پایان نامه رشته حسابداری: ارتباط بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و سود خالص شرکت های پذیرفته شده در بورس

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-8- متغیرهای پژوهش

3-8-1- متغیرهای مستقل

متغيرهاي مستقل اين پژوهش، دارايي­هاي نامشـهود هستند. کنتـرکتور (2000)، اين دارايي­ها را به سـه گـروه طبقه­بندي مي­کند: 1) اموال فکري ثبت شده مانند حق­امتيازها، علايم تجاري و حق انتشارها 2) اموال فکري ثبت نشده اما مدون[1] مانند نقشه­ها[2]، نرم­افزارها، رازهاي تجاري مکتوب[3] و فرمول­ها و 3) سرمايه­هاي سازماني و انساني ثبت نشده، مانند دانش شرکت، فرهنگ سازماني و رضايـت مشتـري (گاردبرگ و فامبران[4]، 2006: 331). بنابراين دارايي­هاي نامشهود را مي­توان به گونه کلي به دو گروه طبقه­بندي کرد: 1) دارايي­هاي نامشهود ثبت شده، شامل حق امتياز، علايم تجاري و حق انتشار، که داده­هـاي مربـوط به آن از متـن صورت­هـاي مالي منتشر شده استـخـراج خواهـد شـد و 2) دارايي­هاي نامشهود ثبت نشده، که اين اقلام با استـفاده از شاخـص­هايي مـانند شاخـص­هاي اقلام نامشهود از نوع نسبت و شاخص­هاي اندازه به شرح زير ارزشيابي مي­شوند:

 

الف) شاخص­ اقلام نامشهود از نوع نسبت

کيو توبين– کيو توبين، تفاوت بين سرمايه­اي کردن ارزش بازار يک شرکت و بهاي جايگزيني دارايي­هاي شرکت است. اين تفاوت برآورد بازار از ارزش دارايي­هاي نامشهود شرکت است، يعني مبلغي است که بازار تمايـل به پرداخــت بيشتـر نسبـت به دارايي­هاي فيزيکي شرکت دارد (ايکس­کايو، 2009: 45). از اين معيار به طور وسيعي نيز براي اندازه­گيري ارزش­هاي نامشهود شرکت، از قبيل تحقيق و توسعه و حقوق مربوط به علايم تجاري، در پژوهش­هاي مالي و اقتصادي استفاده شده است (شين، 2009). افزون بر اين، يکي از کاربردهاي اين نسبت بررسي رابطه حقوق مالکيت و ارزش شرکت است و اين نسبـت مي­توانـد به عنوان نماينـده­ي ارزش شـرکت بـراي سـرمايه­گذاران باشد (نمازي و زراعت­گري، 1388: 233).  لـي­واي­لن و بادرنت (1997)، نمـازي و زراعت­گري (1388)، مهدوی و قربانی (1391)، بی­هارداواج (1999)، چــوي و همکـاران (2000 و 2007)، ویلالونگا (2004)، ايکس­کايو (2009) بن براهيم و بن عرب (2011) نيز از اين متغير در پژوهش خود استفاده کرده­اند.

 

ب) شاخص­هاي اندازه

1- دارايي­هاي نامشهود ثبت شده: دارايي­هاي نامشهود ثبت شده به عنوان مهم­ترين متغير مورد بررسي در اين پژوهش در نظر گرفته شد. اين متغير از متن صورت­هاي مالي استخراج شده است. المترنه و بشير (2013) و ايزدونمه و همکاران (2013) در پژوهش­هاي خود نیز از اين متغير استفاده کرده­اند.

2– اموال فکري– به منظور بررسي بيشتر دارايي­هاي نامشهود شناسايي شده در ترازنامه، اموال فکري نيز به عنوان موردي اثرگذار بر عملکرد شرکت، به اين پژوهش اضافه شد. در این پژوهش، این اموال شامل حق امتیاز تولید محصولات، دانش فنی ساخت محصولات، پتنت دارو، حق ثبت دارو و نرم افزارهای تولیدی است که از یادداشت­های همراه صورت­های مالی استخراج گردید.

3– اضافه ارزش بازار نسبت به ارزش دفتري– با توجه به اينکه دارايي­هاي نامشهود شرکت به گونه مثبتي در بازار سهام ارزشگذاري شده (برک و همکاران، 1999) و سطح دارايي­هاي نامشهود نشان داده شده در ترازنامه به طور مثبتي با ارزش بازار شرکت در ارتباط است (چوي و همکاران، 2000)، اضافه ارزش بازار نسبت به ارزش دفتري به عنوان يکي از شاخص­هاي نامشهود در نظر گرفته شد. از اين متغير، پژوهشگراني از قبيل فاما و فرنچ (1995)، چوي و همکاران (2000 و 2007) و ژانگ (2003) نيز استفـاده کرده­اند.

[1]-Codified

[2]– Drawings

[3]– Written Trade Secrets

[4]– Gardberg and Fombrun

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *