در سراسر کشورهای جهان آسان­تر می­سازد (سوداگران[2]، 2001).

همانطورکه بیان شد، مقایسه­پذیری اطلاعات حسابداری برای سرمایه­گذاران و تجارت بین­المللی امری حیاتی است. اما سوال اصلی این است که این کار چگونه باید انجام شود؟ از طریق استانداردسازی[3] یا هماهنگ­سازی[4].

استانداردسازی یعنی الـزام به داشتـن استانداردهای حسـابداری یکسان در سراسـر جهـان، اما هماهنگ­سازی به معنی کاهش تفاوت­های میان استانداردهای حسابداری ملی به حداقل ممکن است (خوش­طینت و رحیمیمان، 1383). این کار، مفاهیم و ذات مقررات یا عملیات حسابداری در کشورهای مختلف را با هم تطبیق می­دهد به گونه­ای که با هم هماهنگ شده و وجوه افتراق آنها از بین می­رود (ظفر اقبال، 2002). بنابراین، می­بایست تفاوت­های ملی کشورهای مختلف در حسابداری را مورد تحقیق قرار داد و آنها را درک نمود. این کار مستلزم:

  1. آگاهی از ناهمگونی شیوه­های حسابداری شرکت­ها و روش­های گزارشگری در سطح بین­المللی،
  2. درک روش­های عملی و اصول حسابداری که در هر یک از کشورها وجود دارد، و
  3. توانایی در قضاوت یا ارزیابی اثر روش­های مختلف یا ناهمگون حسابداری بر گزارشگری مالی است (بلکویی، 1381).

شاید یکی از عواملی که به تسهیل هماهنگ­سازی استانداردها، خصوصاً هماهنگ­سازی استانداردهای حسابداری ملی و بین­المللی، کمک کند، تطبیق استانداردهای حسابداری مختلف با یکدیگر باشد. بی­شک با تعیین موارد افتراق موجود بین استانداردهای حسابداری مختلف، عمل هماهنگ­سازی استانداردها با آگاهی و سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

اما از میان استانداردهای حسابداری گوناگون، که هر کدام راجع به موضوعی قوانینی را وضع می­­کنند، استاندارد مربوط به شیوه­ی گزارشگری سود جامع جایگاه ویژه­ای دارد به این دلیل که سود یکی از مهم­ترین معیارها برای ارزیابی عملکرد شرکت و مدیریت و تصمیمات سرمایه­گذاران محسوب می­شود. علت تأکید بر سود جامع هم آن است که آن همه­ی تغییرات غیر مالکانه در حقوق صاحبان سهام، در طی یک دوره را در برمی­گیرد و لذا عملکرد شرکت را بهتر از سایر روش­های اندازه­گیری سود نشان می­دهد. بنابراین، با توجه به مطالب قبلی، بر آن شدیم تا در این قسمت به بررسی تطبیقی شیوه­ی گزارشگری سود جامع در سطح ایران و بین­الملل بپردازیم و با بیان موارد افتراق موجود در اقلام، طبقه­بندی و شیوه­ی گزارشگری، گامی ارزشمند در جهت هماهنگ­سازی استاندارد شماره 6 ایران با عنوان “گزارش عملکرد مالی” با استاندارد مشابه آن در سطح بین­الملل (IAS1) برداریم. توجه داشته باشید که هدف ما از این بررسی، مقایسه­ی اقلام تشکیل دهنده­ی صـورت عملکـرد مالی و شیوه­ی طبقه­بندی اقلام تحـت دو استاندارد مزبور است و به مباحـث اندازه ­گیری پرداخته نمی­شود.

[1].Global Village

[2]. Saudagaran

[3]. Standardization

[4] . Harmonization

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *