پایان نامه ارشد حسابداری: جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

7-3-2- مدل‌های اندازه‌گیری محافظه كاري

پس از واتز (۱۹۹۳) باسو در سال ۱۹۹۷ پيشگام انجام تحقيقات در مورد محافظه كاري در دهه اخير بوده است و اولين پژوهش كمي در اين ارتباط را انجام داده است.و همچنین برخی از پژوهشگران با تعدیل مدل باسو به بررسی مفهموم محافظه کاری پرداخته اند که در ادمه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-7-3-2- مدل باسو(1997)

باسو (۱۹۹۷) با استدلال كه بازارهاي كارا قیمت‌های بالاتري را براي سهام شرکت‌هایی داراي اخبار خوب و قيمت كمتري را براي سهام شرکت‌های داراي اخبار بد تعيين می‌نماید و همچنين طبق حسابداري محافظه كارانه شرکت‌های داراي اخبار خوب كليه افزایش‌های تحقق نيافته در دارایی‌ها را تا زمان تاييد پذير شدن آن‌ها در صورت‌های مالي منعكس نمی‌کنند و شرکت‌های داراي اخبار بد كليه كاهش در ارزش دارایی‌ها را در صورت‌های مالي منعكس می‌کنند مدلي را بر پايه رابطه سود و بازده­ سهام جهت سنجش كمي ميزان محافظه كاري اعمال شده در صورت‌های مالي به وجود آوردند. اين مدل از دو متغير اصلي سود حسابداري و بازد سهام تشكيل شده و بر خلاف تحقيقات گذشته كه همواره سود حسابداري به عنوان يك متغير مستقل بكار برده می‌شود؛ سود حسابداري در اين مدل يك متغير وابسته قلمداد می‌شود. در اين مدل بازده مثبت سهام به نمايندگي از اخبار خوب و بازده منفي به نمايندگي از اخبار بد به شمار می‌رود و فرض بر اين است كه بين بازده سهام و سود شرکت‌هایی كه داراي اخبار بد می‌باشند نسبت به ساير شرکت‌ها همبستگي قوی‌تری برقرار باشد. مدل ارائه شده توسط وي به شرح زير است.

2-7-3-2- مدل ريچاردوري و واتز[1] ( 2006)

همان‌گونه كه در بخش معيارهاي خالص دارايي اشاره گرديد برخي از محققان از جمله بيور و رايان (۲۰۰۰)، نسبت ارزش بازار به ارزش دفتري خالص دارایی‌ها را به عنوان يك معيار براي سنجش ميزان محافظه كاري در نظر گرفتند؛ بنابراين از لحاظ تئوري بايستي بين اين معيار و معيار باسو رابطه مثبتي وجود داشته باشد اما برخي از تحقيقات تجربي بيانگر وجود رابطه منفي بين معيار با سو با ارزش بازار به ارزش دفتري خالص دارایی‌ها به عنوان يك معيار محافظه كاري بود. اين موضوع سبب گرديد تا انتقاداتي به مدل باسو وارد شود. ريچاردوري و واتز (۲۰۰۶) با اين استدلال كه به کارگيري سود و بازده براي برآورد مدل باسو سبب می‌شود كه آثار انباشته مستمر و پيوسته محافظه كاري مغفول باقي بماند پيشنهاد نمودند كه براي حل اين مشكل به جاي سود حسابداري از نسبت ارزش بازار خالص دارایی‌های تفكيك پذير به ارزش دفتري خالص دارایی‌های تفكيك پذير استفاده شود. آن‌ها در يك تحقيق تجربي نشان داند که اگر دوره عدم تقارن زمانی سود از يك دوره به چند دوره افزايش يابد رابطه بين عدم تقارن زماني سود و نسبت M/B در آن دوره مثبت خواهد بود.

[1]Roychowdhury,  Sugata.  and  Watts,  Ross,

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *