پایان نامه ارشد ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-2-2. انتقادات به محافظه­ کاری

استرلینگ[1] (1970) محافظه­کاری را به عنوان مؤثرترین اصل ارزشیابی در حسابداری ارزیابی می­کند(Watts, 2003a, 208). استرلینگ می­گوید: هر گاه محافظه­کاری با یک اصل حسابداری تضاد داشته باشد، بر آن چیره می­شود (مجتهدزاده، 1380، 23). بعنوان مثال:

  • قاعده اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار در مقابل اصل بهای تمام شده تاریخی
  • مبنای اقساطی شناخت درآمد (بر اساس وجه نقد دریافت شده)، در مقابل اصل شناخت درآمد فروش
  • هزینه کردن تحقیق و توسعه در برابر اصل تطابق
  • تغییر از بهای تمام شده به اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار و اصل ثبات رویه
  • کمتر از واقع بیان کردن ارزش دارایی­ها در تضاد با اصل افشا

با توجه به این تضادها دانشگاهیان، تئوریه­پردازها و تحلیلگران، انتقادهایی را متوجه محافظه­کاری در حسابداری نموده­اند.

تحقیقات اخیر در مورد محافظه­کاری بیانگر این است که نه تنها روش­های حسابداری در حال حاضر محافظه­کارانه است، بلکه طی سی سال گذشته محافظه­کارانه­تر نیز شده است. این نتایج شگفت­انگیز با مخالفت صریح بسیاری از قانون­گذاران بازارهای سرمایه، تدوین­کنندگان استاندارد- همچون هیأت تدوین استانداردهای حسابداری مالی- و دانشگاهیان درباره محافظه­کاری روبرو شد. آن­ها محافظه­کاری را از این رو مورد انتقاد قرار می­دهند که این ارائه کمتر از واقع سود در دوره جاری می­تواند موجب ارائه کمتر از واقع هزینه­های دوره­های آتی و در نتیجه ارائه بیشتر از واقع سود در دوره­های آینده شود، به عبارت دیگر سودهای محافظه­کارانه در دوره­های جاری باعث خواهد شد سودهای آتی غیرمحافظانه­کارانه شود(Watts, 2003a, 208). برای مثال هندریکسون و ون بردا معتقدند که محافظه­کاری در بهترین وضعیت ممکن، یکی از ضعیف­ترین روش­هایی است که در صورت وجود شرایط ابهام به ارزیابی اقلام و محاسبه سود می­پردازد و در بدترین وضعیت ممکن باعث خواهد شد داده­های حسابداری به طور کامل مخدوش شوند. آن­ها بر این باورند که محافظه-کاری در تئوری حسابداری هیچ جایی ندارد و آنان که آگاهانه مقادیر را کمتر از واقع گزارش مي‌کنند باعث خواهند شد تصمیمات نامعقولی درباره آن­ها گرفته شود، درست همان طور که گزارش بیش از واقع برخی از اقلام نیز چنین نتیجه­ای را به بار خواهد آورد

(Hendricksen and Vanberda, 1992, 149).

بقا و قدمت طولانی محافظه­کاری و سازگاری آشکار آن نسبت به این گونه انتقادها، به طور قاطع بیانگر این است که منتقدان، منافع با اهمیت آن را نادیده انگاشته­اند. اگر قانون­گذاران و تدوین کنندگان استاندارد، همچون هیأت تدوین استانداردهای حسابداری مالی که در سال­های اخیر استانداردهایی را ارائه نموده است که مغایر با محافظه­کاری است[2]، بدون درک منافع محافظه­کاری، در جهت حذف آن تلاش نمایند، استانداردهایی به­ وجود می­آیند که به طور جدی برای گزارشگری مالی زیان بار خواهند بود(Watts, 2003a, 209).

پیتون[3] و لیتلتون[4] (1940) اشاره کرده­اند، ارائه کمتر از واقع ارزش یک دارایی موجب خواهد شد که در زمان استفاده یا فروش آن، درآمد بیش از واقع بیان شود. مثلاً روش اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار در مقایسه با روش بهای تمام شده باعث خواهد شد آن مبلغی از درآمد که در دوره جاری کمتر از واقع بیان شده است در دوره های بعد به درآمد اضافه شده و باعث ارائه بیش از واقع آن گردد(Watts, 2003a, 211).

هیأت تدوین استانداردهای حسابداری مالی آمریکا، هیچ جایگاهی را برای محافظه­کاری در چارچوب مفهومی خود و به ویژه در سلسله مراتب کیفیت اطلاعات حسابداری قائل نیست (مجتهدزاده، 1380، 22) و در بند 92 بیانیه مفاهیم حسابداری مالی شماره 2 چنین بیان می­کند:

«… محافظه­کاری با ویژگی­های کیفی مهمي، از قبیل بیان صادقانه[5]، بی­طرفی[6] و قابلیت مقایسه[7] (شامل ثبات رویه[8]) در تضاد است.»

عملکرد هیأت تدوین استانداردهای حسابداری مالی در سال­های اخیر نیز با انتشار استانداردهایی همچون استاندارد شماره 141 (2001) در ارتباط با ترکیب واحدهای تجاری و استاندارد شماره 142 (2001) در ارتباط با سرقفلی و سایر دارایی­های نامشهود نیز حاکی از انتقاد صریح هیأت، از محافظه­کاری است.

«هندریکسون و ون بردا (1992) محافظه­کاری را از سه زاویه مورد انتقاد قرار می­دهند و معتقدند که محافظه­کاری هیچ جایی در تئوری حسابداری ندارد و چنین بیان می­کنند:

1- اولین دلیلی که طرفداران محافظه کاری ارائه می­دهند، این است که فرض می­کنند، بدبینی حسابداران لازمه خنثی­کردن خوش­بینی مدیران و مالکان است. کارفرمایان[9] معمولاً نسبت به واحدهای تجاری خود خوش­بین هستند. این خوش­بینی هم در انتخاب رویه­ها و هم در گزارش­های مالی متجلی می­شود. حسابداران در سده نوزدهم میلادی، از سوی بستانکاران و سایر استفاده­کنندگان گزارش­های مالی تحت فشار بودند تا در گزارش­های خود این خوش­بینی­ها را منعکس نکنند. از این رو، بسیاری از صاحب نظران حسابداری سنتی محافظه کار بودند و بسیاری از مفاهیم ارائه شده به وسیله آن­ها در حسابداری امروز هم رسوخ کرده است.

2- دومین دلیلی را که برای محافظه­کاری ارائه می­کنند، این است که اگر سود و دارایی­ها بیش از مقدار واقعی ارائه شوند، برای شرکت و مالکان، بسیار خطرناک­تر از این است که کمتر از واقع گزارش گردند. یعنی این که نتایج حاصل از یک زیان یا ورشکستگی شدیدتر از نتایج حاصل از یک سود است. بنابراین چنین استدلال می­شود که اگر نتیجه­های حاصل متفاوت باشند، پس هیچ دلیلی وجود ندارد که قوانین مربوط به شناسایی و تعیین ارزش اقلام، همانند مقرراتی باشند که برای سود به کار می­برند. مفروضات فوق بر این اساس قرار دارند که همواره حسابداران نسبت به سرمایه گذاران و بستانکاران برای ارزیابی ریسک در موقعیت بهتری قرار دارند. با این حال، ارزیابی ریسک و ریسک پذیری یا ریسک گریزی نیازمند قضاوت­های ذهنی است، که بنابر فرض، حسابدار نمی­تواند دارای این نوع قضاوت باشد. هدف گزارش­های مالی به جای استفاده از محافظه­کاری باید ارائه اطلاعات کافی برای استفاده کنندگان باشد تا آن­ها خودشان قادر به ارزیابی ریسکشان باشند.

[1] – Sterling

[2] – استانداردهای اخیر هیأت تدوین استانداردهای حسابداری مالی برآوردهای تأییدناپذیر جدیدی را وارد گزارشگری مالی می­کنند. استاندارد حسابداری شماره 141، مدیران را ملزم به ثبت ارزش های تأییدناپذیر دارایی­های نامشهودی می­کند که پیش از این در ترکیب و تحصیل به طور جداگانه ثبت نمی­شدند. استاندارد حسابداری شماره 142، مدیران را ملزم به برآوردهای تأییدناپذیری از استهلاک ارزش های برخی از این دارایی­ها می­کند. این استاندارد همچنین مدیران را ملزم می­کند که در هنگام بررسی استهلاک ارزش سرقفلی، برآوردهای تأییدناپذیری از ارزش کل شرکت یا بخشی از آن داشته باشند، در حالی که ارزیابی ارزش شرکت و سرقفلی همراه با آن بسیار ذهنی است (واتز، a2003، 218).

[3] – Paton

[4] – Littleton

[5] – Pepresentational faithfulness

[6] – Neutrality

[7] – Comparability

[8] – Consistency

[9] – Ezntrepreneur

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقیق:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده است و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد بررسی قرار داده­اند، ولی با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقيقات كاملي صورت نگرفته است و جای خالی بررسي برخي جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این تحقیق سعی شده است که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده شود.

هدف این تحقیق مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و بررسی ارتباط میان این دو است.

ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای با فرمت ورد

Author: 92