پایان نامه ارشد حسابداری: ارتباط بين محافظه كاري از ديدگاه سود و زياني و ترازنامه اي

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

3-1. مقدمه

پژوهش علمی، یک مطالعه منظم و کنتر­ل ­شده تجربی و انتقادی یک یا چند قضیه فرضی، درباره روابط احتمالی میان پدیده­های طبیعی است. اعتقاد علمای معاصر بر این است که توسعه و پیشرفت علوم در چند دهه اخیر به مراتب بیشتر و جامع­تر از پیشرفتی است که کلیه علوم از بدو پیدایش خود تا پایان نیمه اول قرن بیستم داشته­اند. شاید قبول این واقعیت قدری مشکل باشد، لیکن پیشرفتی چنین شتابان مرهون به کار بردن روش­های دقیق و صحیح علمی بوده است.

علم واژه­ای است که در موارد بسیار، به گونه­ای نامطلوب مورد تعبیر و تفسیر قرار گرفته است. مردمان عادی، سیاست گذاران، روزنامه نگاران، دانشجویان و دانشمندان هر کدام اصطلاح علم را به طرق مختلف تعریف می­کنند و در زمینه­های گوناگون به کار می­برند. این واژه نزد برخی دلالت بر یک کار ارزنده و مهم و نزد دیگری دلالت بر پیکره­ای از دانش حقیقی دارد و مقصود از آن برای گروهی دیگر، نوعی بررسی عینی درباره پدیده­های تجربی است(هومن، 1384، 1-2). بدون تردید برای علم، تعاریف متعدد و متنوعی وجود دارد. شاید همه این تعاریف را بتوان در دو مقوله محتوایی و فرایندی، طبقه بندی کرد. بر پایه تعریف محتوایی: «علم یعنی مجموعه­ای متراکم از دانش توحید یافته» و بر پایه تعریف فرایندی: « علم یعنی فعالیت کشف متغیرهای مهم در طبیعت، مرتبط ساختن این متغیرها و تبیین این روابط (از طریق بیان قانون)». به گونه خلاصه، علوم مختلف مسائل حل­شدنی را با استفاده از روش علمی مطالعه می­کنند و بنابراین می­توان گفت، که «علم عبارت است از کاربرد روش علمی در پیدا کردن جواب برای مسائل حل شدنی». این تعریف چون تاکید بر روش دارد، تعریف فرایندی و از این لحاظ که مطالعه مسائل حل شدنی منجر به دانش نظامدار می­شود، تعریف محتوایی را نیز دربر می­گیرد. محتوای علم به گونه­ای مستمر در حال تغییر و تکامل است (همان، 4-5). با آنکه همه‌ي شاخه­های علوم، متفاوت از یکدیگرند و فنون پژوهش علمی نیز ممکن است از یک علم به علم دیگر، به گونه قابل ملاحظه­ای متفاوت باشد، ساختار همه آن­ها متکی بر یک نظام منطقی است و در همه آن­ها یک فلسفه مشترک به نام «روش علمی» وجود دارد (همان، 23).

انتخاب روش تحقیق، بستگی به هدف­ها و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرائی آن دارد. به عبارتی، روش تحقیق به محقق کمک می­نماید چه شیوه و روشی را انتخاب و آغاز نماید تا بتواند هر چه سریع­تر به پاسخ یا پاسخ­هایی که برای پرسش­های تحقیق خود در نظر گرفته است دست یابد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقیق:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده است و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد بررسی قرار داده­اند، ولی با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقيقات كاملي صورت نگرفته است و جای خالی بررسي برخي جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این تحقیق سعی شده است که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده شود.

هدف این تحقیق مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و بررسی ارتباط میان این دو است.

ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : ارزيابي ارتباط محافظه كاري سود و زياني و محافظه كاري ترازنامه ای با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *