پايان نامه بررسی رابطه سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت های پذیرفته شده در بورس

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

مدیریت دانش

بخش عمده­ای از سازمان­های بزرگ در دهه­های آینده تبدیل به سازمان­هایی خواهند شد که تعداد رده­های مدیریتی خود را به کمتر از نصف و تعداد مدیران خود را به کمتر از 3/1 تقلیل داده­اند. سازمان­های آینده، سازمان­هایی دانش محور خواهند بود و به طور کلی شامل متخصصینی هستند که مسیر و قواعد کار خود را از مجرای بازخوردهای دریافت شده از همکاران، مشتریان و رؤسایشان تنظیم می­کنند و بر این مبنا، مرکز ثقل به کارگیری نیروی کار از کارکنان ساده و فیزیکی به کارکنان دانشی تغییر خواهد کرد که در برابر رویکردهای رفتاری که فضای کسب و کار، بیش از صد سال پیش از محیط­های نظامی گرفته بود، مقاومت خواهند کرد و تحولی در عرصه­های فعالیت سازمانی پدید خواهند آورد (دراکر[1]، 2000).

همان­گونه که دراکر پیش­بینی کرده بود، در سال­های اخیر، سازمان­ها و شرکت­های مختلف، پیوستن به روند دانش را آغاز کرده­اند و مفاهیم جدیدی چون کار دانشی، مدیریت دانش و سازمان­های دانشی خبر از شدت یافتن این روند می­دهند. سازمان دانشی به توانمندی­های دست می­یابد که قادر است از نیروی اندک، قدرتی عظیم بسازد (دانشی­فرد و ذاکری، 1388).

اسکای رم (2000) معتقد است که سرمایه دانشی، دارایی نهفته و پنهانی سازمان­ها است که با مدیریت و اداره آن می­توان به مزیت­های رقابتی دست یافت. در واقع دانش به عنوان منبعی برای بقای سازمان ها ضروری است و شرط موفقیت سازمان­ها، دستیابی به یک دانش و فهم عمیق در تمامی سطوح است. پیتر دراکر، راز موفقیت سازمان­ها در قرن 21 را مدیریت دانش می­داند. اهمیت مدیریت دانش در قرن حاضر به حدی است که تیلور آن را حرکت و جنبشی می­داند که عصر آینده را مسخر خود خواهد ساخت و چنین به نظر می­رسد که در دیدگاه­ها و نظریات جدید حوزه مدیریت، مدیریت دانش و سرمایه­های فکری سازمان­ها، یکی از راه­کارهای اصلی فعالیت و موفقیت در محیط پرتلاطم کاری آن­هاست (اسکای رم[2]، 2000).

 

 

2-11- زمینه­های پدیداری مدیریت دانش

از  پنجاه سال پیش به این سو، توجه به نقش دانش در اثربخشی سازمان­ها، رشد قابل ملاحظه­ای داشته است. مفهوم جامعه پساصنعتی[3]، رشد اقتصادهای خدمات محور را که به جایگاه دانش و کارکنان دانشی وابستگی دارد، در بر داشته است. در بسیاری از بخش­های صنعتی، اهمیت دارایی­های فیزیکی رو به کاستی نهاده است. ناملموس بودن دانش در خدمات، با مفاهیم و عباراتی چون زندگی روی هوای سبک[4] یا اقتصاد بدون وزن[5] توصیف شده است (نیف[6]، 1999) استراتژیست­ها، دانش را یک منبع دارایی اولیه، در گذار از رویکرد منبع محور در سازمان­ها به رویکرد دانش محور تلقی می­کنند (گرانت[7]، 1996) و ارزش دانش بر اساس نحوه به کارگیری آن در فرآیندهای سازمان، در راستای تولید کالاها و خدمات ارزیابی می­شود (پنروز[8]، 1995). تحولات زیر، بر ضرورت پدیداری مدیریت دانش و پارادایم دانش محوری تأثیر زیادی داشته­اند.

 

2-12- انواع دانش

یکی از معروف­ترین طبقه­بندی­ها از دانش توسط نوناکا انجام گرفته است که این طبقه­بندی، مبتنی بر نگرش پولانی در خصوص دانش است. نوناکا در این طبقه­بندی، دو نوع دانش را معرفی می­کند که عبارتند از:

  • دانش آشکار:دانشی است که عینی بوده و می­تواند به صورت رسمی و زبان سیستماتیک بیان می­شود. وی معتقد است که این نوع دانش مستقل از کارکنان بوده و در سیستم­های اطلاعات کامپیوتری، کتاب­ها، مستندات سازمانی و نظایر این­ها وجود دارد. دانش آشکار قابل رمزگذاری و کدگذاری است و می­توان به سادگی آن را مخابره، پردازش، منتقل و در پایگاه داده­ها ذخیره کرد. این نوع دانش را می­توان فرم داد و در قالب یک فرمول علمی و یا کتابچه راهنما بین افراد و سازمان منتشر کرد.

[1] Drucker

[2] Skyrme

[3] Post_Industrial Society

[4] Living On Thin Air

[5] Weightless Economy

[6] Neef

[7] Grant

[8] Penrose

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

–  اهداف پژوهش

هدف اصلی، بررسی رابطه سرمایه­های فکری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.

اهداف فرعی

1- بررسی رابطه سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

2- بررسی رابطه سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

3- بررسی رابطه سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

1-5- پرسش­ها و فرضيه­های تحقیق

1-5-1- پرسش­های تحقيق

1-5-1-1- پرسش اصلی تحقیق

آیا رابطه معناداری بین سرمایه فکری و میزان آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

1-5-1-2- پرسش­های فرعی تحقیق

1- آیا رابطه معناداری بین سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

2- آیا رابطه معناداری بین سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

3- آیا رابطه معناداری بین سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *