رابطه بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام در بورس اوراق بهادار – پایان نامه ارشد

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-2- آماری توصیفی داده ها

همان گونه که در فصـل­های پیشـین ذکـر شد، بـرای تحلیل بهتر نمونه مورد بررسی در گروه­های مختلف طبقه­بندی شده و سپس آزمون­های لازم بر روی آنها انجام گرفت. جدول شماره 4-1 این طبقه­ بندی را نشان می­دهد.

بیشترین تعداد در نمونه مورد بررسی مربوط به صنعت مواد و محصولات دارویی در گروه دوم یعنی شیمیایی و دارویی با 24 شرکت و پس از آن خودرو و ساخت قطعات در گروه اول یعنی خودرو، ماشین­آلات و فلزات با 19، و کمترین آن نیز مربوط به استخراج سایر معادن در گروه معادن و کانی­ها و سایر در گروه چهارم یعنی سایر با 1 شرکت است. گروه اول که مربوط به خودرو، ماشین­آلات و فلزات است با تقریباً 32 درصد حجم نمونه بیشترین تعداد را در نمونه داراست و گروه سوم و چهارم که به ترتیب مربوط به معادن و کانی­ها و سایر است با تقریباً 21 و 20 درصد حجم نمونه کمـترین تعداد را دارا هستند. این موضوع به خوبی در شکل شماره 4-1 نشان داده شده است.

به منظور انجام آزمون فرضیه­ها نیاز به شناسایی توزیع نمونه مورد بررسی بود. بدین منظور ابتدا شاخـص­های آماری هر گروه از صنایع محاسبه و گزارش شد. جدول شماره 4-2 این شاخص­ها را برای هر متغیر به تفکیک صنایع تعریف شده نشان می­دهد.

جدول شماره 4-2 نشان می­دهد که حداقل میزان سود و زیان خالص در کلیه گروه­های صنعت، منفی بوده که این موضوع بیانگر وجود زیان خالص در برخی از سال­ها برای برخی از شرکت­های مورد بررسی بوده  است. همچنین بیشترین مقدار میانگین در بین نمونه مورد بررسی برای متغیر اموال فکری با مقدار 3003 میلیون ریال مربوط به سایر صنایع است. همچنین بیشترین مقدار میانگین دارایی­های نامشهود ثبت شده مربوط به گروه خودرو، ماشین­آلات و فلزات با مقدار 6839 میلیون ریال است. با توجه به بیشتر بودن مقادیر معیارهای عملکرد در گروه شیمیایی و دارویی، بهترین عملکرد مربوط به صنایع شیمیایی و دارویی است. افزون بر این، با توجه به حذف داده­های پرت (حداکثر 5 مورد) در نرم­افزار، بیشترین میانگین ارزش افزوده با مقدار 42889 میلیون ریال مربوط به این گروه از صنایع است. همچنین بیشترین مقدار متغیر مربوط به اضافه ارزش بازار نسبت به ارزش دفتری در گروه معادن و کانی­ها با مقدار 658815 میلیون ریال است.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *