پایان نامه ارشد: ارتباط بین هموارسازی سود از طریق اقلام تعهدی اختیاری و عدم تقارن اطلاعاتی واحد تجاری در مرحله افول

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

رابطه بین هموارسازی سود و عدم تقارن اطلاعاتی در چرخه زندگی شرکت های بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-7 عدم تقارن اطلاعات و كارايي بازار

عدم تقارن اطلاعات زماني ايجاد می‌شود كه سهامداران به اطلاعات محرمانه اي كه مديران شركت در اختيار دارند، دسترسي نداشته باشند. وجود اطلاعات كافي در بازار و انعكاس به موقع و سريع اطلاعات بر روي قيمت اوراق بهادار ارتباط تنگاتنگي با كارايي بازار دارد. در بازار كارا، اطلاعاتي كه در بازار پخش می‌شود به سرعت بر قیمت تأثیر می‌گذارد. در چنين بازاري، قيمت اوراق بهادار به ارزش ذاتي آن نزديك است. به عبارت ديگر ويژگي مهم بازار كارا اين است كه قيمت تعيين شده در بازار، شاخص مناسبي از ارزش واقعي اوراق بهادار است. بازار كارا بايد نسبت به اطلاعات جديد حساس باشد. اگر اطلاعات تازه اي به اطلاعات عموم می‌رسد، قيمت سهام عادي شركت متناسب با جهت اطلاعات ياد شده تغيير خواهد كرد. اگر بازار نسبت به اطلاعات جديد بي تفاوت باشد و عکس‌العمل لازم را نشان ندهد، يعني تحليل كننده اي در بازار براي ارزيابي و بررسي اثر اطلاعات جديد بر قیمت نباشد، طبعاً «آن بازار كارايي نخواهد داشت (همان منبع، 53).

جيانگ و كيم[1] (2000)، بيان داشتند كه در شرکت‌هایی كه سهامداران آن‌ها را نهادها و شرکت‌های ديگر تشكيل می‌دهند، اطلاعات داخلي با ارزش درباره چشم اندازهاي تجاري آتي شركت و همچنين استراتژی‌های تجاري آن، از طريق ارتباط مستقيم بين مديران و شرکت‌های مالك عمده سهام به طور انحصاري در اختيار قرار می‌گیرد. اين انتقال اطلاعات اغلب از طريق کانال‌هایی همانند اعضاي مشترك هیأت مديره در اختيار شرکت‌های سهامدار قرار می‌گیرد و از اين طريق اكثر شرکت‌های سرمايه گذار به اين اطلاعات دسترسي پيدا می‌کنند؛ لذا رواج مالكيت شرکت‌ها توسط شرکت‌های ديگرمي تواند نقش اساسي در كاهش ميزان عدم تقارن اطلاعات بين مديران و سرمايه گذاران برون شركتي و در نتيجه كارايي بازار سرمايه در مورد اطلاعات آن‌ها داشته باشد.

در مورد ويژگي بازار کارا بيان می‌دارند: افراد مطلع در بازار وجود دارند و اين افراد با اطلاعاتي كه دارند بازار را به كارايي می‌رسانند. اما آن‌ها نمی‌توانند از اطلاعات و دانش افزونشان نتايج بهتر و سود بيشتري بدست آورند. در اين محيط فرد متخصص‌تر و آگاه تر از فرد عامي سود بيشتري نمی‌برد و افراد نا وارد در بازار كارا مغبون نمی‌شوند. قيمت بازار طوري تعيين می‌شود كه منعكس كننده تمام اطلاعات خوب و بد است (واتز وزيمرمن[2]، 1986، 332).

در بازار كارا، تعديل قیمت‌ها به سرعت انجام می‌شود. در اين بازار افراد زيادي حضور دارند كه اطلاعات را دريافت و ارزيابي و ارزش آن را پيدا می‌کنند و به فوريت اقدام به خريد و فروش می‌کنند. اقدام فوري آن‌ها باعث می‌شود كه اطلاعات موجود دقیقاً و به سرعت روي قیمت‌ها انعكاس يابد.

يكی از معيارهاي سنجش كارايي بازار، تعيين نوع اطلاعاتي است كه در قيمت اوراق بهادار منعكس است كه عبده و جهانخاني سه سطح به شرح زير براي آن مطرح نموده‌اند:

2-7-1 شكل ضعيف

در اين سطح از كارايي، قیمت‌های اوراق بهادار فقط اطلاعاتي را منعكس می‌نمایند كه با قیمت‌های گذشته ارتباط دارد و از توالي تاريخي قیمت‌ها حاصل می‌شود. اين اطلاعات بلافاصله در قیمت‌های جاري منعكس می‌شوند. در اين حالت فرض می‌شود قيمت اوراق بهادار فقط منعكس كننده اطلاعات تاريخي است. پس شكل ضعيف كارايي می‌گوید كه با مطالعه روند تاريخي قيمت سهام، قادر نيستيم آينده را پيش بيني نماييم و قيمت سهام روند خاصي ندارد.

2-7-2 شكل نيمه قوي

در اين سطح از فرضيه، قيمت سهام منعكس كننده همه اطلاعات عام و منتشر شده است. در اينجا اطلاعات عام محدود به قیمت‌های گذشته نيست و در برگيرنده هر اطلاعي در باره عملكرد شركت و مشخصات صنعتي است كه آن شركت در آن فعاليت می‌کند. در بازار كارا در شكل نيمه قوي قيمت بلافاصله با ورود اطلاعات جديد متأثر می‌شود. چنين كارايي كمك بزرگي به سرمايه گذاران می‌نماید. به ويژه آن‌هایی كه حضوري كافي در بورس ندارند و نيز براي كساني كه شناختي همه جانبه از امور مالي ندارند (همان منبع، 332).

[1] – Jiang & Kin

[2] – Watts & Zimmerman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  •  آیا بین هموارسازی سود از طریق اقلام تعهدی اختیاری و عدم تقارن اطلاعاتی واحد تجاری در مرحله رشد رابطه وجود دارد؟
  • آیا بین هموارسازی سود از طریق اقلام تعهدی اختیاری و عدم تقارن اطلاعاتی واحد تجاری در مرحله بلوغ رابطه وجود دارد؟
  • آیا بین هموارسازی سود از طریق اقلام تعهدی اختیاری و عدم تقارن اطلاعاتی واحد تجاری در مرحله افول رابطه وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین هموارسازی سود و عدم تقارن اطلاعاتی در چرخه زندگی شرکت های بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد

Author: 92