پایان نامه رشته حسابداری-اثربخشی مدل برنامه ریزی ژنتیک

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

  ارزیابی میزان اثربخشی الگوهای جریان وجوه نقد و مدل برنامه ریزی ژنتیک در پیش بینی درماندگی مالی 

قسمتی از متن پایان نامه :

هدف از انجام هر تحقیق و پژوهش علمی، کشف یک واقعیت است و واقعیت بر کاوش و کشف روابط منطقی مربوط به ویژگی های اجزای موضوع مبتنی است. منظور از یک پژوهش علمی،  پیروی از رویه های منظم و منطقی است که در جریان استفاده از روشها و ابزارهای علمی و مرتبط ساختن عوامل موضوع پژوهش باید رعایت گردد.  به عبارت دیگر،  به کلیه وسایل و مراحل جمع آوری سیستماتیک اطلاعات و نحوه ی تجزیه و تحلیل منطقی آن ها برای نیل به یک هدف معین،  روش تحقیق علمی گفته می شود (نبوی،  1375).

یک محقق پس از انتخاب موضوع باید به دنبال تعیین روش تحقیق باشد. انتخاب روش تحقیق به هدفها و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرایی آن بستگی دارد. بنابراین هنگامی می توان در مورد روش بررسی و انجام یک تحقیق تصمیم گرفت که ماهیت، موضوع و اهداف آن مشخص باشد.  به عبارت دیگر،  هدف از انتخاب ر وش تحقیق آن است که محقق مشخص نماید چه شیوه و روشی را بکار گیرد تا او را هر چه دقیق تر،  آسانتر و سریع تر در دستیابی به پاسخ هایی که برای پرسش تحقیق در نظر گرفته شده،  یاری نماید.

در این فصل متدولوژی ( روش شناسی ) تحقیق بیان می شود. برای این کار ابتدا به تشریح مساله تحقیق و سپس فرضیه های تحقیق می پردازیم. در ادامه روش آزمون فرضیه ها،  تعریف متغیر های تحقیق، جامعه آماری،  نمونه آماری و سایر موضوعات مرتبط،  تشریح می شود.

3-2)موضوع تحقیق                                                                                                               

یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن به بهره گیری مناسب  از فرصت های سرمایه گذاری پرداخت و از به هدر رفتن منابع جلوگیری کرد، پیش بینی ورشکستگی است. به این ترتیب که اولا، با ارائه هشدارهای لازم،    می توان شرکت ها را نسبت به وقوع ورشکستگی هوشیار کرد تا آنها با توجه به این هشدارها، دست به اقدامات مقتضی بزنند و دوم اینکه، سرمایه گذاران  فرصت های مطلوب سرمایه گذاری را از فرصت های نامطلوب تشخیص دهند و منابع شان را در فرصت ها و مکان های مناسب سرمایه گذاری کنند. به هر حال نشانه های پریشانی مالی خود را به سرعت نشان نمی دهند بلکه در میان حجم انبوهی از اطلاعات مالی و غیر مالی خود را مستقر می سازند. رمز موفقیت در این زمینه شناسایی به هنگام مشکلات مالی است. یعنی زمانی که صدمات ناشی از این مشکلات اساسی نبوده و شرکت در ورطه نابودی قرار نگرفته باشد. در اینجا است که مدل های پیش بینی ورشکستگی اهمیت خود را نشان می دهند. این مدل ها همانند زنگ خطری مشکلات نهفته در ساختار مالی را آشکار می کنند و امکان عکس العمل به موقع را برای مدیران، سرمایه گذاران و سایر افراد و مراجع ذینفع فراهم می آورند. درماندگی مالی و ورشکستگی، هزینه های زیادی به همراه دارد که صدمات جبران ناپذیری را به اقتصاد یک کشور، وارد می کند.یکی از راههایی که می تواند به جلوگیری از درماندگی مالی کمک شایان توجهی کند، پیش بینی درماندگی مالی است. با توجه به مطالب مذکور،  روش این تحقیق در راستای پاسخ به سوال زیر بنا نهاده شده است:

آیا مدل برنامه ریزی ژنتیک برای پیش بینی درماندگی مالی در مقایسه با الگوی جریان های نقدی اثربخش تر می باشد؟

 

 

3-3) طبقه بندی تحقیق بر اساس ماهیت و روش

تحقیق حاضر بر حسب روش از نوع علی-مقایسه ای (پس رویدادی ) می باشد. در تحقیقات علی            (پس رویدادی )،  هدف اصلی کشف علتها یا عوامل بروز یک رویداد یا حادثه یا پدیده مورد نظر است،  بنابراین پس از آنکه واقعه ای رخ داد،  تحقیق درباره آن شروع می شود.   در اینگونه تحقیقات محقق در متغیرها دخل و تصرفی نداشته،  اساسا حضور ندارد و آنها را نمی شناسد،  بلکه تحقیق علی را انجام می دهد تا این متغیر ها و عواملی را که باعث بروز وقعه شده است،  شناسایی کند.   (حافظ نیا، 1389 )

3-4) طبقه بندی بر مبنای هدف

تحقیق حاضر از منظر هدف، از نوع تحقیقات کاربردی می باشد. تحقیقات کاربردی تحقیقاتی هستند که   نظریه ها،  قانونمندیها،  اصول و فنونی را که در تحقیقات بنیادی تدوین می شوند را برای حل مسائل اجرایی و واقعی به کار می گیرند. این نوع تحقیقات بیشتر بر موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. این تاکید بیشتر به واسطه آن است که تحقیقات کاربردی به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می شود                 (سرمد و همکاران، 1388 ).

 

3-5) فرضیه های تحقیق

پس از تعقل درباره مساله تحقیق و مطالعات انجام شده در این زمینه جهت پاسخ به سوال مطرح شده در این تحقیق،  فرضیه ی پژوهشی به شرح زیر تدوین گردید:

همانگونه که پیش از این در فصل دوم مشاهده کردیم مدل های هوش مصنوعی با دقت پیش بینی 88% دارای بهترین عملکرد کلی هستند پس از آن مدل های تئوریک و روش های آماری در رتبه های بعدی قرار می گیرند. علاوه بر این در ارزیابی قدرت پیش بینی نکته دیگری که دارای اهمیت فوق العاده ای است میزان خطای نوع اول (تعداد شرکت های ورشکسته ای که به عنوان شرکت های غیر ورشکسته طبقه بندی شده اند ) و خطای نوع دوم (تعداد شرکت های غیر ورشکسته ای که به عنوان شرکت های ورشکسته طبقه بندی شده اند.   )هر مدل است.   همانگونه که در نمودار (2-5) و (2-6) نشان داده شده است با توجه به قدرت پیش بینی بالای مدل برنامه ریزی ژنتیک این مدل دارای خطای نوع اول و دوم پایئنی می باشد.  لذا با توجه به پیشینه تحقیقات فرضیات زیر تدوین می گردند:

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

آیا مدل برنامه ریزی ژنتیک برای پیش بینی درماندگی مالی در مقایسه با الگوهای جریان نقدی اثربخش تر   می باشد؟

 پایان نامه ارزیابی میزان اثربخشی الگوهای جریان وجوه نقد و مدل برنامه ریزی ژنتیک در پیش بینی درماندگی مالی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 پایان نامه ارزیابی میزان اثربخشی الگوهای جریان وجوه نقد و مدل برنامه ریزی ژنتیک در پیش بینی درماندگی مالی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد  ارزیابی میزان اثربخشی الگوهای جریان وجوه نقد و مدل برنامه ریزی ژنتیک در پیش بینی درماندگی مالی 

Author: 95

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *