پایان نامه ارشد حسابداری درباره نوسانات نرخ ارز

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تاثیر نوسانات نرخ ارز بر شاخص های بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-6-همترین ابعاد کاربردی بازارهای ارز

 • تسهیل تامین مالی دربازارهای خارجی
 • تسهیل speculation روی ارزش ارزها
 • استفاده ازنوسانات برای سود آوری
 • درک این بازاربا هدف کنترل تاثیرات منفی نوسانات برجریانات نقدی شرکتها

مختصری از تاریخچه انتقال به سیستم ارزهای شناور

از سال 1944 تا 1971­، سیستم برتون و ودز تجویز میکرد که نرخ برابری یک ارز در مقابل دیگری دریک باند باریک ثابت پیرامون یک نرخ و با دخالت دولتها تعیین گردد. با اینحال این سیستم به وضعیتی منجر شد که درآن برخی ارزها مانند دلار آمریکا نسبت به ارزهای دیگر بسیار پر ارزش تر گردید. در سال 1971 موافقتنامه Smithsonian منعقد شد که برای مقابله با چنین شرایطی بود. براساس این موافقتنامه، کشورهای مهمی در دنیا اجازه میدادند تا دلار کاهش ارزش یافته و مرزها یا باند گفته شده در بالا دارای نوسانی بیشتر ازیک و تا سقف 2.25 درصد گردد. در سال 1973 ،در قالب سمیتسونیون دوم مرزهای نوسان نرخهای ارز در مقابل یکدیگر به کلی برداشته­ شد. این سیستم شناور برابری ارزها، امروزه ­نیز عمل می کند. با اینحال، دولتها کماکان در این سیستم دخالت می­کنند و این کار را با تغییرات در نرخهای بهره انجام می­دهند. مضاف براین­، در سال 1992­،12 کشور مهم اروپائی­ در شهر واتیکان، نرخهای برابری ارزهای خود را به یکدیگر به ترتیبی pegged کردند تا یوروبه وجود آید.(این کشورها شامل بلژیک، اتریش، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال واسپانیا هستند).

نقش موسسات مالی درمعاملات ارزی دراین بازار

 • درست مانند معاملات در بازار اوراق قرضه و بازار پول این بازار نیز از نوع OTC با وجود dealer هاست.
 • معامله گران این بازار معمولا دریک سالن معاملاتی بزرگ متعلق به یک بانک تجاری ویا FI مستقر می شوند.
 • معامله گران دریک یا چند ارز متخصص هستند.
 • پلاتفرمهای معاملاتی آن لاین امروزه به سرعت جای خود را نسبت به سیستم های رودررو و حتی “سنتی الکترونیکی” باز کرده است(90 درصد).
 • net position ها در این ساختار بصورت زیر برای یک سال و یا یک لحظه خاص محاسبه میشود:

نرخهای برابری ارزها ومعاملات مربوطه

 • نرخهای برابری ارزها: دارای مفهومی ساده است و چیزی نیست جز نرخ برابری یک ارز در برابر ارز دیگر.
 • معاملات ارزها: دو نوع معامله در ساختار این بازار وجود دارد spot and forward نوع spot یا نقدی آن معامله برحسب نرخ موجود آن است که معمولا به وسیله واحد ارزهای خارجی بانکهای تجاری و یا معامله گران غیر بانکی این ارزها انجام می شود­:

مثال از معاملات spot : یک سرمایه گذاری آمریکائی درصدد خرید پوند انگلیس از طریق یک بانک محلی در16­دسامبر2004 است این فرد یا شرکت مبالغ دلاری را از حساب بانکی دلاری خود به حساب دلاری فروشنده پوند انتقال می­دهد و این کار را در نرخ فروشنده بر ای هر پوند انجام می دهد و بطور همزمان پوند­ها از حساب فروشنده به حساب تعیین شده توسط خریدار یا همین سرمایه گذار آمریکائی منتقل می­شود. به نرخها در درون این نوع معاملات­spot or current exchange rate گفته می­شود. تقویت پول ملی یک کشور به معنی آن است که کالاهای آن کشور برای خریداران خارجی گرانتر می شوند زیرا درزمان پرداخت بهای آن باید بخش بزرگتری از پول خود را بدهند تا ارز مربوط به کشور صادر کننده را بخرند و بالعکس.

مثال از معاملات forward: درنوع forward دو ارز در یک نرخ توافق شده برای آینده مبادله میشوند که به آن forward exchange rate گفته میشود.در مثال فوق دلار در مقابل پوند در زمان صفر در نرخ فوروارد معینی مبادله میشود. این نوع قراردادها ازنظرزمان برای هرزمانی درآینده قابل انعقاد هستند اما معمولا برای دوره های سه ماهه وحداکثرشش ماهه قابل انجام هستند.درسال 2005 تقریبا 1880 میلیارددلاربطورمتوسط درهرروزمعاملات ارزی صورت گرفته که این میزان تقریبا 700 میلیارددلارآن ازنوع نقدی بوده است.علت افزایش شدید حجم نیزاین بوده که با این نوع معاملات فوروارد امکان hedging ریسک معاملات ارزی درتجارت بین المللی افزایش یافته است.

بررسی یک مورد خاص(کاهش ارزش تاریخی دلاردربرابرسایرارزهای قوی) :

معامله گران به تدریج بین سالهای 2001 تا 2004 متوجه افزایش کسری حساب جاری آمریکا شدند(بخشی ازحساب ترازپرداختها).وقتی این حالت رخ میدهد زمانی میرسد که سرمایه گذاران خارجی دیگرتمایلی به کمک به این کسری نخواهند داشت وبه سایرارزها روی میاورند(به این معنی که عرضه دلاردربازارجهانی افزایش میابد ویا تقاضا برای دلارکاهش میابد).عامل دیگرکه movement های نرخهای بهره را تشدید میکند،تفاوت بین نرخهای بهره دربین اقتصادهای بزرگ جهان است.یورونرخ بهره بالاتری داشت وسرمایه متمایل به yield بیشتری را جذب میکرد.دراین میان خود پوند نیزازیورونرخ بهره بالاتری داشت که آنرا نسبت به یورو،ین ودلاربطورهمزمان درنرخ برابری بالاتری قرارمی داد.

بازده وریسک معاملات ارزی

 • نحوه اندازه گیری بازده وریسک معاملات ارزی خارجی:

ریسک مربوط به معاملات ارزی دربازارspot این استکه که درآن ارزش ارزخارجی ممکن است نسبت به ارزش پول ملی شما (دراینجا مثلا یورو برای یک معامله­گر آمریکائی و نسبت به دلار)، نوسان نشان دهد. مضاف بر این چیزی که این ریسک را بازهم افزاش می دهد، خرید داراییها و ایجاد بدهی در سبد یک موسسه مالی برحسب ارزخارجی است. برای جلوگیری ازچنین زیانی ودرصورتیکه شرکت تنها به این مسئله حساس باشد، می تواند برای اجتناب ازآن به یک معامله فوروارد واردشوید.دریک معامله فوروارددریک تاریخ معین درآینده ارزموردنیازبه یک نرخ برابری خاص درآینده موردتوافق قرارمی گیرد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسشهای پژوهش:

سوالات تحقیق بر مبنای استدلالهای ذکر شده در بخش اهمیت و اهداف پژوهش تدوین شده است که از قرار زیر می باشد :

سوال اصلی:

آیا نوسانات نرخ ارز بر بازده سهام شرکتهای تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تاثيري دارد؟

سوال های فرعی:

1-آیا نوسانات نرخ ارز برشاخص صنعت مواد و محصولات دارویی با درنظرگرفتن یک وقفه سه ماهه تاثیری دارد­؟

2-آیا نوسانات نرخ ارز برشاخص صنعت مواد و محصولات دارویی با در نظر گرفتن یک وقفه شش ماهه تاثیری دارد؟

3-آیا نوسانات نرخ ارز بر شاخص صنعت محصولات چوبی در بورس اوراق بهادار تهران تاثیری دارد­؟

4-آیا نوسانات نرخ ارز برشاخص صنعت محصولات چوبی با درنظرگرفتن یک وقفه سه ماهه تاثیری دارد­؟

5-آیا نوسانات نرخ ارز بر شاخص صنعت محصولات چوبی با در نظر گرفتن یک وقفه شش ماهه تاثیری دارد؟

6-آیا تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بازده سهام صنعت مواد و محصولات دارویی بیش از صنعت محصولات چوبی است­؟

بررسی تاثیر نوسانات نرخ ارز بر شاخص های بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تاثیر نوسانات نرخ ارز بر شاخص های بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92